Մարտի 2–ի ուշ երեկոյան ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, հեռախոսազրույց է ունեցել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ։ Այս մասին տեղեկանում ենք Կրեմլի պաշտոնական կայքից։
Մերկելն իր մտահոգությունն է հայտնել Ղրիմում և Ուկրաինայում զարգացող իրադարձությունների կապակցությամբ։Ի պատասխան՝ Պուտինն ուշադրություն է հրավիրել ծայրահեղ ազգայնական ուժերի կողմից բռնության չդադարող սպառնալիքների վրա, որոնք վտանգում են Ռուսաստանի քաղաքացիների և ողջ ռուսալեզու ազգաբնակչության կյանքին և օրինական իրավունքներին։ Ընդգծվել է, որ Ռուսաստանի կողմից ձեռնարկված միջոցառումները միանգամայն համարժեք են ստեղծված արտակարգ իրավիճակին։
Պուտինն ու Մերկելը համաձայնություն են ձեռք բերել շարունակել խորհրդակցությունները, ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափով՝ աջակցելու Ուկրաինայում հասարակական–քաղաքական իրավիճակի կարգավորմանը։
Ի դեպ, «New York Times»–ի փոխանցմամբ էլ, Պուտինի հետ հեռախոսազրույցից հետո Մերկելը հեռախոսազրույց է ունեցել նաև ԱՄՆ նախագահ ԲարաքՕբամայի հետ՝ կարծիք հայտնելով, որ Պուտինըկորցրելէկապըիրականությանհետ:
«Նաայլաշխարհումէգտնվում»,-իր տպավորություններով Օբամայի հետ է կիսվել Գերմանիայի կանցլերը:
Մերկելը զանգել է Պուտինին, այնուհետև Օբամային
Մերկելն իր մտահոգությունն է հայտնել Ղրիմում և Ուկրաինայում զարգացող իրադարձությունների կապակցությամբ։ Ի պատասխան՝ Պուտինն ուշադրություն է հրավիրել ծայրահեղ ազգայնական ուժերի կողմից բռնության չդադարող սպառնալիքների վրա, որոնք վտանգում են Ռուսաստանի քաղաքացիների և ողջ ռուսալեզու ազգաբնակչության կյանքին և օրինական իրավունքներին։ Ընդգծվել է, որ Ռուսաստանի կողմից ձեռնարկված միջոցառումները միանգամայն համարժեք են ստեղծված արտակարգ իրավիճակին։
Ի դեպ, «New York Times»–ի փոխանցմամբ էլ, Պուտինի հետ հեռախոսազրույցից հետո Մերկելը հեռախոսազրույց է ունեցել նաև ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հետ՝ կարծիք հայտնելով, որ Պուտինը կորցրել է կապը իրականության հետ:

Президент России Владимир Путин обсудил по телефону с канцлером Германии Ангелой Меркель ситуацию на Украине, сообщает пресс-служба Кремля.
В ходе разговора Меркель выразила озабоченность развитием событий в Крыму и на Украине в целом. В ответ Путин заверил ее, что предпринимаемые Россией меры полностью адекватны сложившейся экстраординарной ситуации.
«Путин обратил внимание на неослабевающую угрозу насильственных действий со стороны ультранационалистических сил, подвергающих опасности жизнь и законные интересы российских граждан и всего русскоязычного населения», - отмечается в сообщении пресс-службы.
В итоге Путин и Меркель условились продолжить консультации ради содействия нормализации обстановки на Украине.
Как отмечает американская газета «New York Times», после телефонного разговора с Путиным канцлер ФРГ перезвонила президенту США Бараку Обаме и сказала, что российский лидер потерял «связь с реальностью» и находится «в другом мире».
Меркель созвонилась с Путиным и Обамой