ՍԴՀԿ արտասահմանյան կառույցները զարմացած են
-Ավելի լավ է՝ մեր սահմանները փակ մնան,- «Հայ-թուրքական հարաբերություններ. անցյալ և ապագա» խորհրդաժողովի ժամանակ ասել է «Սոցիալ-դեմոկրատ հնչակյան» կուսակցության կենտրոնական վարչության ատենապետ Սեդրակ Աճեմյանը։
Նա համոզված է, որ Հայաստանի ուժը ոչ թե Թուրքիայի հետ բաց սահմաններ ունենալն է, այլ Հայաստան-Սփյուռք միասնական փոխգործակցությունը։ Այս առումով նա «Համազգային մարմին» ստեղծելու անհարժեշտություն է տեսնում.
-Մասնավորապես իշխանությունը պետք է լուրջ միջոցառումներ ձեռնարկի արտասահմանյան գործարարների՝ Հայաստանում ապահով գործելու համար։ Այս երևույթը, դժբախտաբար, մի քիչ պակասում է։
Ս. Աճեմյանը զարմանում է, թե ինչո՞ւ է Հայաստանը խոսում Թուրքիայի հետ սահմանը բացելու մասին, երբ այն հենց վերջինն է փակել, և եթե ցանկանում է, ապա նա էլ պետք է մտածի սահմանի բացման մասին։
-Ինչո՞ւ ենք մենք ինքներս մեզ համար ավելի նեղ քաղաքական իրավիճակ ստեղծում,- ասել է Ս. Աճեմյանը՝ ավելացնելով, որ այս պահին Հայաստանը պատրաստ չէ հայ-թուրքական սահմանի բացմանը, և եթե նախապես «չզինվի», ապա շատ վտանգավոր իրավիճակ կստեղծվի։
ՍԴՀԿ ԿՎ ատենապետը նաև հավելել է, որ իրենց արտասահմանյան բոլոր կառույցները հայ-թուրքական հարաբերություններում վերջին շրջանում արձանագրված իրադարձություններից զարմացած են։

Зарубежные структуры СДГП удивлены
«Лучше, если наши границы останутся закрытыми», - сказал председатель центрального правления  Социально-демократической Гнчакской партии Седрак Ачемян во время конгресса на тему «Армяно-турецкие отношения: прошлое и будущее».
Он уверен, что сила Армении не в том, чтобы иметь открытые границы с Турцией, а единое сотрудничество между Арменией и Диаспорой. В этом плане он видит необходимость создания «Общенационального органа»:
«В частности власти должны предпринять серьезные меры для гарантированного въезда иностранных предпринимателей в Армению. К сожалению, этого немного не хватает», отметил он.
С. Ачемян удивляется, почему Армения говорит с Турцией об открытии границ, когда  именно  последняя закрыла границу, и если желает, то она и должна думать об открытии.
«Почему мы сами для себя создаем более ограниченную политическую ситуацию», - сказал С. Ачемян, добавив, что на данный момент Армения не готова к открытию армяно-турецкой границы, и если заранее «не вооружится», то создастся очень опасная ситуация.
Председатель ЦП СДГП также добавил, что все их заграничные структуры удивлены последними событиями в армяно-турецких отношениях.