Ուրիխանյանը չի բացառում, որ կբարձրացվի Տիգրան Սարգսյանին պատասխանատվության կանչելու հարցը
–Կառավարության առաջիկա նիստի օրակարգում ընդգրկված է «Գյումրու տեխնոպարկ» ՓԲԸ-ն լուծարելու հարցը՝ հիմնավորելով, որ հիմնադրումից մինչ օրս ընկերությունը գործունեություն չի իրականացրել: Թեև արդեն պարզաբանվում է, որ խոսքը 2006թ. կառուցված տեխնոպարկի մասին է։ Այդուհանդերձ, հեռանկարային համարո՞ւմ եք այս նոր տեխնոպարկի ծրագիրը։
–Գյումրու տեխնոպարկի պատմությունն այլևս հայտնի մանկական համաշխարհային գրականության հեքիաթների շարքին է դասվել։ Մեկ անգամ առիթ ունեցել եմ ասելու, որ տնտեսության «զարգացման» այն տեմպերը, որոնք որդեգրել էր Տիգրան Սարգսյանի կառավարությունը, պահանջում էին մոտ 106 տարի, որպեսզի այդ տեխնոպարկը վերջապես կառուցվեր։
–Այս և այլ նախագծերի ձախողման համար Տիգրան Սարգսյանն արդյոք պատասխանատվության չպե՞տք է ենթարկվի։
–Եթե այդ ծրագիրը չիրականացվի, նրանք, ովքեր դա ժամանակին հռչակեցին, իբր, նախաձեռնեցին, դրա վրա դիվիդենտներ վաստակեցին, հանրության մոտ հույս և հավատ առաջացրեցին (և ոչ միայն այս ռազմավարական հռչակված ծրագրի մասին է խոսքը), պիտի պատասխանատվություն կրեն։ Պիտի պատասխան տան՝ ինչո՞ւ դա չեղավ, ո՞վ տապալեց, ի՞նչ ծախսեր են արվել՝ հացի ու դեղի կարիք ունեցող քաղաքացիների գրպանից հանելով։ Իմ գիտակցության մեջ «տեխնոպարկ» բառի հետ անմիջապես առաջանում է «պատասխանատվություն» բառը։
–Բայց, փաստորեն, տեսնում ենք, որ Տիգրան Սարգսյանին պատասխանատվության կանչելու փոխարեն՝ նրան պաշտոն են ուզում տալ։
–Ես չեմ ուզում հավատալ, որ նա այլևս երբևէ առնչություն կունենա պետական կառավարման հետ՝ մասնավորապես դիվանագիտական աշխատանքի տեսքով։
–Հնարավո՞ր է, որ անձա՛մբ բարձրացնեք Տիգրան Սարգսյանին պատասխանատվության կանչելու հարցը։
–Ես ընդամենը մեր խմբակցության 36 պատգամավորներից մեկն եմ, և ընդհանուր որոշման շրջանակների մեջ աշխատող անձնավորություն։ Ցանկացած գործողություն, որ պետք է իրականացվի, նախ և առաջ պետք է քննարկվի։ Բայց ես չասացի, որ դա բացառվում է։

Уриханян не исключает, что будет поднят вопрос привлечения Тиграна Саркисяна к ответственности
-В повестку ближайших заседаний Правительства РА в числе прочих включен вопрос ликвидации ЗАО «Гюмрийский технопарк». В качестве обоснования данного шага приводится то, что со дня своего основания компания не развернула никакой деятельности. Как бы Вы это прокомментировали?
-История с Гюмрийским технопарком успела стать одним из перлов сказительства. У меня уже как-то был повод отметить, что темпы экономического «развития», которые обеспечивались правительством Тиграна Саркисяна, требовали около 106 лет для окончательного строительства этого технопарка.
-Не должен ли Тигран Саркисян понести ответственность за провал этого проекта и бессмысленную затрату на него 430 млн. драмов?
-Те, кто в свое время провозгласили, якобы инициировали, заработали на этом дивиденды, пробудили в обществе веру и надежду (речь не только о данном проекте, провозглашенном стратегическим), должны понести ответственность. Они должны ответить, почему проект так и не был реализован, кто его провалил и какие затраты были сделаны из карманов граждан, испытывающих нужду в плане хлеба и медикаментов. В моем сознании наряду со словом «технопарк» сразу же возникает слово «ответственность». Когда начнутся обсуждения данного решения, мы, несомненно, выскажем свою позицию и представим свои требования.
-Однако, фактически, мы видим, что Тиграна Саркисяна, вместо привлечения к ответственности, хотят назначить на новую должность.
-Мне не хочется верить, что в будущем он хоть как-то будет связан с системой госуправления, в частности, в форме дипломатической деятельности.
-Возможно ли, что Вы сами лично поднимите вопрос привлечения Тиграна Саркисяна к ответственности?
-Я являюсь всего лишь одним из 36 депутатов от нашей фракции и работающей в рамках общего решения личностью. Любая деятельность, которая будет осуществлена, сначала должна быть обсуждена. Однако я не говорю, что это исключено.