Սերժ Սարգսյանի նախագահության առաջին շրջանում նրա քարոզչաթիմը փորձում էր, այսպես կոչված, պոզիտիվ մեսիջներով ձևավորել «Առաջադեմ և բարի Սերժի» կերպարը։
Շրջանառության մեջ էին դրվել այնպիսի դեմագոգիկ կոդեր, ինչպիսիք էին՝
–Ճիշտ է, Սերժը մարտի 1–ի 10 զոհերի գնով է եկել իշխանության, բայց նա այդպես չէր ուզում ու գերի է ընկել վատ շրջապատի ձեռքը։ Նա վճռական է հակաօլիգարխիկ պայքարի հարցում։ Հետևաբար՝ եկեք օգնենք Սերժին այդ ազգօգուտ գործում և պայքարենք նրա հակառակորդների դեմ։
–Ճիշտ է, Սերժն ընտրակեղծիքներով է եկել իշխանության, բայց նա Հայաստանը, Տիգրան Սարգսյանի հետ միասին, դարձնելու է տարատեսակ միջազգային կենտրոններ, կառուցելու է Իրան–Հայաստան երկաթգիծը, բացելու է նոր ատոմակայան և Համահայկական բանկով բազմամիլիոնանոց ծրագրեր է ֆինանսավորելու, իսկ դրսի միլիոնատեր հայերն էլ նրա մի կոչով իրենց փողերը բերելու են Հայաստան ու մեր երկիրը դարձնեն դրախտավայր։ Հետևաբար՝ եկեք օգնենք Սերժին այդ ազգօգուտ գործում և պայքարենք նրա հակառակորդների դեմ։
–Ճիշտ է, Սերժը օլիգարխիկ համակարգի միջոցով է եկել իշխանության, բայց նա իրականում բարի է, երկխոսող ու հանդուրժող՝ ի տարբերություն չար Ռոբերտ Քոչարյանի։ Հեսա տեսեք, թե ինչե՜ր է անելու առաջադեմ ՀՀԿ ղեկավարը։ Հետևաբար՝ եկեք օգնենք Սերժին այդ ազգօգուտ գործում և պայքարենք նրա հակառակորդների դեմ։
–Ճիշտ է, նա Հայաստանի թիվ մեկ թալանչու համբավ ունի, բայց «զատո» ուզում է հայ–թուրքական սահմանը բացել և այդպիսով ինտեգրվել Արևմուտքի հետ ու դուրս նետել ռուսական «սապոգը» մեր երկրից։ Հետևաբար՝ եկեք օգնենք Սերժին այդ ազգօգուտ գործում և պայքարենք նրա հակառակորդների դեմ։
–Ճիշտ է, Սերժի ու վարչապետի վարած սոցիալ–տնտեսական քաղաքականության արդյունքում երկրից հարյուր հազարավոր մարդիկ են արտագաղթել, ՀՆԱ–ն կրճատվել է, ներդրումները պակասել են, աղքատությունն աճել է, բայց դրա մեղավորը Սարգսյանները չեն, այլ չար օլիգարխները, որոնց զոհն են դարձել խեղճերը։ Նրանք հիմա ուզում են հակաօլիգարխիկ պայքարի անցնել։ Հետևաբար՝ եկեք օգնենք Սերժին այդ ազգօգուտ գործում և պայքարենք նրա հակառակորդների դեմ։
–Ճիշտ է, Սերժը «ֆեյք» ընտրություններ է կազմակերպում, բայց «զատո» նա պայքարում է «իմպերիալիստական Ռուսաստանի» դեմ և յոթ մղոնանոց քայլերով գնում է դեպի ԵՄ։ Հետևաբար՝ եկեք օգնենք Սերժին այդ ազգօգուտ գործում և պայքարենք նրա հակառակորդների դեմ։
–Ճիշտ է, Սերժը ձախողվել է բոլոր ոլորտներում, բայց «զատո» ինքը մեզ տանում է դեպի լուսավոր Արևմուտք՝ ասոցացնելով Հայաստանը ԵՄ–ի հետ։ Հետևաբար՝ եկեք օգնենք Սերժին այդ ազգօգուտ գործում և պայքարենք նրա հակառակորդների դեմ։
Այս բլեֆ–կոդերը, դեմագոգիկ բանաձևերն ու հեքիաթներն անհրաժեշտ էին Սերժին ու երիտօլիգարխիային ոչ միայն համապատասխան իմիջ ձևավերելու և նեոբոլշևիզմը թաքցնելու, այլև պոտանցիալ հաճախորդների համար «դհոլության» լեգիտիմ հնարավորություն ստեղծելու համար։ Նեոգեղամյաններն, ըստ այդմ, հնարավորություն ստացան «դհոլություն» անելու, բայց միևնույն ժամանակ հայտարարելու, թե իրենք ոչ թե Սերժին են պաշտպանում ու նրա հակառակորդների դեմ պայքարում, այլ կռիվ են տալիս հանուն վեհ և առաջադեմ գաղափարների։ Գաղջ մթոնոլորտը հենց այսպես ստեղծվեց։ «Մուտիլովկաներն» ու էժանագին շոուները հենց այսպես էին բեմադրվում։ Այսպես էին իրենց քայլերն արդարացնում «1in.am»–ները, դավիթշահնազարյանները, նիկոլները, կարապետռուբինյանները, արամսարգսյանները, պարույրհայրիկյաններն ու մյուս գործիքները։
Սերժին շուրջ հինգ տարի հաջողվեց «մուտիտի» դաշտ ապահովել (Հայաստանի անկման հաշվին) և գաղջ մթնոլորտի օգնությամբ հասնել մինչև տոկոս «խփելու» երկրորդ շրջան։
Ամեն ինչ, սակայն, ունի սկիզբ և վերջ։
Սերժական հեքիաթների վերջի ու քարոզչական դաշտում փչած փուչիկների պայթեցման խորհրդանշական օր կարելի է համարել նախորդ տարվա սեպտեմբերի 3–ը։ Այդ օրն «արևմտամետ» և «ասոցացվող» Սերժը կայծակնային արագությամբ հայտնվեց Կրեմլի «պադվալում» և հիմա ներբողագրեր է հղում Պուտինին՝ իր հավատարմության երդումները տալով Գյուլիստանի պայմանագրին։
Ոչ պակաս «արևմտամետ» Տիգրան Սարգսյանն էլ ամեն երկրորդ բառը դարձրել է «Մաքսային միությունը» և թութակի պես կրկնում է դրանք։
Հիմա Սերժի թիմն աշխատում է բացառապես, այսպես կոչված, նեգատիվի ոլորտում։ «Գեբելսյան» քարոզչամեքենայի միակ գործը դարձել է ցեխ շպրտելն ու բոլոր «մաստի» հաճախորդներին հակաիշխանական հատվածը ներկայացնող սուբյեկտների դեմ քսի տալը՝ «Սերժը վատն է, բայց մյուսներն էլ են վատը» թույլիկ կոդի շրջանակներում։
Սերժն ու երիտօլիգարխիան հատկապես հիստերիկ են դարձել ԲՀԿ–ի համագումարից, ՀԱԿ–ի մարտիմեկյան հանրահավաքից և քաղաքական դաշտում ոչիշխանական ուժերի համախմբման գործընթացների խորացումից հետո։
Կեղտն ու զիբիլը, սուտն ու կեղծիքն այժմ հորդում են «անկախ» լրատվամիջոցներից։ Սերժն իր նեգատիվով փորձում է խուսափել անխուսափելիից։ Բայց դրանք հուսահատ քայլեր են, զուր ջանքեր։
Որքան էլ հիմա ցանկանան նեգատիվի դոզան ավելացնել և գաղջ մթնոլորտն է՛լ ավելի գաղջացնել, միևնույն է ոչիշխանական հատվածի համախմբումը գերեզամանափորի ֆունկցիա է կատարելու «արևմտամետներ» Սերժ և Տիգրան Սարգսյանների համար։
Սերժ Սարգսյանի պոզիտիվն ու նեգատիվը

В первый период президентства Сержа Саргсяна его пропагандистская команда пыталась сформировать посредством так называемых позитивных мессиджей имидж «Прогрессивного и доброго Сержа».
В оборот были введены следующие демагогичные коды:
–Правда, Серж Саргсян пришел к власти ценой 10 жертв, однако он этого не хотел – он оказался в плену плохого окружения. Он решителен в вопросе антиолигархической борьбы. Следовательно, давайте поможем Сержу в этом деле и будем бороться с его противниками;
–Правда, Сержа пришел к власти посредством фальсификаций, однако вместе с Тиграном Саркисяном он превратит Армению в различные международные центры, построит железную дорогу Армения-Иран, откроет новую атомную электростанцию и обеспечит финансирование многомиллионных программ Всемирным банком, а проживающие за рубежом армяне по первому его зову направят свои деньги в Армению и превратят страну в райский уголок. Следовательно, давайте поможем Сержу в этом деле и будем бороться с его противниками;
–Правда, Серж пришел к власти при помощи олигархической системы, однако он, в отличие от Роберта Кочаряна, добрый, толерантный и готовый идти на диалог человек. Вы еще увидите, что предпримет прогрессивный руководитель РПА. Следовательно, давайте поможем Сержу в этом деле и будем бороться с его противниками;
–Правда, у него репутация первого в стране рвача, но зато он хочет открыть армяно-турецкую границу, интегрироваться с Западом и выкинуть «русский сапог» из нашей страны. Следовательно, давайте поможем Сержу в этом деле и будем бороться с его противниками;
–Правда, в результате социально-экономической политики Сержа и премьер-министра из страны эмигрировали сотни тысяч людей, ВВП сократился, инвестиции снизились, а бедность выросла, однако виновны в этом не Серж с Тиграном, а злые олигархи, жертвами которых они стали. Сейчас они хотят перейти к антиолигархической борьбе. Следовательно, давайте поможем Сержу в этом деле и будем бороться с его противниками;
–Правда, Серж организует «фейковые» выборы, но зато он борется с «империалистической Россией» и семимильными шагами идет в ЕС. Следовательно, давайте поможем Сержу в этом деле и будем бороться с его противниками;
–Правда, Серж провалился во всех сферах, но зато он ведет нас в светлый Запад, ассоциируя Армению с ЕС. Следовательно, давайте поможем Сержу в этом деле и будем бороться с его противниками.
Эти блеф-коды, демагогичные формулы и сказки были нужны Сержу и младоолигархии не только для формирования соответствующего имиджа и сокрытия своего необольшевизма, но и для создания потенциальным клиентам легитимной возможности занятия «барабанством». В этом плане неогегамяны получили возможность работать на власть и одновременно заявлять, что защищают не Сержа или борются с его противниками, а отстаивают высокие и прогрессивные идеи. Именно так и была сформирована гнетущая атмосфера, именно так и предпринимались «мутиловки» и ставились дешевые шоу. Именно так и оправдывали свои шаги «1in.am»-ы, давидшахназаряны, николы, карапетрубиняны, арамсаркисяны, паруйрайрикяны и остальные.
Сержу пять лет удавалось создавать поле для «мутиловок» (за счет упадка Армении). Благодаря гнетущей атмосфере ему удалось добраться до второго этапа «набора» процентов.
Однако у всего есть свое начало и свой конец.
Символичным днем конца сержевской сказки и раздутых на пропагандистском поле мыльных пузырей можно считать 3 сентября прошлого года. В этот день «прозападный» и «ассоциирующийся» Серж с молниеносной скоростью оказался в «подвале» Кремля, и с тех пор занят написанием дифирамб в адрес Путина и принесением клятв верности Гюлистанскомудоговору.
Что касается не менее «прозападного» Тиграна Саркисяна, то каждым вторым его словом стало сочетание «Таможенный союз», которое он непрестанно повторяет подобно попугаю.
Сейчас команда Сержа работает исключительно в так называемом негативе. Единственным занятием «геббельского» агитпропа стало поливание грязью и натравливание клиентов всех мастей на представляющих антивластный сектор субъектов – в рамках хилого кода «Серж – плохой, но плохи и все остальные».
Серж и младоолигархия особенно истеричными стали после съезда ППА, первомартовского митинга АНК и углубления консолидационных процессов на политическом поле между некоалиционными силами.
«Независимые» СМИ сейчас источаются грязью, нечистотами, ложью и фальшью. Своим негативом Серж хочет избежать неизбежного. Но это всего лишь отчаянные шаги и тщетные усилия.
Как бы сейчас ни пытались повышать дозу негатива и еще более нагнетать и без того гнетущую атмосферу, всё равно консолидация невластного сектора выроет «прозападным» Сержу и Тиграну их могилы.
Позитив и негатив Сержа Саргсяна
Символичным днем конца сержевской сказки и раздутых на пропагандистском поле мыльных пузырей можно считать 3 сентября прошлого года. В этот день «прозападный» и «ассоциирующийся» Серж с молниеносной скоростью оказался в «подвале» Кремля, и с тех пор занят написанием дифирамб в адрес Путина и принесением клятв верности Гюлистанскому договору.