-Ոչ պարենային ապրանքները պետք է լինեն հայերեն մակնշումով։ Այսօր ապրանքների մոտ 80%-ը հայալեզու չէ,- լրագրողներին «Փաստարկ» ակումբում ասել է սպառողների միության նախագահ Աբգար Եղոյանը։
Նա նաև նշել է, որ սպառողների միությունը Կառավարության ծրագիր է մշակում, որ կատարվի հայերեն մակնշման օրենքի կիրառում, ինչի համար առաջարկել է 2010թ. հուլիսի 1-ից կազմել մի մեծ խումբ ոչ պարենային ապրանքների ցուցակ՝ պարտադիր հայերեն մակնշման և մինչև այդ իրազեկել բոլոր ներկրողներին ու վաճառողներին, որպեսզի նրանք տեղյակ լինեն, որ ունեն առնվազն 6-7 ամիս ժամանակ դրա կիրառման համար, իսկ 2011թ. հունվարի մեկից բոլոր ապրանքները լինեն մակնշված։
-Այն ծրագիրը, որ մենք կատարելու ենք, կոչվում է «Ոչ պարենային ապրանքների շրջանառության ոլորտում թափանցիկության բարձրացման և կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցման ծրագիր», և ունի շատ մեծ հակակոռուպցիոն նշանակություն,- ասել է Աբգար Եղոյանը։
Նա նաև նշել է, որ նախազգուշացումն առաջին հերթին վերաբերում է ներկրողներին, քանի որ ներքին արտադրողների հետ խնդիր չի առաջացել։
Նա ցավով է նշել, որ փողոցային առևտուրը դեռևս գոյություն ունի, իսկ փողոցային առևտրից պետական բյուջե գումար չի մտնում.
-Իսկ թե ում են վճարում փողոցային առևտրով զբաղվողները, կարծում եմ՝ դժվար չէ հասկանալ,- հավելել է նա։
Այնուամենայնիվ, նա նշել է, որ նախկին տարիների համեմատ առաջընթաց կա, առաջին հերթին՝ սպառողների գիտակցության բարձրացման առումով։
Ու՞մ են վճարում փողոցային առևտրով զբաղվողները

«Непродовольственные товары должны быть с армянской маркировкой. Сегодня около 80% товаров не с армянской маркировкой», - сказал журналистам президент Союза потребителей Абгар Егоян вклубе «Пастарк».
Он также сообщил, что Союз потребителей разрабатывает программу Правительства, чтобы маркировка товаров на армянском языке проводилась с применением закона, для чего предложил с 1-го июля 2010г. составить список большой группы непродовольственных товаров, которые обязательно должны маркироваться на армянском языке, а до этого проинформировать всех импортеров и продавцов, чтобы они знали, что до его применения есть, по меньшей мере, 6-7 месяцев, а с 1-го января 2011г. все товары будут промаркированы.
«Та программа, которую мы будем выполнять, называется «Программа повышения прозрачности и снижения рисков коррупции в сфере оборота непродовольственных товаров», и имеет очень большое антикоррупционное значение», - сказал Абгар Егоян.
Он также отметил, что предупреждение в первую очередь касается импортеров, поскольку с внутренними производителями проблем не возникало.
А. Егоян с болью отметил, что уличная торговля еще существует, а в государственный бюджет от нее ничего не поступает.
«А кому платят лица, занимающиеся уличной торговлей, думаю, не трудно понять», - добавил он.
Тем не менее, он отметил, что по сравнению с предыдущими годами есть прогресс, в первую очередь в плане повышения сознания потребителей
Кому платят уличные торговцы?
«Непродовольственные товары должны быть с армянской маркировкой. Сегодня около 80% товаров не с армянской маркировкой», - сказал журналистам президент Союза потребителей Абгар Егоян в клубе «Пастарк».