Ուկրաինան պաշտոնական մակարդակով որոշում է ընդունել չնկատել ՌԴ դատախազությանը կից քննչական հանձնախմբի հայտարարությունը՝ համաձայն որի ուկրաինական զորքերը մասնակցել են 2008թ. Կովկասում տեղի ունեցած պատերազմական գործողություններին։ Քաղաքական գործիչները հրաժարվում են մեկնաբանություններից՝ պատճառաբանելով, որ բավարար ապացույցներ չկան։ Քաղաքագետները ենթադրում են, որ Ռուսաստանը դեռևս շարունակում է տեղեկատվական պատերազմ մղել Ուկրաինայի և նախագահ Յուշչենկոյի դեմ
Երկուշաբթի օրը ՌԴ քննչական հանձնաժողովը հայտնել է ապացույցների առկայության մասին, որոնք հաստատում են, որ Հարավային Օսիայի դեմ ագրեսիայի ժամանակ վրացական զինծառայողների կողքին կռվել են նաև ուկրաինացի զինծառայողներ, ինչպես նաև «ՈՒՆԱ-ՈՒՆՍՕ» ուկրաինական ազգայնական կազմակերպության մոտ 200 անդամ։ Վարչապետ Յուլյա Տիմոշենկոյի համակիրները ոչ պաշտոնապես հայտնել են, որ այս հարցում վարչապետի կարծիքը համընկնում է նախագահի կարծիքի հետ. նման բան չի եղել, իսկ ռուսական կողմի մեղադրանքները քաղաքական բնույթ են կրում։
Յուլյա Տիմոշենկոն պատրաստվում է այս հարցին վերջակետ դնել սեպտեմբերի 1-ին՝ ՌԴ վարչապետ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ժամանակ։
Յուլյա Տիմոշենկո. «Մենք չենք պատերազմել Կովկասում»

Украина на официальном уровне приняла решение не реагировать на заявление следственной комиссии при прокуратуре РФ, согласно которой украинские войска принимали участие в военных действиях, имевших место на Кавказе в 2008г. Политические деятели отказываются от комментариев, объясняя это тем, что нет достаточных доказательств. Политологи предполагают, что Россия всё еще продолжает вести информационную войну против Украины и президента Ющенко.
В понедельник следственная комиссия заявила о наличии доказательств, которые подтверждают, что во время агрессии на Южную Осетию на стороне грузинских военнослужащих воевали украинские военнослужащие, а также около 200 членов украинской националистической организации «УНА-УНСО». Сторонники премьер-министра Юлии Тимошенко неофициально заявили, что в этом вопросе мнение премьера совпадает с мнением президента: такого не было, а обвинения российской стороны носят политический характер.
Юлия Тимошенко собирается поставить точку в этом вопросе 1 сентября, во время встречи с премьер-министром РФ Владимиром Путиным.
Юлия Тимошенко: «Мы не воевали на Кавказе»