Բաղրամյան 26–ի ձախողված նախագծերը
2008–ի չարաբաստիկ նախագահական ընտրություններից հետո Սերժ Սարգսյանն ու իր նեղ շրջապատը լծվեցին «Գեբելսյան» քարոզչամեքենա ստեղծելու գործին։ Գլխավոր նպատակը հետևյալն էր՝ քաղաքական, լրատվական ու հասարակական հարթակներում նպաստել գաղջ մթնոլորտի ձևավորմանը, ինչը հնարավորություն էր տալու սևացնել բոլորին սեփական սևությունը թաքցնելու համար։
Քարոզչամեքենան կեղծ օրակարգեր պետք է դներ շրջանառության մեջ, որպեսզի «հանրային աջակցություն» ապահովեր «Մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցմանը, ինչն էլ հնարավորություն կտար կյանքի կոչել «իշխանություն–փող–իշխանություն՛–փող՛՛–իշխանություն՛՛–փող՛՛՛– ...» բանաձևը՝ աթոռը, «ա լյա» Իլհամ Ալիև, դարձնելով ժառանգական և հավերժական։ Սա Սերժ Սարգսյանի ու երիտօլիգարխիայի երազանքն էր։ Երազանք, որը հսկայական վնաս հասցրեց Հայաստանին ու շարունակում է հասցնել։
Իշխանության թուրքմենբաշիացման ծրագրի շրջանակներում նախագահական նստավայրը վերածվեց ստի ու կեղծիքի արտադրության ու տարածման գործարանի։
Արհեստական հակադրություն մտցվեց քաղաքականի ու քաղաքացիականի միջև։ Քաղաքացիական պայքարը որոշ հատվածներում ենթարկվեց ձևախեղման։ Առաջացան «նախասերժարաններ», որոնք մասնագիտացան լֆիկսամոների ու տարոնների դեմ պայքարի մեջ՝ փոթորիկ բարձրացնելով մեկ բաժակ ջրում։ Սրանց խնդիրը Սերժ Սարգսյանից թիրախը «օլիգարխների» վրա տեղափոխելն էր։ Եվ դա այն դեպքում, երբ մեզանում օլիգարխիայի պարագլուխը Սերժ Սարգսյանն է։
Լրատվական դաշտում տեղի ունեցավ մանրամեծածախ առևտուր։ «Բիրիքով» գնվեցին նախկինում թունդ ընդդիմադիր կամ անկախ ներկայացող լրատվամիջոցները։ Դրանց վերապահված է «Անասնաֆերմայում» նկարագրված գամփռ շների ֆունկցիան։ Խմբագիրներն ու լրագրողները պետք է հարձակվեն բոլոր այն մարդկանց ու կառույցների դեմ, որոնք վտանգ են ներկայացնում Սերժ Սարգսյանի իշխանությանը։ Հիմնական թիրախները, բնականաբար, ԲՀԿ–ն ու ՀԱԿ–ն են, քանզի առաջինը ներկայացնում է փոքրից մինչև խոշոր բիզնես դաշտի շահերը ու դեմ է նեոբոլշևիկյան ոճով իրականացվող համատարած կուլակաթափությանը, իսկ երկրորդը վերահսկում է «փողոցը»։
Վերջին իրադարձություններից հետո, հասկանալի պատճառներով, բնական են լինելու նաև «Ժառանգության» ու ՀՅԴ–ի դեմ հարձակումները։ Դա կախված կլինի այն բանից, թե որքանով է խորանում 4–ի ֆորմատում իշխանափոխության միասնական ծրագիրը։ «Անկախների» հիստերիկ պահվածքի աճն ուղիղ համեմատական կլինի կոնսոլիդացիայի խորացմանը։
Բացի լրատվական դաշտի մեծ մասից՝ հաճախորդացման ենթարկվեց նաև քաղաքական սուբյեկտների հսկայական խմբաքանակ։ Առաջացան «վճռական» ու «թունդ հեղափոխական» տրամադրությունների կրողներ, որոնց գործը, սակայն, վճռականություն ցուցաբերելն ու հեղափոխության գնալը չէր։ Սրանք դարձան ընդդիմության ընդդիմություն։
«Վճռականներին» ու «հեղափոխականներին» թույլատրված է քննադատել Սերժ Սարգսյանին, բայց սրանց հիմնական գործը, փնթփնթալով կամ արմատական հռետորաբանություն կիրառելով, Սերժի հակառակորդների դեմ պայքարելն է «Բոլորն էլ վատն են» կոդի շրջանակներում։ Սրանք վճռական ու հեղափոխական են դառնում միայն ու բացառապես «համակարգչային Ռեմբոյի» կարգավիճակում։
Օրինակ՝ Արամ Սարգսյանը հայտարարեց, որ պատգամավորական մանդատը վայր է դնում և գնում է փողոցի միջոցով իշխանության դեմ պայքարելու, բայց հայտնվեց նախագահական նստավայրի խոսափող «1in.am»–ում։ Նա պարբերաբար «թունդ հեղափոխական» հարցազրույցներ է տալիս ճիշտ այն պահին, երբ անհրաժեշտ է Բաղրամյան 26–ին։ Թունդ, շատ թունդ է Արամը և սաստիկ վճռական։
«Թունդ հեղափոխական» հռետորաբանություն էր կիրառում նաև քաղաքական դաշտում այս ու այն կողմ թռչկոտող Կարապետ Ռուբինյանը։ Բայց եկեք տեսնենք, թե ինչով ավարտվեց այժմ արդեն սփյուռքահայ այս հեղափոխականի գործունեությունը։
Ամենախոխման այն է, որ այժմ Արտաշես Գեղամյանի հետ սինխրոն աշխատող և «7or.am»–ի ու «Zham.am»–ի դեմ դհոլություն անող Կարապետը մի ժամանակ բողոքում էր, թե ինչու Լևոն Տեր–Պետրոսյանը հեղափոխություն չի անում, ինչու է անվանափոխում ՀՀՇ–ն, ինչու այս չի անում, ինչու այն չի անում, բայց փոխարենն ինքը ոչինչ չէր առաջարկում ու ոչինչ չէր ձեռնարկում։
Հեղափոխությունից խոսող ու ՀՀՇ–ի «բրենդի» համար լացող Կարոն նույնիսկ իր բախտակից ընկերների հետ մի «կոոպերատիվ ՀՀՇ» գրանցեց ու սկսեց պատրաստվել հեղափոխության՝ արտագաղթելով Բեյրութ։ Նրա մոտ Հայաստանի ներքաղաքական խնդիրներից խոսելն ու հեղափոխական գործողությունների մասին բոցաշունչ ելույթները հատկապես ստացվում են հեռվից։
Ահա այսպիսին են Բաղրամյան 26–ին կցված «հեղափոխականները»։ Նրանք խոսում են հեղափոխությունից, թունդ քննադատում են իշխանությանը, թունդ քննադատում են հեղափոխություն չանող ընդդիմությանը և «Ֆեյսբուքում» հանրահավաքներ կազմակերպում։ Դա հատկապես լավ է ստացվում նրանց մոտ տանը նստելիս կամ համակարգիչների միջոցով կռիվ–կռիվ խաղալիս։
Մի կարճ ժամանակ Բաղրամյան 26–ի հաճախորդների գործունեությունն արդյունավետ էր, քանզի հաջողվում էր շփոթ առաջացնել։ Բայց հիմա վիճակ է փոխվում, քանզի երկար ժամանակով և ամբողջ հանրությանը հնարավոր չէ խաբել։
Քաղաքական դաշտում այժմ տեղի ունեցող գործընթացները բերեցին այն բանին, որ «Գեբելսյան» քարոզչամեքենան ջարդուփշուր եղավ։ Չկա նախկին էնտուզիազմը, իսկ քաղաքական գերեզմանոցից պեղվող ու հրապարակային դաշտ նետվող գործիքներն արդեն ոչ մի օգուտ չեն կարող տալ։
Քաղաքական դաշտում ձևավորվող կոնսոլիդացիան պայթեցնում է Բաղրամյան 26–ի բոլոր նախագծերը։ Դրա համար էլ վայնասուն են բարձրացրել ու ինչ անհեթեթություններ ասես՝ դուրս չեն տալիս՝ ապավինելով անձնական վիրավորանքներին։ Բայց դե, ինչպես ասում են, շունը հաչում է, քարավանը գնում է։

Накрывшиеся планы президентского дворца
После злосчастных президентских выборов 2008 года Серж Саргсян и его узкое окружение предались делу создания «геббельского» агитпропа. Главной целью было формирование гнетущей атмосферы на политическом, информационном и общественном поле, что предоставило бы возможность очернить всех и выглядеть на этом фоне в более выгодном свете.
Кроме того, пропагандистская машина должна была ввести в оборот псевдоповестки, которые обеспечивали бы «общественную поддержку» в деле построения «Экономики одного олигарха». Это, в свою очередь, предоставило бы возможность воплотить в жизнь формулу «власть-деньги-власть-еще большие деньги…» и, а-ля Алиев, превратить президентское кресло в наследуемое и вечное. Таковы были мечты Сержа Саргсяна и младоолигархии. Мечты, которые нанесли и продолжают наносить Армении колоссальный урон.
В рамках программы туркменбашизации власти президентский дворец превратился в фабрику по производству и распространению лжи и фальши.
Было введено искусственное противопоставление политического гражданскому. Гражданская борьба местами подверглась деформации. Появились «предсержаменты», которые специализировались на борьбе с лфиками и таронами, поднимая бурю в стакане воды. Их задачей было перенацеливание с Сержа Саргсяна на «олигархов». И это в том случае, когда главным олигархом в стране является сам Серж Саргсян.
На информационном поле произошел мелкооптовый торг. Скопом были куплены позиционировавшие ранее оппозиционными или независимыми СМИ. С тех пор им была отведена функция собак из «Скотного двора» Оруэлла. Редакторы и журналисты должны были набрасываться на всех тех людей и те организации, которые представляли бы угрозу власти Сержа Саргсяна. Основными мишенями, естественно, являются ППА и АНК, поскольку первая представляет интересы бизнес-поля (от малого до крупного) и выступает против проводимого повсеместно раскулачивания, а вторая контролирует «улицу».
После недавних событий, по весьма понятным причинам, естественными будут и нападки на «Наследие» и АРФД. Это будет зависеть от того, насколько углубится совместная программа в формате четырех по смене власти. Рост истерии «независимых» будет прямо пропорционален углублению консолидации.
Кроме информационного поля клиентизации подверглась и большая часть политических субъектов. Появились «решительно» и «крайне революционно» настроенные деятели, главными задачами которых стали отнюдь не решительные шаги или осуществление революции. Они стали оппозицией оппозиции.
«Решительным» и «революционерам» разрешено критиковать Сержа Саргсяна, однако главным их занятием является борьба в рамках кода «Плохи все» с оппонентами Сержа, естественно, с использованием радикальной риторики. Они преполняются решимости и революционного настроя исключительно в статусе «компьютерных Рэмбо».
Например, Арам Саркисян заявил, что складывает депутатский мандат и идет на борьбу с властью посредством «улицы», но почему-то оказался на страницах выполняющего функцию рупора власти сайта «1in.am». Периодически он выступает с полными «революционной решимости» интервью, делая это в наиболее необходимые для президентского дворца моменты. Ничего не скажешь.
«Крайне революционную» риторику применял также перекочевывавший на политическом поле Карапет Рубинян. Однако увидеть, чем завершил свою деятельность теперь уже представляющий Диаспору «революционер», вы можете сами.
Вся хохма в том, что синхронно «барабанящий» сегодня с Арташесом Гегамяном против «7or.am» и «Zham.am» Карапетян некогда жаловался на то, почему Левон Тер-Петросян не осуществляет революции, почему переименовывает АОД и т.д., и т.п., но при этом сам ничего не предлагал и не предпринимал.
Заявлявший о революции и переживавший за «бренд» АОД Каро даже зарегистрировал со своими единоучастниками «кооперативное АОД» и начал готовиться к революции… эмигрировав в Бейрут. Разговоры о внутриполитических проблемах и революционных действиях у него особенно хорошо получаются на расстоянии.
Таковы закрепленные за президентским дворцом «революционеры». Они заявляют о революции, яро критикуют власти и не идущую на эту самую революцию оппозицию и организуют митинги в «Фейсбук». Особенно хорошо у них это получается сидя дома или играя в войнушку за компьютером.
На определенном коротком этапе деятельность клиентов президентского дворца была довольно-таки эффективной, поскольку вносила на политическое поле некоторую путаницу. Однако сейчас ситуация изменилась – долго и всех обманывать невозможно.
Происходящие на политическом поле процессы привели к тому, что «геббельский» агитпроп начал разваливаться. Нет прежнего энтузиазма, а откопанные из политического кладбища и вброшенные на публичное поле инструменты не приносят никакой пользы.
Формирующаяся на политическом поле консолидация подрывает все проекты Баграмяна 26. Именно поэтому поднят подобный вой и распространяется всяческий вздор, переходящий на личностные оскорбления. На это и остались уповать. Однако, как говорится, собака лает – караван идет.