Իսրայելում այսօր տեղի կունենան նախագահական ընտրություններ։ Խորհրդարանի պատգամավորները պետք է գաղտնի քվեարկության միջոցով ընտրեն երկրի ղեկավարին։ Այդ պաշտոնին 5 մարդ է հավակնում։
Ռեոուվեն Ռիվլինը՝ Կնեսետի նախկին խոսնակը, «Լիկուջ» աջ կուսակցության անդամ է և ղեկավարում է կառավարող կոալիցիան։ Նրան իսրայելական ԶԼՄ–ն նախագահական արշավի առաջատարն է համարում։
Առաջին փուլում ընտրվելու համար թեկնածուն պետք է ստանա խորհրդարանի պատգամավորների 61 ձայն։ Ամեն պատգամավոր կարող է քվեարկել միայն մեկ թեկնածուի օգտին։ Եթե թեկնածուներից ոչ մեկ չի հավաքել անհրաժեշտ ձայների քանակը, անմիջապես երկրորդ փուլ է անցկացվում, որում հաղթանակ տանելու համար բավական է հավաքել ձայների մեծամասնությունը։ Համաձայն 1964թ. հիմնարար օրենքի՝ նախագահ կարող է դառնալ միայն երկրի քաղաքացին՝ 7 տարի ժամկետով, առանց վերընտրվելու հնարավորության։
Իսրայելի ղեկավարի ընտրությունները տեղի կունենան 16-րդ անգամ։ Գործող նախագահ Շիմոն Պերեսը զբաղեցրել է նախագահի պաշտոնը 2007 թվականին։ Տեղեկացնում է «ԻՏԱՌ–ՏԱՍՍ»–ը։
Իսրայելում այսօր նախագահական ընտրություններ են

Сегодня в Израиле проходят выборы президента страны. Депутатам парламента (Кнессета) предстоит избрать главу государства путем тайного голосования, сообщает ИТАР-ТАСС.
На высший государственный пост претендуют пять человек, среди них Реувен Ривлин – бывший спикер Кнессета, член правой партии «Ликуд», возглавляющей правящую коалицию. Ривлина израильские СМИ считают фаворитом президентской гонки.
В список претендентов также входят: Далия Ицик – бывший спикер Кнессета, исполнявшая в январе-июле 2007 года обязанности президента Израиля; Меир Шитрит – бывший министр внутренних дел, член левоцентристской партии «Ха-тнуа», которая входит в правящую коалицию; Далия Дорнер – бывшая судья Верховного суда Израиля (1993-2004 годы), с 2006 года – президент Израильского объединения журналистов; Даниэль Шехтман – профессор, лауреат Нобелевской премии по химии за 2011 год.
Согласно основному закону о должности президента от 1964 года, президентом может стать только гражданин страны, постоянно проживающий в Израиле. Глава государства избирается на семилетний срок без права переизбрания. Выборы главы израильского государства пройдут в 16-й раз. Действующий президент Шимон Перес занял этот пост в 2007 году.
В Израиле проходят выборы президента