ՀՀԿ պատգամավոր. «...շրջանների տալն ինձ ձեռնտու է»
«Հայաստանի հանրապետական կուսակցության» պատգամավոր Լեռնիկ Ալեքսանյանն ասել է, որ այլ տարբերակ չկա Արցախի խնդրի կարգավորման բանակցություններում՝ ԼՂ-ի անկախության դիմաց հայկական կողմը պետք է ազատագրված տարածքներից մի քանիսը զիջի։
-Եթե Արցախը պետք է լինի անկախ, ստեղծվի անվտանգության գոտի, ապա, այո՛, շրջանների տալն ինձ ձեռնտու է։ Այն շրջանները, որոնք ժամանակին եղել են Ադրբեջանի կազմում, այո՛, մենք դրանք չենք էլ վերցրել...այն ժամանակ էլ ոչ ոքի մտքով չէր անցնում, որ դրանք վերցնում ենք, ու պիտի մնան Հայաստանին։
Լ. Ալեքսանյանն ավելացրել է, որ «զիջման ենթակա» տարածքների մեջ Շուշին չի մտնում, և «Հանրապետական կուսակցությունում» եղած տրամադրություններն էլ են այդպիսին, սակայն թե խոսքը կոնկրետ ո՞ր 7 շրջանի մասին է, նա դժվարացել է պատասխանել՝ նշելով, որ այդ հարցը բանակցությունների ժամանակ կճշտվի։
-Չեմ կարծում, թե որոշված է՝ քանի շրջան պետք է տանք, որը ինչ կարգավիճակով շրջաններ կլինեն, որ ոչ թե կտրվեն Ադրբեջանին, այլ կդառնան անվտանգության գոտի։ Չի բացառվում նաև խաղաղապահ ուժերի տեղակայումը։

Депутат РПА: «...сдать районы для меня выгодно»
Депутат РПА Лерник Алексанян сказал, что иного варианта нет в переговорах по урегулированию Арцахской проблемы - взамен независимости НК армянская сторона должна уступить несколько освобожденных территорий.
«Если Арцах должен быть независимым, должна быть создана зона безопасности, то, да, сдача районов для меня выгодна.  Те районы, которые в свое время были в составе Азербайджана, мы не брали, и в мыслях тогда у нас и не было брать, чтобы они остались Армении», - заявил он.
Л.Алексанян добавил, что среди территорий, подлежащих «сдаче», Шуши не входит и имеющиеся в Республиканской партии настроения также таковы, однако если речь конкретно о каких 7 районах  идет, то он затруднился ответить, отметив, что этот вопрос уточнится во время  переговоров.
«Не считаю, что уже решено, сколько районов надо отдавать, с каким статусом будут те районы, которые будут не сданы Азербайджану, а станут  зоной безопасности. Не исключается также размещение миротворческих сил», - отметил он.