Մահմուդ Ահմադինեջադը նախարարներ կնշանակի կանանց
Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեջադն առնվազն երեք կնոջ ցանկանում է նախարար նշանակել։ Իսլամական հանրապետության ղեկավարն այդ մասին ասել է տեղի հեռուստաընկերություններից մեկին տված հարցազրույցի ժամանակ։
Ավելի վաղ Իրանի պատմության ընթացքում նմանօրինակ ոչ մի դեպք չի եղել՝ Իսլամական հանրապետության ղեկավար կազմում կանայք չեն նշանակվել։
Իրանի նախագահն ընդգծել է նաև, որ նախարարների նոր կաբինետում ցանկանում է որքան հնարավոր է՝ շատ երիտասարդ քաղաքական գործիչներ տեսնել։ Այս կամ այն գերատեսչության ղեկավարի պաշտոնում նշանակվելու հիմնական նախապայմանը պատասխանատվությունը, ինչպես նաև թիմային աշխատելու ցանկությունն ու ունակությունը պետք է լինեն։
Ահմադինեջադի նախորդ աշխատակազմում երկու կին են եղել, սակայն նրանցից որևէ մեկը նախարարի պաշտոն չի զբաղեցրել։

Махмуд Ахмадинеджад назначит министрами женщин
Президент Ирана Махмуд Ахмадинежад планирует назначить министрами как минимум трех женщин. Глава исламской республики об этом заявил в интервью одному из местных телеканалов.
Ранее в истории исламской республики ничего подобного не было - женщины не занимали ведущих постов в правительстве Ирана.
Президент Ирана отметил, что в новом кабинете министров он хотел бы видеть как можно больше молодых политиков. Главным критерием при назначении на пост главы министерства того или иного претендента станут его обязательность, а также умение и желание работать в команде.
В предыдущей администрации Ахмадинежада было две женщины, однако ни одна из них не занимала пост министра