«ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ»-ը, վկայակոչելով ԱՄՆ պետքարտուղարության մամուլի ծառայության պետի տեղակալ Մարի Հարֆի էլեկտրոնային նամակը, գրում է, որ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով պետքարտուղարի օգնական Վիկտորյա Նյուլանդը երբեք չի հանդիպել Ուկրաինայի ծայրահեղ ազգայնական «Աջ սեկտոր»-ի ներկայացուցիչներին, իսկ ԱՄՆ վարչակազմը ոչ մի աջակցություն չի ցուցաբերում այդ կազմակերպությանը։ Հարֆի այս նամակն արձագանքն էր ռուսական ԶԼՄ–ի տարածած այն տեղեկություններին, որ «Աջ սեկտորի» պատվիրակներն անցյալ ամսվա վերջին այցելել էին Վաշինգտոն` բանակցելու ԱՄՆ–ից աջակցություն ստանալու հարցի շուրջ։ Աղբյուրը նաև հիշեցնում է, որ խնդրին «Bloomberg» հեռուստաալիքի եթերում անդրադարձել էր նաև ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Կցանկանայի ստանալ ԱՄՆ պատասխանը Վիկտորյա Նյուլանդի հետ հանդիպելու նպատակով «Աջ սեկտորի» համակարգող Անդրեյ Արտեմենկոյի՝ Վաշինգտոն կատարած գաղտնի այցի վերաբերյալ։ Խիստ վտանգավոր է շահարկել Եվրոպայում կատարվող իրադարձություններն օվկիանոսից այն կողմ. սրանք ձեզ համար հեռակառավարվող խաղեր չեն»,-հայտարարել էր Լավրովը:
ԱՄՆ–ն արձագանքել է Լավրովի հարցադրմանը

США ответили на вопрос Лаврова
Помощник госсекретаря США по делам Европы и Евразии Виктория Нуланд никогда не встречалась с представителями украинской ультранационалистической организации «Правый сектор», а администрация США не оказывает никакого содействия группировке. Об этом ИТАР-ТАСС в электронном письме сообщила заместитель начальника пресс-службы Госдепартамента США Мари Харф.
Таким образом она прокомментировала приводившиеся в российских СМИ данные о том, что эмиссары «Правого сектора» приезжали в конце прошлого месяца в Вашингтон для переговоров о выделении средств на партийное строительство. Данную тему в среду в интервью телеканалу «Bloomberg» затронул министр иностранных дел России Сергей Лавров.
«Еще хотелось быть получить ответ Вашингтона относительно информации о секретном визите координатора «Правого сектора» Андрея Артеменко в Вашингтон для встречи с Викторией Нуланд. Мы очень хотели бы получить ответы на эти вопросы. Крайне опасно манипулировать событиями в Европе из-за океана – это вам не радиоуправляемые игры. Для нас это очень серьезно», - отметил глава российской дипломатии.
Отмечается, что Харф в настоящее время находится в Вене в составе делегации заместителя госсекретаря США по политическим делам Уэнди Шерман, которая участвует в новом раунде переговоров постоянной пятерки Совета Безопасности ООН и Германии с Ираном по ядерному досье Тегерана.