Ռուբեն Հակոբյան. «Քառյակը՝ իր քվեարկությամբ, իրատեսական էր, խստապահանջ և ականջալուր»
ԱԺ այսօրվա ճեպազրույցի ժամանակ «Ժառանգություն» խմբացության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանն անդրադարձել է Կառավարության ծրագրի քվեարկությանը։ Նա քառյակի միասնական չմասնակցելը քվեարկությանը բնութագրել է հենց Կառավարության ծրագրում ներառված ձևակերպմամբ.
–Չորս քաղաքական ուժերն իրենց քվեարկությամբ իրատեսական էին, խստապահանջ և ականջալուր։ Կառավարության ծրագիրը բովանդակային առումուվ այս համակարգում որևէ մեխանիզմ չի ստեղծում, որ իրականացվի։ Եվ, այս առումով, շատ իրատեսական էր, որ քառյակը չմասնակցեց։ Այդ ծրագիրը նաև որևէ լծակ չի տալիս ընդնդիմությանը, բայց մենք հետևելու ենք Կառավարության գործունեությանը և խստապահանջ ենք լինելու։ Մեր քվեարկությամբ նաև ականջալուր էինք հասարակության ձայնին։
Ռ. Հակոբյանը միանգամայն հնարավոր է համարում, որ եթե ՀՀԿ–ական որոշ պատգամավորներ ուրիշի փոխարեն կոճակ չսեղմեին, Կառավարության ծրագիրն ընդունելու համար անհրաժեշտ 66 ձայնը չէր ապահովվի:
–Ի դեպ, իշխանությունն իր ներսում շատ ավելի պրոբլեմներ ունի, քան ընդդիմությունը։ Քառյակի միասնական քվեարկությունը պատասխան էր այն նեկրոլոգներին, որ իշխանության տակ գտնվող լրատվամիջոցները փորձում են ներկայացնել հասարակությանը,–հավելել է Ռ. Հակոբյանը։

Рубен Акопян: «В своем голосовании «четверка» была реалистична, требовательна и соучастна»
В ходе сегодняшнего брифинга в Национальном собрании РА руководитель парламентской фракции «Наследие» Рубен Акопян коснулся состоявшегося накануне в НС голосования по программе деятельности правительства. Совместный бойкот голосования со стороны некоалиционной «четверки» он охарактеризовал содержащимися в самой же программе правительства формулировками:
«В своем голосовании четыре политические силы были реалистичны, требовательны и соучастны. В содержательном плане программа правительства при существующей системе не создает никаких механизмов для своей реализации. И в этом плане отказ «четверки» от участия в голосовании был весьма реалистичным. Эта программа не предоставляет также никаких рычагов оппозиции, однако мы будем следить за деятельностью правительства и быть требовательными. Наше голосование было также соучастно настрою нашего общества».
По словам Акопяна, если бы некоторые депутаты от РПА не нажали на кнопки для голосования вместо своих коллег, необходимых для принятия программы правительства 66 голосов набрано не было.
«Кстати, внутри власти намного больше проблем, чем внутри оппозиции. Совместное голосование «четверки» было ответом на те «некрологи», которыми подконтрольные властям СМИ пытались потчевать общество», - добавил Акопян.