Թուրքագետ. «Եթե անգամ Թուրքիան սահմանը չբացի, միևնույն է, Սերժ Սարգսյանը պետք է գնա այնտեղ»
Թուրքագետ Հակոբ Չաքրյանն «Ուրբաթ» ակումբում լրագրողներին ասել է, որ թեև Թուրքային դրժել է հայ-թուրքական սահմանը բացելու իր խոստումը, ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն էլ հայտարարել է, որ երկու երկրների հավաքականների ֆուտբոլային հանդիպմանը կգնա բաց սահմանով կամ էլ Թուրքիայի կողմից շրջափակումը վերացնելուց հետո, այդուհանդերձ, անկախ զարգացումներից, Ս. Սարգսյանը պետք է գնա Թուրքիա.
-Քանի որ Ս. Սարգսյանն ասաց, որ եթե սահմանը չբացվի, կամ շրջափակումը չվերանա, ես Թուրքիա չեմ գնա, դա պետք է թուրքերն օգտագործեն՝ ի լուր աշխարհի հայտարարեն, որ նույնիսկ ֆուտբոլային խաղի համար մենք հրավիրում ենք, իսկ հայկական կողմը՝ ի դեմս նախագահի, նախապայման է առաջադրում, վերջնագիր է ներկայացնում։
Թուրքաքետի համոզմամբ՝ Թուրքիա գնալը ճիշտ է մեկ այլ տեսանկյունից ևս.
-Կարելի է բոլոր դեպքերում էլ պատասխան այցով գնալ և հնարավորության դեպքում այդ խոստումների դրժման մասին այնտեղ հենց Աբդուլլա Գյուլին էլ առիթից օգտվելով՝ ասել։
Եզրափակելով իր խոսքը՝ թուրքագետը նշել է, որ եթե Հայաստանը հրաժարվեր հարաբերություններ հաստատել Թուրքիայի հետ, ապա կդառնար կայունությանն ու խաղաղությանը հակադրվող, անհաշտ երկիր.
-Հայաստանը փոքր երկիր է և ամեն ինչի չի կարող հակադրվել,- ասել է նա՝ Հայաստանի դիվանագիտական թուլությունն ամենևին էլ չպայմանավորելով, օրինակ, ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի անձով.
-Սա առաջին դեպքն է, որ արգործնախարար է նշանակվում ոչ թե պատահականորեն կամ հանգամանքների բերումով, այլ դիվանագիտական, այն էլ՝ սովետական դպրոց անցած մեկը։ Կարծում եմ՝ շատ ճիշտ նշանակում էր։

Тюрколог: «Если даже Турция не откроет границу, всё равно, Серж Саргсян должен поехать туда»
Тюрколог Акоп Чакрян в клубе «Урбат» сказал журналистам, что если Турция нарушила свое обещание открыть армяно-турецкую границу, а президент РА Серж Саргсян заявил, что на футбольную встречу двух сборных поедет при открытой границе или после устранения со стороны Турции блокады, то, тем не менее, независимо от развитий, Саргсян должен поехать в Турцию.
«Поскольку С.Саргсян сказал, что, если граница не откроется, или блокада не будет устранена, то он в Турцию не поедет, то это турки должны использовать, на весь мир объявив, что даже на футбольную игру мы приглашаем, а армянская сторона в лице президента выдвигает предусловие, представляет ультиматум, - отметил он.
Тюрколог уверен, что поездка в Турцию верна и с иной точки зрения.
«Можно, во всех случаях с ответным визитом поехать в Турцию и при возможности там же о нарушении обещаний прямо сказать Абдулле Гюлю», - добавил он.
Подытожив свое слово, тюрколог сказал, что если б Армения отказалась от установления отношения с Турцией, то противопоставила бы себя  стабильности и миру, став бескомпромиссной страной
«Армения маленькая страна и всему не может противопоставляться», - сказал он, не обуславливая отнюдь дипломатическую слабость Армении с личностью министра иностранных дел РА Эдварда Налбандяна.
«Это первый случай, когда главой МИД назначают не по воле случая или обстоятельств, а по дипломатической линии, и то человека, прошедшего советскую школу. Думаю, очень правильное назначение», - отметил он.