Հայկ Բաբուխանյան. «Նախագահը կադրային դաշտում լուրջ փոփոխություններ է իրականացնելու»
«ՍԻՄ» կուսակցության նախագահ Հայկ Բաբուխանյանը 4 առանցքային զուգահեռաբար ընթացող գործընթաց է տեսնում.
-Հայ-թուրքական գործընթացը, Ղարաբաղի շուրջ գործընթացը, ներքին լարումները և տնտեսական իրավիճակը։ Այս 4 գործընթացներն են այսօր առանցքային։ Աշնանը մեզ սպասվում են լարումներ, որոնք ես կապում եմ Ղարաբաղի և Թուրքիայի հարցում արտաքին ճնշումների ուժեղացման հետ,- «Դուպլեքս» ակումբում ասել է Հայկ Բաբուխանյանը։
Նա նշել է նաև, որ կառավարությունը, որը 16,3% տնտեսական անկում է թույլ տվել, և որը պատրաստվում է տարին փակել 12% անկումով, ապաշնորհ կառավարություն է, և այդ կառավարության գործունեության արդյունքում նույնպես երկրում ներքին անկայունություն է ստեղծվում։
Նրա կարծիքով սեպտեմբերին նախագահը կադրային դաշտում  լուրջ փոփոխություններ է իրականացնելու.
-Հայաստանում օրենքի դիկտատուրա է պետք, և ես կոչ եմ անում նախագահին այդ օրենքի դիկտատուրայով առաջ շարժվել։ Հասկանալի է, որ կլինեն արևմտյան տարբեր տեսակի ոռնոցներ և այդ ոռնոցներին ձայնակցողներ, թե Հայաստանում ժողովրդավարությունը ճնշվեց, սակայն դրանց ձայնը կտրել է պետք։ Կո՛չ եմ անում տուրք չտալ այդ ոռնոցներին և գնալ հայկական շահի ամրապնդմանը, հասարակության միաձուլմանը, որովհետև մեզ աշնանը սպասվում են ճնշումներ արտաքին քաղաքականության մեջ. տարածաշրջանը վերաբաշխվում է։

Айк Бабуханян: «Президент в кадровом поле осуществит серьезные изменения»
«Армяно-турецкий процесс, процесс вокруг Карабаха, внутренние напряженности и экономическая ситуация. Эти 4 процесса и сегодня стержневые. Осенью нас ждут нагнетания ситуации, которые я связываю с усилением внешних давлений по вопросам Карабаха и Турции, - сказал  в клубе «Дуплекс» Айк Бабуханян.
Он отметил также, что правительство, которое допустило 16,3%-й спад и которое собирается закрыть год 12%-м спадом, бездарное правительство, и в результате деятельности этого правительства также в стране создается внутренняя нестабильность.
По его мнению, в сентябре президент в кадровой политике осуществит серьезные изменения.
«В Армении необходима диктатура закона, и я призываю президента двигаться в соответствии с диктатурой этого закона. Понятно, что будут разного рода вои, звучащие с Запада, и подпевающие этому вою, что в Армении демократия подавлена, однако их голос надо прервать. Призываю не подаваться этим воям и идти на укрепление армянского интереса, консолидации общества, поскольку осенью нас ждут давления во внешней политике, регион перераспределяется», - заявил глава СКП.