Մեխակ Ապրեսյանը պնդում է, որ զբոսաշրջությունը Հայաստանում զարգացել է
-Այդ ո՞վ է գնահատում, որ չի զարգանում զբոսաշրջությունը։ Ո՞ր չափանիշներից ելնելով են այդպես ասում. Համենայնդեպս, պետական թվերն ասում են, որ այն զարգանում է և ոչ միայն նրանով, որ տարեցտարի զբոսաշրջիկների թիվն է ավելանում, այլ Հայաստանում զբոսաշրջության ենթակառուցվածքների զարգացման առումով,-խոսելով «7օր Blog»-ում «Տուրիզմը Հայաստանում. հանգստանա՞լ, թե՞ չհանգստանալ՝ ա՛յս է խնդիրը» թեմայով քննարկման մասին՝ ասել է ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարության զբոսաշրջության և տնտեսական զարգացման վարչության պետ Մեխակ Ապրեսյանը։
«7օր»-ի  այն հարցին, թե ի՞նչպես կմեկնաբանի այն փաստը, որ քննարկման մասնակիցները հիմնականում պետական սխալ քաղաքականությունն ու տուրիստական կազմակերպությունների վարած գնային քաղաքականությունն են համարում զբոսաշրջության  չզարգանալու պատճառը, նա ասել է. «Եկեք չմոռանանաք, որ տուրիստական կազմակերպությունները շահեր հետապնդող կազմակերպություններ են, և նրանց նպատակն առաջին հերթին իրենց գործունեությունից շահույթ ստանալն է, բայց նրանք իրենց գործունեության արդյունքում, բնականաբար, ազդում են նաև երկրի իմիջի ձևավորմանը, երկում բիզնեսի զարգացմանը, դեպի Հայաստան զբոսաշրջիկների հոսքի ապահովմանը։ Դրանով նաև պետական խնդիրների լուծումն են ապահովում, ինչ վերաբերում է պետական քաղաքականությանը, ես դեռ չեմ հասցրել հետևել բանավեճին, բայց եթե ասում են, որ այն սխալ է, ապա թող ասեն, թե որն է սխալը, և որն է ճիշտը»։
Ըստ Մեխակ Ապրեսյանի՝ պետությունը չի կարող ուղղակիորեն ազդել գնային քաղաքականության վրա. դա հնարավոր է տարբեր միջոցառումների շնորհիվ։ Նրա խոսքերով՝ ՀՀ կառավարությունն այս ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկում է։

Мехак Апресян утверждает, что туризм в Армении развивается
«Кто это дает оценку, что туризм не развивается? Из каких критериев исходят, когда так говорят?  По крайней мере, государственные данные говорят, что он развивается и не только тем, что из года в год увеличивается число туристов, но и в плане развития туристической инфраструктуры Армении», - сказал глава управления туризма и экономического развития Минэкономики Армении Мехак Апресян, говоря об обсуждениях в «7or Blog» на тему - «Туризм в Армении: Отдыхать или не отдыхать? - вот в чем вопрос»,
«7or» попросил М. Апресяна прокомментировать тот факт, что участники обсуждения причиной того, что туризм не развивается, в основном назвали неправильную политику государства и туристических организаций. «Давайте не забывать, что туристические организации являются организациями, преследующими выгоду, и их цель, в первую очередь, является получение прибыли, но в результате своей деятельности, естественно, влияют на формирование имиджа страны, развитие бизнеса в стране, обеспечение потока туристов в Армению. Тем самым также обеспечивается решение государственных проблем. Что касается государственной политики, я еще не успел проследить за дискуссией, но если говорят, что она неправильная, то пусть скажут, что правильно, а что неправильно», - отметил он.
По мнению Мехака Апресяна, государство не может непосредственно влиять на ценовую политику, это возможно благодаря различным мерам. По его словам, правительство РА предпринимает шаги в этом направлении.