«ՍԴ որոշումը բավարար է, որ հենց այսօր Տիգրան Սարգսյանի կառավարությունը ներկայացնի հրաժարական»
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը «7օր»–ի հետ զրույցում մեկնաբանել է պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի մի շարք դրույթներ հակասահմանադրական ճանաչելու ՍԴ–ի այսօրվա որոշումը։ Նա հայտնել է, որ ՍԴ–ի որոշման բոլոր դրույթները ԲՀԿ–ի քաղխորհրդում՝ իրենց իրավաբանների հետ, դեռ պետք է քննարկեն, հետո նոր վերջնական եզրակացություն ներկայացնեն։
–Այդ որոշման մեջ կարող են թաքնված ձևակերպումներ լինել, և պարզվի, որ հանրությունը որոշակի դրույթների հետ կապված՝ անհարկի ոգևորվել է։ Ես՝ ինքնս, բազմաթիվ հարցեր ունեմ բազմաթիվ ձևակերպումների հետ կապված,–ասել է Ն. Զոհրաբյանը,–բայց այն հիմնարար դրույթներից շատերը, որոնք ՍԴ–ն հստա՛կ ճանաչեց ՀՀ Սահմադրությանը հակասող, բավարար են, և քաղաքական պատասխանատվությունը ենթադրում ու պահանջում է, որ հենց այսօր ՀՀ կառավարությունը՝ Տիգրան Սարգսյանի գլխավորությամբ, ներկայացնի հրաժարական։
Ն. Զոհրաբյանն ընդգծել է, որ հակասահմանադրական են ճանաչվել այն դրույթները, որոնք կառավարությունը համարում էր սահմանադրական, և 260 հազար քաղաքացու պարտադիր կերպով ներքաշել էր ՀՀ Սահմանադրությանը հակասող գործընթացի մեջ.
–Դա միանշանակ պիտի ենթադրի այս կառավարության անհապաղ հրաժարականը,–նշել է ԲՀԿ խմբակցության քարտուղարը։

После решения КС правительство должно незамедлительно уйти в отставку – Наира Зограбян
Секретарь парламентской фракции ППА Наира Зограбян в беседе с «7or» прокомментировала решение Конституционного суда РА о признании антиконституционным ряда положений закона «О накопительных пенсиях».
Она отметила, что все положения данного решения КС вместе с юристами будут обсуждены политсоветом ППА, после чего будет дана официальная оценка.
«В данном решении могут содержаться скрытые формулировки, и может выясниться, что по части некоторых положений общество слишком рано обрадовалось. Лично у меня имеется ряд вопросов в связи с многими формулировками, - отметила Зограбян. – Однако большинство основополагающих пунктов, признанных КС противоречащими Конституции, предполагает политическую ответственность и требует, чтобы уже сегодня Правительство РА во главе с Тиграном Саркисяном подало в отставку».
Зограбян подчеркнула также, что антиконституционными были признаны те положения, которые правительство считало соответствующими Конституции, в результате чего 260 тыс. граждан принудительно были втянуты в противоречащий Основному закону страны процесс.
«Это однозначно должно предполагать незамедлительную отставку действующего правительства», - добавила секретарь фракции ППА