Նախնական տվյալներով՝ Դոնեցկի ինքնորոշման համար քվեարկել է հանրաքվեի մասնակիցների շուրջ 90%-ը
Ուկրաինայի ինքնահռչակված Դոնեցկի և Լուգանսկի շրջաններում անցկացված ինքնորոշման հանրաքվեում արձանագրվել է բարձր մասնակցություն։ Դոնեցկում, նախնական տվյալներով, այն կազմել է 74.87%: Դոնեցկի հանրապետության ինքնավարության օգտին է քվեարկել հանրաքվեի մասնակիցների 89,7%-ը։
«ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է Դոնեցկի ԿԸՀ նախագահ Ռոման Լյագինը: Նախնական արդյունքներով՝ ինքնորոշմանը դեմ է քվեարկել մասնակիցների 10,19 %-ը, 0,74% քվեաթերթիկներն անվավեր են ճանաչվել:
Քվեարկության վերջնական արդյունքները նախատեսվում է հայտարարել այսօր՝ օրվա երկրորդ կեսին:
Լուգանսկում հանրաքվեի մասնակցությունը կազմել է 81%։ Հրավիրված մամուլի ասուլիսում հարավ-արևելքի բանակի մամուլի քարտուղար Վասիլի Նիկիտինը հայտարարել է, որ այսօր երեկոյան տեղի կունենա «համաժողովրդական հանրահավաք, որտեղ էլ կհայտարարվեն հանրաքվեի պաշտոնական տվյալները»։

Результаты референдума в Луганской и Донецкой областях будут объявлены сегодня
Результаты референдума и план дальнейших действий Луганской народной республики будут объявлены на всенародном митинге 12 мая. Как передает РИА «Новости», об этом сообщил пресс-секретарь Армии Юго-Востока Василий Никитин.
«В понедельник в 17 или 18 часов состоится всенародный митинг, где мы планируем объявить официальные результаты референдума и обсудить дальнейшие действия Луганской народной республики», — сказал Никитин, отметив, что сейчас идет подсчет голосов на всех избирательных участках.
Напомним, что в воскресенье в Донецкой и Луганской областях на востоке Украины прошел референдум о статусе регионов, организованный сторонниками федерализации, которые не признают легитимность новых киевских властей. ЦИК провозглашенной Луганской народной республики объявила референдум о статусе области состоявшимся. По ее данным, общая явка избирателей составила 81%. Итоговая явка на референдуме в Донецкой области составила 74,87%. По предварительным данным, за независимость от Киева здесь проголосовали 89,7% избирателей.