Հ. Ալվրցյան. «Վիրահայությունը և Ջավախքի հայությունը հզոր լծակ ու գործոն են Հայաստանի իշխանությունների համար, ինչը նրանք այդպես էլ չկարողացան ճիշտ հասկանալ և օգտագործել»
-Վիրահայությունը և Ջավախքի հայությունը հզոր լծակ ու գործոն են Հայաստանի իշխանությունների համար, ինչը նրանք այդպես էլ չկարողացան ճիշտ հասկանալ և օգտագործել,- «Ուրբաթ» ակումբում հայտարարել է «Արևմտահայոց հարցերի ուսումնասիրության կենտրոնի» տնօրեն Հայկազուն Ալվրցյանն ՝ ավելացնելով.
-Ցավն այն է, որ այսօր տնտեսական՝ օլիգարխիկ շրջանանկները հայ-վրացական սահմանը, անցակետերը, նավահանգիստները և ճանապարհներն օգտագործում են ընդամենը սեփական տնտեսական շահի համար՝ չհետապնդելով Վրաստանի և Ջավախքի հայության շահը։ Սա նաև շատ լավ հասկանում են վրացական իշխանությունները և ճնշումն ավելի են մեծացրել։ Հայաստանն ունի բազմաթիվ լծակներ, որպեսզի կարողանա վիճակը շտկել։
Հ. Ալվրցյանը համոզված է, որ առանց Հայաստանի ազգային, բարոյական, կրթական, մշակութային, քաղաքական, տնտեսական աջակցության մեր այդ կարևոր պատմական նահանգը մենք երկար ժամանակ պահպանել չենք կարողանում և հետագայում էլ չենք կարող։
-Ահա սա՛ է, որ մեր իշխանությունները չեն ուզում տեսնել։ Հայաստանի իշխանությունների կրավորական, վախվորած, պարտվողական, զիջողական քաղաքականությունն է պատճառը, որ վրացիները կարողանում են թելադրել և՛ տնտեսական, և՛ կոմունիկացիոն, և՛ գնային քաղաքականության ,և՛ մի շարք այլ հարցերում, ինչպիսին Ջավախքի և վիրահայության հարցն է։

А.Алврцян: «Армяне Грузии и Джавахка - мощный рычаг для властей Армении, что они так и не смогли правильно понять и использовать»
«Армяне Грузии и Джавахка - мощный рычаг для властей Армении, что они так и не смогли правильно понять и использовать», - об этом заявил в клубе «Урбат» директор «Центра изучения западноармянских вопросов» Айказун Алврцян.
«Обидно то, что сегодня экономические олигархические круги армяно-грузинскую границу, проходные пункты, порты и дорогииспользуют лишь в собственных интересах, не преследуя интерес армян Грузии и Джавахка. Это очень хорошо понимают также грузинские власти, и еще больше увеличивают давление. У Армении имеются многочисленные рычаги, чтобы возможно было выправить ситуацию», - отметил он.
А.Алврцян уверен, что «без национальной, моральной, культурной, политической и экономической поддержки Армении нашу это очень важную историческую область мы долгое время не можем сохранить и в дальнейшем не сможем».
«Это то, что наши власти не хотят видеть. Безынициативная, пугливая, пораженческая, компромиссная политика властей Армении является причиной того, что грузины могут диктовать как экономическую, так и коммуникационную и ценовую политику, и в ряде других вопросов, таковых как Джавахк и вопрос армян Грузии», - сказалон.
«Обидно то, что сегодня экономические олигархические круги армяно-грузинскую границу, проходные пункты, порты и дороги используют лишь в собственных интересах, не преследуя интерес армян Грузии и Джавахка. Это очень хорошо понимают также грузинские власти, и еще больше увеличивают давление. У Армении имеются многочисленные рычаги, чтобы возможно было выправить ситуацию», - отметил он.
«Это то, что наши власти не хотят видеть. Безынициативная, пугливая, пораженческая, компромиссная политика властей Армении является причиной того, что грузины могут диктовать как экономическую, так и коммуникационную и ценовую политику, и в ряде других вопросов, таковых как Джавахк и вопрос армян Грузии», - сказал он.