Խորհրդարանական մարազմ
Մարազմն այն չէ, որ Գալուստ Սահակյանը 101 կողմ և 3 դեմ ձայնով դարձավ ԱԺ նախագահ, այսինքն՝ Հայաստանի երկրորդ պաշտոնյայի կարգավիճակ ստացավ։
Մարազմը շատ ավելի շուտ է եղել, երբ Սերժ Սարգսյանը դարձել է ՀՀ նախագահ։ Դրանից հետո այլևս ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի կարող է հավակնել բոլոր հնարավոր պաշտոններին։
Բացի վերը նշված մարազմից` կան նաև այլ մարազմատիկ երևույթներ, որոնց ականատես եղանք այսօր խորհրդարանում։
Մարազմ է այն, որ ԲՀԿ–ն, մյուս ուժերի հետ միասին, երեկ տորպեդահարեց Հաշվիչ հանձնաժողովի աշխատանքները, սակայն այսօր մասնակցեց ԱԺ նախագահի ընտրությանը և կողմ քվեարկեց Գալուստ Սահակյանին։ ԲՀԿ–ից միայն հատուկենտ պատգամավորներ չեն մասնակցել այդ քվեարկությանը։ Քվեատուփին չեն մոտեցել Վահե Հովհաննիսյանը, Ստեփան Մարգարյանը, Վարդան Օսկանյանը և էլի մի քանիսը։ Բայց դա ընդհանուր պատկերը չի փոխում։
Մարազմ է այն, որ Հրանտ Բագրատյանը, սեփական դիպլոմների քանակն ու լեզուների իմացությունը նշելով, ինքնաառաջադրվում է ԱԺ նախագահի թեկնածու և ստանում 3 քվե։ Եթե Բագրատյանն անկեղծ մտածել է, թե կընտրվի ԱԺ նախագահ, ապա դա կլինիկական դեպք է։ Իսկ եթե շատ լավ իմացել է, որ մի քանի ձայն է ստանալու, բայց, այդուհանդերձ, ինքնաառաջադրվել է, ապա դա ուրիշ դեպք է։
Ոչ պակաս մարազմ էր նաև Նիկոլ Փաշինյանի ու Ալեքսանդր Արզումանյանի՝ քվեարկությանը մասնակցելու որոշումը։ Դա քվեարկություն էր հանուն քվեարկության։ Դա նաև իշխանական թամաշային մասնակցելու ակտ էր։
ԲՀԿ–ական տարբերակով առաջնորդվեց նաև ՕԵԿ–ը, որը երեկ «փոզմիշ» արեց Գալուստի «ընտրության» քվեարկությունը, բայց այսօր ազատ ռեժիմով մասնակցեց այդ միջոցառմանը։
Քվեարկությանը չեն մասնակցել միայն ՀԱԿ խմբակցության մյուս 5 պատգամավորները, ՀՅԴ–ն ու «Ժառանգությունը», որոնք հայտարարել էին չմասնակցելու մասին։ Չի քվեարկել նաև «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության նախագահ Խաչատուր Քոքոբելյանը։ Չմասնակցողները մի փոքր մեղմեցին մարազմատիկ իրավիճակը, բայց ընդամենը մեղմեցին։
Այս պատմության մեջ ամենաանհասկանալին ԲՀԿ–ի պահվածքն էր։ Եթե քվեարկությանը մասնակցելու էին ազատ ռեժիմով, ապա գոնե թող սեփական թեկնածուն առաջադրեին կամ քառյակի հետ միասնական թեկնածուի պաշտպանեին։ Իսկ եթե քվեարկելու էին Գալուստի օգտին, ապա ինչու երեկ տապալեցին Հաշվիչ հանձնաժողովի աշխատանքները, և ընդհանրապես ի՞նչ իմաստ կար Գալուստի օգտին քվեարկելու մեջ։ Եթե պատճառը գործարար պատգամավորների ճնշումն է եղել, ապա թող բաց հայտարարվի այդ մասին։ Իսկ եթե այլ տրամաբանությամբ է կազմակերպվել մասնակցությունը, ապա կրկին հանրությանը հաշվետվություն տալու կարիք կա։
Անհասկանալի է նաև այն, որ ԲՀԿ–ն, իր գործընկերների հետ, ճնշում է իշխանությանն ու թոշակի ուղարկում Տիգրան Սարգսյանին, սակայն չի զարգացնում հաջողությունն ու ընկնում է մարազմի գիրկը՝ Գալուստ Սահակյան խաղացնելով։
Մի խոսքով, քաղաքական դաշտում գրանցվեց 1:1 հաշիվ։ Տիգրան Սարգսյանին հեռացնելը քառյակի հաջողությունն էր, իսկ Գալուստի օգտին գրանցված ձայների քանակը՝ նույն քառյակի անհաջողությունը։ Ընդ որում, ԲՀԿ–ն ինքնագոլի հեղինակ դարձավ տվյալ դեպքում։
Թե ինչ կլինի հետո, արդեն այլ խոսակցության թեմա է։ Մեկ բան ակնհայտ է` եթե դու չես զբաղվում քաղաքականությամբ, ապա քաղաքականությունը կզբաղվի քեզանով, այն էլ ինչպես կզբաղվի։

Парламентский маразм
Маразм не в том, что Галуст Саакян 101 голосом «за» и 3 «против» стал спикером НС, то есть, получил статус второго в стране чиновника.
Маразм возник намного раньше, когда Серж Саргсян стал президентом РА. После этого любой гражданин страны мог претендовать на любой из постов.
Кроме отмеченного выше маразма есть также другие маразматичные явления, свидетелями одного из которых мы стали сегодня в парламенте.
Маразм в том, что ППА вместе с остальными силами накануне торпедировали работу Счетной комиссии НС, а сегодня приняли участие в выборах спикера парламента и поддержали кандидатуру Галуста Саакяна. Из ППА лишь отдельные члены фракции не участвовали в голосовании. Это Ваге Ованнисян, Степан Маргарян, Вардан Осканян и несколько других депутатов. Однако это не меняет общей картины.
Маразм в том, что Грант Багратян, перечисляя количество дипломов и языков, которыми он владеет, самовыдвигается кандидатом в спикеры НС и получает 3 голоса «за». Если Багратян искренне полагал, что может избраться председателем парламента, то это клинический случай. Если же он прекрасно понимал, что получит пару-тройку голосов, но всё же выдвинул свою кандидатуру, это уже другой симптом.
Не менее маразматичным было решение Никола Пашиняна и Александра Арзуманяна принять участие в голосовании. Это было голосованием ради самого голосования. Это был также акт участия в организованном властями шоу.
Примеру ППА последовала также фракция «Оринац еркир», которая накануне пустила насмарку голосование, однако сегодня в свободном режиме приняла участие в данном мероприятии.
В голосовании не участвовали лишь остальные 5 членов фракции АНК, АРФД и «Наследие», которые заявили о своем неучастии. Не голосовал также председатель партии «Свободные демократы» Хачатур Кокобелян. Не принявшие участие в голосовании немного смягчили маразматичность ситуации, но всего лишь немного.
Во всей этой истории самым странным было поведение ППА. Если участвовать в голосовании должны были в свободном режиме, то могли хотя бы выдвинуть собственного кандидата или поддержать некоалиционной четверкой одного из кандидатов. Если должны были поддержать Галуста, тогда зачем накануне срывали работу Счетной комиссии?
Непонятным остается и то, что ППА вместе со своими партнерами оказывала на власти давление и требовала отставки правительства Тиграна Саркисяна, но при этом не развивает свой успех и впадает в маразм, выбирая Галуста Саакяна.
Словом, на политическом поле зафиксирован счет 1:1. Отстранение Тиграна Саркисяна было победой «четверки», а зафиксированные в пользу Галуста Саакяна голоса – ее поражением. При этом ППА стала автором автогола.
Как же будут развиваться события дальше, тема для отдельного разговора. Одно очевидно: если ты не занимаешься политикой, она сама занимается тобой, и довольно-таки нещадно.