Հնդկաստանից միս ներմուծող ընկերությունները կեղծարարություն են կատարել
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի մոտ այսօր տեղի է ունեցել խորհրդակցություն՝ նվիրված Հնդկաստանի Հանրապետությունում մսամթերքի վերամշակման գործարաններ այցելելու և վերամշակման գործընթացին ծանոթանալու արդյունքներին։
ՀՀ կառավարության աշխատակազմի պետաիրավական վարչության պետ Աշոտ Վահանյանը նշել է, որ Հայաստանից Հնդկաստան մեկնած պատվիրակությունն օգոսոտոսի 2-ից 9-ն այցելել է տեղի մսամթերքի վերամշակման մի շարք ընկերություններ, որտեղ բացակայել են տարրական հիգիենայի կանոնները, միս են ձեռք բերել ոչ վերահսկելի տարածքներից։ Մսամթերքը տեղափոխվել է սանիտարահիգիենիկ չափանիշներից զուրկ ավտոմեքենաներով։ Հնդկաստանից Հայաստան ներմուծվում է հիմնականում գոմեշի միս, որն օգտագործվում է երշիկի արտադրության մեջ։
Պատվիրակության ղեկավարը նշել է, որ խումբը եղել է նաև այնպիսի ընկերություններում, որտեղ առկա են անհրաժեշտ բոլոր պայմանները, և որ մսի ներկրումը պետք ապահովել պետական լուրջ հսկողության ենթարկվող ձեռնարկություններից։
Քննարկման ընթացքում ՀՀ վարչապետը նշել է, որ Հայաստան պետք է միս ներմուծվի այն ընկերություններից, որոնք ունեն 5-ից ոչ պակաս տարվա աշխատանքային փորձ, միջազգային ստանդարտներին համապատասխանող սեփական սպանդանոց, ինչպես նաև որակական չափանիշները հաստատող սերտիֆիկատ։ Հնդկասատանում այդ չափանիշներին համապատասխանում է 17 ընկերություն, որոնք մսի շուկայի 85%-ն են ապահովում։ Մինչդեռ ներմուծված մսի 21%-ն է միայն ձեռք բերվել վերը նշված չափանիշներին համապատասխանող ընկերություններից։
Վարչապետի խոսքով՝ ՀՀ պետեկամուտների կոմիտեի ուսումնասիրություններից պարզվել է, որ տեղի է ունեցել կեղծարարություն, այսինքն՝ Հայաստան միս ներմուծող ընկերությունները միսը ձեռք են բերել այն ձեռնարկություններից, որոնք համապատասխան սերտիֆիկատ չունեն, իսկ մաքսային փաստաթղթերում ձևակերպել են այն ընկերության անունը, որն ունի սերտիֆիկատ։
«Միայն համպատասխան սերտիֆակացված միսը մենք կարող ենք թույլ տալ ներմուծել Հայաստան, որպեսզի վստահ լինենք, որ մեր բնակիչներին, ազգաբնակչությանը որևէ ռիսկ չի սպառնում»,- ասել Տիգրան Սարգսյանը։
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությանը հանձնարարվել է ուժեղացնել վերահսկողությունը հանրապետություն ներմուծվող մսամթերքի նկատմամբ, ՀՀ ԿԱ Պետական եկամուտների կոմիտեի հետ համատեղ օպերատիվ աշխատանքներ իրականացնել ներմուծվող ընկերությունների կողմից աղաղակող թերությունները բացառելու նպատակով։

Компании-импортеры мяса из Индии сделали фальсификацию
У премьер-министра РА Тиграна Саркисяна сегодня состоялось совещание, посвященное результатам посещения в заводов по переработке мясных продуктов Республики Индия и ознакомления с процессом их переработки.
Начальник государственно-правового управления аппарата правительства РА Ашот Ваганян отметил, что отбывшая из Армении в Индию делегация с 2 по 9 августа посетила там ряд местных предприятий по переработке мясных продуктов, на которых отсутствовали элементарные правила гигиены, мясо приобреталось с неконтролируемых территорий. Мясные продукты перевозились на автомашинах, которые не соответствуют санитарно-гигиеническим нормам. Из Индии в Армению ввозится в основном буйволиное мясо, которое используется в производстве колбасы.
Руководитель делегации сообщил, что группа побывала и на таких предприятиях, где созданы все необходимые условия, отметив, что нужно обеспечить импорт мяса, приобретаемого у предприятий, подвергающихся серьезному государственному контролю.
В ходе обсуждения премьер-министр РА отметил, что в Армению должно ввозиться мясо тех компаний, которые имеют как минимум 5-летний опыт работы, соответствующие международным стандартам собственные скотобойни, а также сертификаты, подтверждающие соответствие качественным критериям. В Индии этим критериям соответствуют 17 компаний, которые обеспечивают 85% рынка мяса. В то же время лишь 21% ввезенного мяса был приобретен у компаний, соответствующих вышеуказанным критериям.
По словам премьер-министра, из изучений Комитета государственных доходов при правительстве РА выяснилось, что имела место фальсификация, то есть компаниями, импортирующими в Армению мясо, оно было приобретено у тех предприятий, которые не имели соответствующего сертификата, а при оформлении таможенных документов была указана компания, имеющая сертификат.
«Мы можем позволить ввозить в Армению только то мясо, которое сертифицировано соответствующим образом, чтобы быть уверенными, что нашим жителям, нашему населению никакие риски не угрожают», - сказал Тигран Саркисян.
Министерству сельского хозяйства РА поручено усилить контроль ввозимой в республику мясной продукции, совместно с Комитетом государственных доходов при правительстве РА осуществлять оперативную работу с целью выявления вопиющих нарушений со стороны компаний-импортеров.