Մահափորձ Աֆղանստանի նախկին նախագահի դեմ
Աֆղանստանում մահափորձ է կատարվել երկրի նախկին նախագահ Բուրհանուդդին Ռաբանիի դեմ։ Այդ մասին օգոստոսի 13-ին հաղորդել է  «Reuters» գործակալությունը։
Գրոհայինները կրակ են բացել նախկին նախագահի շքախմբի վրա։ Բացի դրանից, նրանք մի քանի նռնակ են նետել նրա ուղղությամբ։ «Reuters»-ի հաղորդմամբ՝ գրոհայիններից երեքը սպանվել են ոստիկանության և թիկնապահների կողմից, իսկ «Սինխուա» գործակալությունը հաղորդում է, որ  սպանվել են «Թալիբան» խմբի չորս անդամներ։
Ռաբանին Աֆղանստանի նախագահ է եղել 1993-2001թթ.։ Ինչպես հաղորդում է «Reuters» գործակալությունը, վերլուծաբանները նրան համարում են Աբդուլո Աբդուլաի կողմնակիցը, որը երկրի նախագահ Համիդ Կարզայի լուրջ մրցակիցն է օգոստոսի 20-ին կայանալիք ընտրություններում։

В Афганистане совершено покушение на бывшего президента Афганистана Бурханнудина Раббани.
Боевики открыли огонь по кортежу бывшего президента. Помимо того они метнули несколько гранат в его направлении. По сообщению агентства «Reuters», трое из боевиков были убиты полицией и телохранителями, а «Синьхуа» сообщает, что убиты четверо членов группы «Талибан»
Раббани был президентом Афганистана в 1993-201 гг. Как сообщает Reuters, аналитики его считают одним из главных сторонников Абдуллы Абдуллы - серьезного соперника действующего президента Хамида Карзая на выборах 20 августа.