Ադրբեջանի նկատմամբ դատական գործ կհարուցվի
«Նախիջևան» հայրենակցական միությունը ձեռնամուխ է եղել Գարեգին Նժդեհի թանգարանի ստեղծմանը։ Այդ մասին «Դուպլեքս» ակումբում լրագրողներին տեղեկացրել է «Նախիջևան» հայրենակցական միության նախագահ Մելս Մկրտչյանը։
Նախիջևանի խնդիրներին անդրադառնալով՝ նա նշել է, որ երբ Ադրբեջանը հարց է դնում, որ պետք է փախստականները վերադառնան Ադրբեջանի տարածք, ապա հայկական կողմը պետք է հակակշիռ ստեղծի՝ ասելով, որ Ադրբեջանի հայ փախստականներն էլ պետք է վերադառնան իրենց բնօրրանը՝ շեշտը հատկապես դնելով Նախիջևանի և Շահումյանի վրա։ Նրա կարծիքով դա հակակշիռ կստեղծի, և հետագայում արդեն Նախիջևանի հարցը շրջանառության մեջ կդրվի, իսկ հանրությունը կիմանա, որ այդ հարցը թեժ է և դեռ չի մարել։
Ինչ վերաբերում է ադրբեջանցիների կողմից Նախիջևանի պատմահուշարձանների ոչնչացմանը, ապա «Նախիջևան» հայրենակցական միությունը երաշխավորել է պատմաբան Արգամ Այվազյանին զբաղվել այդ հուշարձանները վերացնել կարգադրողների, այսինքն՝ Ադրբեջանի նկատմամբ դատական գործ հարուցելով։

Против Азербайджана будет возбуждено судебное дело
Земляческий союз «Нахиджеван» предпринял создание музея Гарегина Нжде. Об этом в пресс-клубе «Дуплекс» сообщил журналистам председатель земляческого союза «Нахиджеван» Мелс Мкртчян.
Касаясь проблем Нахиджевана, он отметил, что когда Азербайджан ставит вопрос возврата беженцев, то армянская сторона должна создать противовес, говоря, что армянские беженцы из Азербайджана тоже должны вернуться на свою родину, в особенности акцентируя внимание на Нахиджеван и Шаумян. По его мнению, это создаст противовес и в будущем уже вопрос Нахиджевана войдет в оборот, а общество узнает, что этот вопрос актуален.
Что касается уничтожения азербайджанцами культурно-исторических памятников Нахиджевана, то земляческий союз «Нахиджеван» поручил историку Аргаму Айвазяну заняться вопросом людей, давших распоряжение об уничтожении этих памятников, то есть, возбудить судебное дело против Азербайджана.