Գագիկ Հարությունյանի պարտադիր «շոուն» և Սերժ Սարգսյանի կուտակային «իրավունքը»
Սերժ Սարգսյանը հո ախմա՞խ չի, որ հրաժարվի աշխատող քաղաքացիներից գանձվող պարտադիր կուտակայինից, այն է՝ էժան ու «երկար» փողից։
Նա, իրոք, ախմախ չի, և դա է պատճառը, որ հանձնարարեց ՍԴ–ին «Ե՛վ գայլերն են կուշտ, և՛ ոչխարները՝ ողջ» տարբերակով որոշում կայացնել։ Գագիկ Հարությունյանն էլ իրեն բնորոշ ոճով ընթերցեց որոշումը, որով հակասահմանադրական ճանաչեց, այսպես կոչված, կենսաթոշակային բարեփոխումներ նախատեսող օրենքի «պարտադիր» բաղադրիչը, բայց միևնույն ժամանակ հակասահմանադրական այդ դրույթը որոշեց մինչև սեպտեմբերի 30–ը թողնել ուժի մեջ, այսինքն՝ հնարավորություն տալ իշխանությանը մի քանի ամիս շարունակ պարտադիր ռեժիմով գանձել «կուտակայինները»՝ «Մինչև սեպտեմբերի 30–ը յա էշը կստակի, յա էշատերը» թեմայով։
Այն, որ ՍԴ որոշումով ոչինչ չի փոխվել, այլ հայտնի անեկդոտի համաձայն՝ միայն թղթաբանությունն է ավելացել, պարզ էր Գագիկ Հարությունյանի երկարաշունչ տեքստի արտաբերումից անմիջապես հետո։
ՍԴ–ին, փաստորեն, վերապահված էր «Արդարադատության հաղթանակ» շոուն բեմադրելու, ինչպես նաև իշխանություններին կենսաթոշակային պարտադիր գանձումներն այլ ճանապարհներով կորզելու հնարավորություն տալու ֆունկցիան։
Սերժը ՍԴ–ի միջոցով հայտարարեց, որ չի հրաժարվելու պարտադիրից, այլ միայն դրա անունն է փոխելու (ասենք՝ «պարտադիր կուտակայինը» հարկատեսակ է դառնալու, իսկ մինչև դառնալն էլ գանձվելու է հակասահմանադրական հռչակված «պարտադիր» հոդվածով)։
Սերժը ՍԴ–ի միջոցով նաև հայտարարեց, որ «կուտակայինի» հետ կապված հասարակության և իշխանությունների միջև եղած կոնֆլիկտը մտադիր է տեղափոխել աշխատողների ու գործատուների հարաբերությունների տիրույթ։
Այսպիսով, պետք է արձանագրել, որ ՍԴ–ի որոշմամբ ոչինչ կամ գրեթե ոչինչ չի փոխվել։ Իշխանությունները վախեցան ԱԺ չորս ոչիշխանական ուժերի և «Դեմ եմ» քաղաքացիական շարժման համագործակցությունից և համատեղ պայքարից։ Վախեցան ու հրապարակավ ընդունեցին, որ մինչև հիմա հակասահմանադրական օրենք են քարոզել։ Բայց քանի որ շատ չէին վախեցել, ուստի ՍԴ–ի որոշմամբ զուգահեռաբար ամրագրեցին իրենց փող պոկելու իրավունքը։
Ինչպես հայտնի է, «կուտակայինի» թեմայով բուն շահառուների կողմից պարբերաբար հնչում են հարցը չքաղաքականացնելու կոչեր։ Իշխանություններն էլ ասեցին՝ դե որ դուք այդքան պուպուշ եք, որ քաղաքական հարցը չեք ուզում քաղաքականացնել, ապա մենք մեզ իրավունք ենք վերապահում շարունակել հակասահմանադրական գանձումները՝ նպատակ հետապնդելով մինչև սեպտեմբերի 30–ը թուլացնել դիմադրությունը և անցնել տոտալ հարձակման։
Սերժ Սարգսյանը չքաղաքականացնողներին ցույց տվեց, որ եթե իրենք չեն ուզում զբաղվել քաղաքականությամբ, ապա քաղաքականությունը կզբաղվի իրենցով և դեմագոգիկ որոշումներով կշարունակի թալանը՝ անունը դնելով «երկրի իրավական անվտանգությանը չվնասելու քայլ»։
Եթե ՍԴ որոշումից հետո դեռ կան մարդիկ, ովքեր գտնում են, որ «կուտակայինի» հարցը պետք չէ քաղաքականացնել, ապա առնվազն քաղաքականապես անմեղսունակներ են։
«Կուտակայինի» և ոչ միայն «կուտակայինի» հարցը պետք է քաղաքականացնել ու հասնել ամբողջական իշխանափոխության։
Սերժ Սարգսյանը Գագիկ Հարությունյանի շուրթերով «մեսիջ» հղեց, որ կանգ չի առնելու, այլ ընդամենը փորձելու է ժամանակ շահել ու բանկրոտ կառավարության տնօրինման տակ նորանոր միջոցներ դնել՝ դրանք հետագայում «ատկատահան» անելու համար։
Այնպես որ, քաղաքական հարցերը չքաղաքականացնելու մոտեցումը բացառապես Սերժ Սարգսյանի ցանկությունն է, որպեսզի նա կարողանա պաշտպանել իր «կուտակային» փողերը հավաքելու իրավունքը։ Հետևաբար, չքաղաքականացում նշանակում է սերժացում։

Обязательное «шоу» Гагика Арутюняна и накопительное «право» Сержа Саргсяна
Ну не дурак же Серж Саргсян, чтобы отказываться от взимаемых с работающих граждан страны обязательных выплат или, выражаясь его словами, дешевых и «длинных» денег.
Именно поэтому он распорядился Конституционному суду принять решение по варианту «и волки сыты, и овцы целы». Гагик Арутюнян же в свойственном ему стиле зачитал решение, которым признал антиконституционной «обязательную» составляющую закона «О накопительных пенсиях», но при этом позволил этому антиконституционному положению остаться в силе до 30 сентября, то есть предоставил властям возможность в обязательном порядке взимать «накопительные» а-ля «до 30 сентября либо ишак помрет, либо его хозяин».
То, что решением КС ничего не изменилось и, согласно известному анекдоту, всего лишь увеличился документооборот, стало ясно сразу по завершении Гагиком Арутюняном затяжного зачтения текста решения.
Фактически, КС была отведена постановка шоу «Победа правосудия», а также функция по предоставлению возможности взимания обязательных пенсионных платежей иными путями.
Серж устами КС заявил, что не откажется от обязательной компоненты, и всего лишь поменяет ее название (скажем, она станет видом налогообложения, а до этого платежи будут взиматься по признанной антиконституционной «обязательной» статье).
Устами КС Серж также заявил, что намерен перенести «накопительный» конфликт между обществом и властью в плоскость взаимоотношений работник-работодатель.
Тем самым, необходимо констатировать, что решение КС ничего или практически ничего не изменило. Власти испугались сотрудничества и совместной борьбы 4 некоалиционных сил НС и гражданского движения «Я – против!». Испугались и публично признали, что до этого агитировали за антиконституционный закон. Но, поскольку испуг не был столь сильным, решением КС закрепили свое право на отъем денег.
Как известно, по части «накопительной» темы периодически раздаются призывы не политизировать вопрос. Власти, в свою очередь, заявили, мол, если вы настолько любезны, что не хотите политизировать политический вопрос, мы оставим за собой право продолжить антиконституционные взимания с тем, чтобы до 30 сентября ослабить сопротивление и перейти в тотальное наступление.
Серж Саргсян продемонстрировал не желающим политизировать, что, если они не хотят заниматься политикой, политика займется ими, а грабеж продолжится под прикрытием демагогичных решений, имя которым «нежелание навредить правовой безопасности страны».
Если после решения КС всё еще остались люди, которые считают, что «накопительный» вопрос не нужно политизировать, они, как минимум, политически невменяемы.
Чтобы добиться полной смены власти, «накопительный» и остальные вопросы обязательно нужно политизировать.
Серж Саргсян устами Гагика Арутюняна направил «мессидж», что ни перед чем не остановится и всего лишь попытается выиграть время для направления новых средств в распоряжение обанкротившегося правительства с целью подвергнуть их последующим «откатам».
Так что, подход по неполитизации политических вопросов является исключительно пожеланием Сержа Саргсяна. Тем самым он сможет отстоять свое право на взимание «накопительных» денег. Следовательно, неполитизация означает сержизацию.