Գագիկ Ծառուկյանը ներկայացրեց Մելիք–Ադամյանը շրջանցող ճանապարհային քարտեզը
Թեև Սերժ Սարգսյանն ատամաներով էր պահում Տիգրան Սարգսյանին, սակայն անզոր գտնվեց ոչիշխանական քառյակի առաջ ու ստիպված եղավ հեռացնել իր սիամական երկվորյակին։
Որքան էլ հիմա «Գեբելսյան» քարոզչամեքենայի մաս հանդիսացող «անկախ» լրատվամիջոցները և «էշ մի սատկի, գարուն կգա, կասենք, թե Սերժին երբ ենք հեռացնելու» գաղափարախոսությունը հասարակությանն առաջարկող «թունդ ընդդիմադիրները» փորձեն նսեմացնել ոչիշխանական քաղաքական ուժերի գործունեության արդյունքը, այդուհանդերձ դա հնարավոր չէ անել։
Տիգրան Սարգսյանի հեռացումը փուլային ու անարյուն իշխանափոխության առաջին հանգրվանն է (Սերժ Սարգսյանը դեռ ողբում է նախկին վարչապետի «մահը», քանզի հասկանում է, որ շեշտակի հարված է հասցվել իր՝ «Մեկ օլիգարխի տնտեսություն» կառուցելու ծրագրերին)։ Դա հնարավոր դարձավ միասնական պայքարի արդյունքում։
Ծառուկյանի երեկվա հարցազրույցի մեխը նույնպես միասնական պայքարի գաղափարն էր։
«Գալիք համապետական ընտրություններին, լինեն դրանք խորհրդարանական, թե նախագահական, «Բարգավաճ Հայաստանը» իր քաղաքական գործընկերների հետ միասին, ուժեղ թիմով, գրագետ ծրագրով մասնակցելու է միայն ու միայն հաղթելու և միասնական ուժերով երկիրն այս վիճակից դուրս բերելու վճռականությամբ»,– մասնավորապես նշեց Գագիկ Ծառուկյանը։
Սա Ծառուկյանի գլխավոր մեսիջն էր ուղղված հանրությանը, քաղաքական դաշտին, ոչիշխանական քառյակի գործընկերներին, քաղաքացիական ակտիվիստներին, պետական ապարատին ու Սերժ Սարգսյանի նեղ շրջապատից դուրս գտվող իշխանական բուրգի առողջ հատվածներին։
Սա նաև մեսիջ էր ուղղված ԲՀԿ շարքերին առ այն, որ Տիգրան Սարգսյանի հեռացմամբ պայքարը ոչ թե ավարտվել է, այլ թևակոխել է նոր փուլ (խնամիությունը քաղաքական կատեգորիա չէ. Ծառուկյանը փակեց Հովիկ Աբրահամյանի ու իր խնամիությանն առնչվող լրատվական–բանսարկուական խոսակցությունները)։
Միասնական ջանքերով հաջողության հասնելու մասին հնչեցրած իր խոսքով Ծառուկյանը, փաստորեն, Մելիք–Ադամյանը շրջանցող ճանապարհային քարտեզի իր պատկերացումներն ու բանաձևը ներկայացրեց։ Այդ բանաձևի շրջանակներում քառյակին ու մասնավորապես դրա առանձին հատվածին առաջարկվեց սեփական օրակարգը ձևավորել և վերականգնել թելադրողի դիրքերը, այլ ոչ թե գնալ ուրիշի արհեստական օրակարգերի հետևից (Ծառուկյանն ակնհայտորեն նկատի ուներ Սերժի անձնական ծրագրերին ծառայեցվող սահմանադրական փոփոխությունների գործընթացի մեջ չմտնելը)։
ԲՀԿ առաջնորդի երեկվա հարցազրույցի մեջ ուշագրավ էր նաև Սերժ Սարգսյանի հետ ունեցած հեռակա բանավեճի մյուս կետը։
«Աղջիկ քեզ ասում եմ, հարս դու հասկացիր» տարբերակով գնահատական տրվեց Տիգրան Սարգսյանի կառավարության գործունեությանը։
Սերժ Սարգսյանի՝ «Տիգրա՛ն ջան, շատ-շատ շնորհակալ եմ» ձևակերպմանը Ծառուկյանը հակադարձեց տնտեսության մեջ առկա բոլոր խնդիրների վերաբերյալ օբյեկտիվ գնահատական տալով։ Ըստ նրա՝ Հայաստանը տնտեսական հետընթաց է ապրել, կոպիտ սխալներ են թույլ տրվել, շինարարությունը կանգնած է, փոքր ու միջին բիզնեսը ծանր վիճակում է, ներդրումներ չկան, գյուղացիները վարկեի տակ են ու ստիպված արտագաղթում են։
Ամփոփենք. Ծառուկյանն իր հարցազրույցով պատասխանեց հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի։ Ըստ այդմ՝
1. ԲՀԿի մոտ քաղաքական գծի առումով ոչ մի բան չի փոխվել, և Հովիկ Աբրահամյանի գործոնը որևէ կերպ չի ազդելու իրենց գործունեության վրա,
2. ԲՀԿն խորացնելու է հարաբերություններն իր քաղաքական գործընկերների հետ ոչիշխանական քառյակում,
3. ԲՀԿն իր քաղաքական գործընկերների հետ միասնաբար ակտիվորեն մասնակցելու է առաջիկա (հերթական կամ արտահերթ) բոլոր համապետական ընտրություններին՝ հաղթելու վճռականությամբ։

Гагик Царукян представил «дорожную карту» обхода улицы Мелик-Адамяна
Хотя Серж Саргсян и держался за Тиграна Саркисяна зубами, он оказался бессилен перед невластной четверкой и был вынужден избавиться от своего сиамского близнеца.
Как бы сейчас представляющие «геббельский» агитпроп «независимые» СМИ и потчующие общество идеологией «дождемся у моря погоды, и мы скажем, когда отстраним Сержа» «ярые оппозиционеры» ни пытались нивелировать результаты деятельности невластных политических сил, всё равно это не удается.
Отстранение Тиграна Саркисяна было первым шагом на пути поэтапной и бескровной смены власти (Серж Саргсян всё еще сокрушается по «кончине» бывшего премьера, поскольку понимает, что по планам построения «экономики одного олигарха» был нанесен мощный удар). Это стало возможным в результате совместной борьбы.
Гвоздем вчерашнего интервью Царукяна так же была идея совместной борьбы.
«В предстоящих общереспубликанских выборах, будь это парламентские или президентские, «Процветающая Армения» будет участвовать со своими партнерами, с сильной командой и грамотной программой исключительно с решимостью победить и вывести страну из этой ситуации совместными силами», - отметил, в частности, Царукян.
Это был главный мессидж Царукяна обществу, политическому полю, партнерам по невластной «четверке», гражданским активистам, госаппарату и находящейся вне узкого окружения Сержа Саргсяна здоровой части властной пирамиды.
Это было также мессиджем рядам ППА, что с отстранением Тиграна Саркисяна борьба не завершилась, а перешла на новый этап (сватовство не политическая категория – Царукян закрыл информационно-интриганские разговоры на тему своих сватовских отношений с Овиком Абрамяном).
Фактически, озвученными по части достижения успеха совместными усилиями подходами Царукян представил свое видение и формулу «дорожной карты» по обходу улицы Мелик-Адамяна. В рамках этой формулы «четверке» и, в частности, определенной ее части было предложено сформировать собственную повестку и восстановить позиции диктующих условия, а не идти за искусственной повесткой других (Царукян явно имел в виду отказ от вхождения в процесс конституционных изменений, которые должны послужить личным планам Сержа).
Во вчерашнем интервью лидера ППА примечательным был также другой пункт заочного спора с Сержем Саргсяном.
Деятельности правительства Тиграна Саркисяна была дана оценка по варианту «тебе в упрек, тому – в намек».
На формулировку Сержа Саргсяна «Тигран джан, очень тебе благодарен» Царукян ответил объективной оценкой имеющихся в стране проблем. Согласно ей, Армения пережила экономический спад, были допущены грубые ошибки, строительство встало, малый и средний бизнес оказался в тяжелых условиях, крестьяне прогибаются под кредитами и вынужденно эмигрируют.
Подытожим: своим интервью Царукян ответил на ряд представляющих общественный интерес вопросов. Итак:
1. В ППА в плане политического курса никаких изменений не произошло, и фактор Овика Абрамяна никак не отразится на деятельности партии,
2. ППА будет углублять свои отношения с политическими партнерами в рамках невластной «четверки»,
3. ППА совместно со своими партнерами будет активно участвовать во всех предстоящих (очередных или внеочередных) общереспубликанских выборах с решимостью одержать в них победу.