Լեռնիկ Ալեքսանյան. «Հարևանի հետ պետք է նորմալ հարևանություն անել՝ այդ թվում նաև թուրք հարևանի»
-Քաղաքականությունում միանգամից ոչինչ չի լինում։ Այդ մեկ քայլով, չեմ կարծում, որ բանակցությունները կարող են ավարտին մոտենալ,- «Ազդակ» ակումբում հայ–թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ «7օր»-ին ի պատասխան՝ ասել է «Հայաստանի հանրապետական խմբակցության» պատգամավոր Լեռնիկ Ալեքսանյանը։ Նա հավելել է, որ եթե անգամ հոկտեմբերին Թուրքիան չբացի հայ-թուրքական սահմանը, և ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը չգնա երկու երկրների ֆուտբոլային հավաքականների մրցելույթը դիտելու, միևնույն է, դա հայ-թուրքական հարաբերությունների  ավարտ չի նշանակի։
Իսկ այն, որ Թուրքիան էլ է շահագրգռված Հայաստանի հետ բարիդրացիական հարաբերություններ ունենալու հարցում, ՀՀԿ-ական պատգամավորը կասկած չունի.
-Ուղղակի Թուրքիան ուզում է քաղել մաքսիմալը։
Ավելին, Լ. Ալեքսանյանը կարծում է, որ հայ-թուրքական հարաբերություններն առաջիկայում զարգացում են ապրելու, որովհետև հարևանի հետ պետք է նորմալ հարևանություն անել՝ այդ թվում նաև թուրք հարևանի։

Лерник Алексанян: «С соседом нужно иметь нормальные отношения, в том числе с турецким»
«В политике ничего не бывает сразу. И не думаю, что одним шагом переговоры могут подойти к концу», - сказал депутат Республиканской фракции Лерник Алексанян, отвечая в клубе «Аздак» на вопрос «7or». Он также добавил, что если даже Турция не откроет армяно-турецкую границу в октябре, и президент РА Серж Саргсян не поедет смотреть выступления футбольных сборных двух стран, всё равно это не будет означать конец армяно-турецким отношениям.
А в том, что Турция тоже заинтересована иметь добрососедские отношения с Арменией, республиканский депутат не сомневается.
«Просто Турция хочет получить по-максимуму», - отметил он.
Более того, Л. Алексанян считает, что в ближайшее время армяно-турецкие отношения будут развиваться, поскольку с соседом нужно иметь нормальные отношения, в том числе и с турецким соседом»