Գերմանիան և Ֆրանսիան դուրս են եկել ռեցեսիայից
Ինչպես հաղորդում է  «Bloomberg»-ը, Գերմանիայի և Ֆրանսիայի ՀՆԱ-ն 2009թ. երկրորդ եռամսյակում 0,3% աճ է արձանագրել՝ համեմատած նախորդ եռամսյակի հետ։ Միևնույն ժամանակ նշվում է, որ երկու երկրներն էլ կարողացել են դուրս գալ ռեցեսիայից։
Վերլուծաբանների կարծիքով տնտեսական աճը գերազանցել է սպասվածը՝ Գերմանիայում ՀՆԱ-ն աճել է 0,3,  իսկ Ֆրանսիայում՝ 0,2%-ով։
Գերմանացի փորձագետների կարծիքով Եվրոպայում տնտեսական աճը պայմանավորված է ներքին շուկայի զարգացմաբ։
Մակրոտնտեսական դրական արդյունքներից հետևում է, որ տնտեսության վերականգնման նոր ծրագիր Փարիզում և Բեռլինում չի ներդրվի։ Ընդհանուր առմամբ, ազգային տնտեսությանն օգնելու համար Գերմանիան և Ֆրանսիան կորցրել են արդեն մի քանի հարյուր մլրդ €։

Германия и Франция вышли из рецессии
Как сообщает «Bloomberg», ВВП Германии и Франции вырос во втором квартале 2009 года на 0,3 процента по отношению к предыдущим трем месяцам. Тем самым экономики двух стран сумели выйти из рецессии.
Экономический рост в обеих странах превзошел ожидания аналитиков ВВП Германии вырос на 0,3 процента, а Франции - на 0,2 процента.
По мнению немецких аналитиков, экономический рост в Европе обусловлен развитием внутреннего рынка.
Выход позитивных макроэкономических данных в обеих странах может означать, что новые программы стимулирования экономики в Париже и Берлине приниматься не будут. В целом на помощь национальному хозяйству Германия и Франция уже потратили несколько сотен миллиардов евро.