100% համամասնականին անցնելու օրինագիծն ԱԺ–ն չընդունեց
Քիչ առաջ ԱԺ–ում քվեարկության է դրվել ՀՅԴ խմբակցության օրինագծերի փաթեթը, որով առաջարկվում է անցում կատարել 100% համամասնական ընտրակարգին։
Քվեարկությունից առաջ ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը հայտարարել է, որ իրենք դեմ են քվեարկելու, քանի որ օրակարգում սահմանադրական բարեփոխումներն են։
«Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանն էլ հակադարձել է, որ սահմանադրական նորմերը ներկայացված օրինագծի հետ կապ չունեն։
Սահմանադրական փոփոխություններն օգտագործում են, որ այս հարցը մղվի երկրորդ պլան,–ընդգծել է Ռ. Հակոբյանը։
100% համամասնական ընտրակարգին անցնելու օրինագիծը չի ընդունվել 53 կողմ, 66 դեմ, 3 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ։

НС отклонило законопроект о переходе на 100-процентно пропорциональную избирательную систему
В национальном собрании РА состоялось голосование по пакету законопроектов АРФД о переходе на 100-процентно пропорциональную избирательную систему.
Перед голосованием руководитель правящей фракции РПА Ваграм Багдасарян заявил, что законопроект ими будет отклонен, поскольку на повестке сейчас стоят конституционные реформы. На это возразил руководитель фракции «Наследие» Рубен Акопян, который отметил, что конституционные нормы никак не связаны с представленным законопроектом.
«Конституционные изменения используются, чтобы вытолкнуть данный вопрос на второй план», - подчеркнул Акопян.
Законопроект был отклонен 66 голосами «против» и 53 – «за». Поддержали инициативу ППА, АНК, АРФД, «Наследие» и «Оринац еркир».