Օգոստոսի 18–ին Վրաստանը պաշտոնապես դուրս կգա ԱՊՀ–ից
«ԱՊՀ-ից դուրս գալու գործընթացի համաձայն՝ օգոստոսի 18-ից Վրաստանը պաշտոնապես արդեն չի հանդիսանալու Համագործակցության երկիր։ Աշխատանքային կարգով Վրաստանի դրոշը կհանվի ԱՊՀ գործադիր կոմիտեից։ Վրացական կողմի մասնակցությամբ որևէ միջոցառում ծրագրված չէ»,- հայտնել են Մինսկում տեղակայված ԱՊՀ-ի հանձնախմբից։
Այդուհանդերձ, ԱՊՀ-ից պաշտոնապես դուրս գալուց հետո Վրաստանը կշարունակի մնալ Համագործակցության 70 համաձայնագրերում։
«Փորձագետները հանգել են այն եզրակացության, որ Վրաստանը կշարունակի մասնակցել այն աշխատանքներին, որոնց նախկինում էլ կարող էին մասնակցել ԱՊՀ անդամ չհանդիսացող պետությունները»։

18 августа Грузия официально выйдет из СНГ
Грузия официально лишится статуса государства-участника СНГ 18 августа  «Согласно процедуре выхода из СНГ, с 18 августа Грузия больше не является страной Содружества. Грузинский флаг будет удален из исполкома СНГ в рабочем порядке. Никаких мероприятий с участием грузинской стороны не планируется», - сообщили в исполнительном комитете СНГ в Минске.
При этом после официального выхода из СНГ Грузия продолжит участвовать примерно в 70 договорах Содружества.
«Эксперты пришли к решению, что Грузия продолжит участвовать в договорах с открытым субъектным составом, то есть в тех, в которых и ранее могли участвовать государства, не являющиеся членами СНГ», - сказал источник.