Ուկրաինայում արդեն տասնյակ զոհեր և վիրավորներ կան։ «Արևմտամետ» Յանուկովիչը, հանուն իր իշխանության, «Մարտի 1» է սարքում Կիևի կենտրոնում։
Ուկրաինայում տեղի ունեցող իրադարձությունների մակերեսային դիտարկման համաձայն՝ Մայդանում մարդիկ հավաքվել են և դժգոհում են Յանուկովիչից, քանի որ նա ԵՄ–ի հետ ասոցացման չգնաց։
Այո՛, Մայդանում հավաքվելու առիթը «արևմտամետ» Յանուկովիչի «ա լյա»Սերժ Սարգսյան ասոցացումից թռնելն էր, բայց դա միայն առիթ էր։
Յանուկովիչի ոչ լեգիտիմության բուն պատճառն Ուկրաինայի տնտեսության սաշիկացումն է և պետական կառավարման համակարգի կոռումպացվածության գերբարձր մակարդակը։ Բանն այն է, որ Յանուկովիչի որդի Ալեքսանդրը՝ Սաշիկը, շատ կարճ ժամանակահատվածում հասցրեց մուլտիմիլիոնատեր դառնալ ճիշտ այնպես, ինչպես իր հայաստանյան կոլեգան՝ տնաբույծ «Յանուկովիչի» եղբայր Ալեքսանդր Սարգսյանը՝ Սաշիկը։
Յանուկովիչի Սաշիկը սիրում է փայ մտնել այլոց բիզնեսներում և աչքի է ընկնում իր լկտի պահվածքով։ Ուկրաինայի արևելյան հատվածում գրեթե չկա մի խոշոր կամ միջին բիզնես, որն ասպատակության ենթարկված չլինի Սաշիկի կողմից։
Շատ են նման մեր և ուկրաինական սաշիկներն ու իրենց շեֆերը, այնպես չէ՞։ Այնպես որ, Մայդանում ոչ միայն և ոչ այնքան արևմտամետների կամ հակառուսների բողոք է, այլ Ուկրաինան մաշեցրած «նախաձեռնողական» արտաքին քաղաքականության դեմ և ներքին թալանի ճիրաններից դուրս բերելու համար մղվող պայքար։
Յանուկովիչն իր արտաքին «թափառաշրջիկական» քաղաքականության արդյունքում կորցրեց վստահությունն ինչպես Արևմուտքում, այնպես էլ Ռուսաստանում։ Ներսում էլ նա լեգիտիմության մշտական դեֆիցիտ ուներ, ինչը հիմա ավելի է խորացել։ Այս պայմաններում նրան մնում էր կրակելը, և նա կրակեց։
Սերժ Սարգսյանն էլ, ուկրաինական իր կոլեգայի պես, լեգիտիմության սուր դեֆիցիտ ունի։ Նա հիմա ապավինում է կիսակրիմինալ, կիսափողոցային և կիսառազմականացված բանդային։ Հայկուլիկներն ու մանվելներն են նրա հենարանը։
ԵԿՄ համագումարի ժամանակ հայտարարությունը, թե հանրության 80 տոկոսը դեմ է «կուտակայինին», բայց ինքը, միևնույն է, այդ համակարգը ներդնելու է, խոսում է այն մասին, որ Հայաստանում այլևս բանդայի իշխանություն է, որը պատերազմ է հայտարարել հանրությանը։ Թե ինչով է ավարտվելու այդ պատերազմը, դժվար է ասել։ Բայց մեկ բան ակնհայտ է՝ Սերժ Սարգսյանին չի հաջողվելու ախմախի տեղ դնել հանրությանն ու լրացուցիչ հարկման ենթարկել ինչպես մինչև 1974թ., այնպես էլ դրանից հետո ծնվածներին։
Հայ ժողովրդի համատարած կուլակաթափության ծրագիրը «Վերջի բոլշևիկի» կոկորդին է կանգնելու։ Խնդիրն այն է, որ զոհեր չլինեն։
Ազատվել յանուկովիչներից
Այո՛, Մայդանում հավաքվելու առիթը «արևմտամետ» Յանուկովիչի «ա լյա» Սերժ Սարգսյան ասոցացումից թռնելն էր, բայց դա միայն առիթ էր։

На Украине уже десятки погибших и раненых. Во имя сохранения своей власти «прозападный» Янукович развязал в центре Киева «1 марта».
Если рассматривать происходящее на Украине поверхностно, то может показаться, что люди собрались на Майдане и выражают свое недовольство Януковичем в связи с отказом от ассоциации с ЕС.
Действительно, поводом для сбора на Майдане был «побег» «прозападного» Януковича от ассоциации с ЕС а-ля Серж Саргсян.
Реальными же причинами нелегитимности Януковича являются сашикизация экономики Украины и крайне высокий уровень коррумпированности системы госуправления. Дело в том, что сын Януковича Александр (Сашик украинской действительности) за довольно короткое время, как и брат нашего доморощенного Януковича – Александр Саргсян (Сашик), успел стать мультимиллионером.
Сашик Януковича любит входить в долю различных бизнесов и отличается крайне наглым поведением. На востоке Украины практически нет ни одного крупного или среднего бизнеса, который не подвергся бы рейду Сашика.
У нашего и украинского сашиков много общего, не правда? Так что, на Майдане развернулась не только и не столько борьба прозападников или антироссийских, сколько борьба с изрядно потрепавшей Украину «инициативной» внешней политикой и путами внутреннего разграбления.
В результате политики внешнеполитического «бродяжничества» Янукович растратил доверие как на Западе, так и в России. Внутри же страны он всегда испытывал дефицит легитимности, который сейчас еще более усилился. В этих условиях ему остается лишь стрелять, и он открыл огонь.
Что касается Сержа Саргсяна, то он тоже испытывает острый дефицит легитимности. Сейчас он уповает на полукриминальную, полууличную и полувоенизированную банду.
Заявив во время съезда Союза добровольцев «Еркрапа», что 80 процентов общества выступает против «накопительной» системы, но он все равно ее внедрит, Серж Саргсян доказал, что в Армении действует бандократия, объявившая войну обществу. Чем все-таки завершится эта война, предугадывать не берусь. Однако одно очевидно: Сержу Саргсяну не удастся отнестись к обществу как к бестолочи и подвергнуть дополнительному налогообложению родившихся до и после 1974года граждан.
Программа по повсеместному раскулачиванию нашего народа под названием «Последний большевик» встанет ему поперек горла. Задача в том, чтобы избежать жертв.
Избавиться от януковичей
Заявив во время съезда Союза добровольцев «Еркрапа», что 80 процентов общества выступает против «накопительной» системы, но он все равно ее внедрит, Серж Саргсян доказал, что в Армении действует бандократия, объявившая войну обществу. Чем все-таки завершится эта война, предугадывать не берусь. Однако одно очевидно: Сержу Саргсяну не удастся отнестись к обществу как к бестолочи и подвергнуть дополнительному налогообложению родившихся до и после 1974 года граждан.