ԲՀԿ–ն, ՀԱԿ–ը, ՀՅԴ–ն ու «Ժառանգությունը» շուրջօրյա հանրահավաք կանցկացնեն (տեսանյութ)
Ինչպես տեղեկացրել էինք, այսօր ԱԺ-ում կայացել է 4 ոչիշխանական ուժերի համատեղ դռնփակ նիստը, որին մասնակցում էին ԱԺ ԲՀԿ խմբակցությունից ՎարդանՕսկանյանը, ՍտեփանՄարգարյանըևՆաիրաԶոհրաբյանը, ՀՅԴ-ից՝ ԱրմենՌուստամյաննուԱղվանՎարդանյանը , ՀԱԿ-ից՝ ԱրամՄանուկյանըևԼևոնԶուրաբյանը, «Ժառանգությունից»՝ ՌուբենՀակոբյաննուԹևանՊողոսյանը:
«7օր»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար ԱրմենՌուստամյանը հայտնել է, որ քննարկվել են կառավարությանն անվստահություն հայտնելու ապրիլի 28-ի որոշման նախագծի մանրամասները և նոր ձևավորվելիք կառավարության առաջնահերթ գործողությունների փաթեթը։ Այնվերջնականապեսկհստակեցվիհաջորդշաբաթվաընթացքում:
Քննարկվել է նաև հրապարակային միջոցառումների ծրագիրը, և որոշվել է ապրիլի 28-30-ինԱզատությանհրապարակումհամատեղշուրջօրյահանրահավաք հրավիրել:
Ըստ Սահմանադրության՝ կառավարությանն անվստահություն հայտնելու նախագծի քվեարկությունը պետք է կայանա ոչշուտ, քան 48 ժամում, ևոչուշ, քան 72 ժամում։ Անվստահության հարցը բարձրացվելու է ապրիլի 28–ին, հետևաբար, քվեարկությունը պետք է տեղի ունենա մինչև ապրիլի 30-ը։
Մինչ ապրիլի 28–ն էլ բոլոր մարզերում տեղի են ունենալու իրազեկման հանրահավաքներ: Այդ նպատակով արդենստեղծվելէ2հանձնախումբ։
«7օր»–ի հարցին՝ շուրջօրյա համատեղ հանրահավաքին 4 ոչիշխանական խմբակցությունների առաջնորդները մասնակցելո՞ւ են, Ա. Ռուստամյանը պատասխանել է.
–Այն տպավորությունն են առաջացնում, որ առաջնորդները դուրս են այս համաձայնություններից։ Այդպիսի բան չկա։ Խոսքը քաղաքական ուժերի ամբողջակա՛ն մասնակցության մասին է, ամբողջակա՛ն։
Չի բացառվում նաև, որ մինչ այդ տեղի ունենա նաև 4 ոչիշխանական ուժերի առաջնորդների համատեղ հանդիպումը։
Ռուստամյանը նաև ավելացրել է, որ ժողովրդի 99%–ը կողմ է իշխանության փոփոխությանը, և 4 ուժերի այս գործողությունները միտված են քաղաքական և հասարակական դաշտի մոբիլիզացմանը։
–Հույս ունենք, որ ժողովրդի մոտ փոփոխության հույս կառաջանա՝ տեսնելով, որ դրան հավատացել են 4 ուժերը, և այդ ուղղությամբ համատեղ քայլեր են կատարում,–ասել է ՀՅԴ խմբակցության ղեկավարը։
Ինչպես տեղեկացրել էինք, այսօր ԱԺ-ում կայացել է 4 ոչիշխանական ուժերի համատեղ դռնփակ նիստը, որին մասնակցում էին ԱԺ ԲՀԿ խմբակցությունից Վարդան Օսկանյանը, Ստեփան Մարգարյանը և Նաիրա Զոհրաբյանը, ՀՅԴ-ից՝ Արմեն Ռուստամյանն ու Աղվան Վարդանյանը , ՀԱԿ-ից՝ Արամ Մանուկյանը և Լևոն Զուրաբյանը, «Ժառանգությունից»՝ Ռուբեն Հակոբյանն ու Թևան Պողոսյանը:
«7օր»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը հայտնել է, որ քննարկվել են կառավարությանն անվստահություն հայտնելու ապրիլի 28-ի որոշման նախագծի մանրամասները և նոր ձևավորվելիք կառավարության առաջնահերթ գործողությունների փաթեթը։ Այն վերջնականապես կհստակեցվի հաջորդ շաբաթվա ընթացքում:
Քննարկվել է նաև հրապարակային միջոցառումների ծրագիրը, և որոշվել է ապրիլի 28-30-ին Ազատության հրապարակում համատեղ շուրջօրյա հանրահավաք հրավիրել:
Ըստ Սահմանադրության՝ կառավարությանն անվստահություն հայտնելու նախագծի քվեարկությունը պետք է կայանա ոչ շուտ, քան 48 ժամում, և ոչ ուշ, քան 72 ժամում։ Անվստահության հարցը բարձրացվելու է ապրիլի 28–ին, հետևաբար, քվեարկությունը պետք է տեղի ունենա մինչև ապրիլի 30-ը։
Մինչ ապրիլի 28–ն էլ բոլոր մարզերում տեղի են ունենալու իրազեկման հանրահավաքներ: Այդ նպատակով արդեն ստեղծվել է 2 հանձնախումբ։

ППА, АНК, АРФД и «Наследие» проведут трехдневный круглосуточный митинг
Сегодня в Национальном собрании Армении состоялась совместная встреча 4 парламентских некоалиционных сил, в которой приняли участие Вардан Осканян, Наира Зограбян и Степан Маргарян – от ППА, Арам Манукян и Левон Зурабян – от АНК, Армен Рустамян и Агван Варданян – от АРФД, а также Рубен Акопян и Теван Погосян – от «Наследия».
По завершении встречи руководитель фракции АРФД Армен Рустамян отметил, что стороны обсудили детали проекта решения о выражении недоверия правительству РА 28 апреля и пакет внеочередных мер нового правительства. Последний будет уточнен в ходе следующей недели.
Кроме того, как сообщил Рустамян, была обсуждена программа публичных мероприятий.
«28-30 апреля на площади Свободы пройдет совместный круглосуточный митинг 4 сил. Согласно Конституции, голосование по проекту вынесения вотума недоверия правительству должно состояться не ранее 48 часов и не позднее 72 часов после его внесения», - заявил руководитель фракции АРФД.
До 28 апреля в марзах пройдет ряд осведомительных мероприятий, для чего были созданы 2 специальные комиссии.
На вопрос «7or» о том, примут ли участие в трехдневном круглосуточном митинге лидеры 4 невластных сил, Рустамян ответил:
«Складывается такое впечатление, будто лидеры этих сил находятся вне данных договоренностей. Ничего подобного нет. Речь идет о полноценном участии политических сил».
Не исключено также, что до митинга состоится совместная встреча лидеров 4 некоалиционных сил НС.
Рустамян добавил также, что 99% народа выступает за смену власти, и данные шаги 4 сил направлены на мобилизацию политического и общественного поля.
«Надеемся, что, увидев веру 4 сил в перемены и предпринимаемые ими совместные шаги, народ обретет надежду на перемены», - добавил руководитель фракции АРФД.