Կնշվի՞ Արցախի անկախության 18-ամյակը
Ցավոք սրտի, հայաստանցիներիս մեծամասնությունն անհաղորդակից է վերոնշյալ որոշման ու հանրաքվեի թե՛ ժամանակագրությանը, և թե՛ բովանդակությանը: Այլ կերպ ասած, մենք, չունենալով լիարժեք տեղեկատվություն, պարզապես չենք կարող «մերը» համարել այդ հիշարժան տարեթվերը: Տվյալ հանգամանքը ոչ միայն «մեծ շռայլություն» է, այլև Հայաստանում այդ օրերի նշանակությանը հետագայում նույնպես անտարբերությամբ վերաբերվելը կարող է տարեցտարի մեզ ակամա խորթացնել արցախահայության ճշմարիտ ու անշրջելի անկախամարտից: Իսկ դրա մեղավորը, ինչ խոսք, սեպտեմբերի 2-ի  և դեկտեմբերի 10-ի՝ համահայկական միջոցառումների «չկազմակերպիչ» ՀՀ իշխանություններն են (ցայսօր նրանք բավարարվում են լոկ հերթապահ շնորհավորանքներով):
Այնինչ բանակցային ներկա փուլում Մինսկի խմբի անդամ երկրների նախագահների վերջին հայտարարությունը նույնիսկ եթե մոտ ապագայի համար «չի ազդարարում» հակամարտության վերջնական հանգուցալուծումը, այնուամենայնիվ, որոշակիացնում է դրա հավանականությունը: Նշվածի  համատեքստում ակնհայտ է, որ հայկական կողմը պարտավոր է բոլոր հնարավոր միջոցներն ու հնարավորություններն օգտագործել՝ «վերջին փուլից» առաջ առավելագույնը ուժեղացնելու մեր խաղաթղթերը:
Ըստ իս՝ «խաղարկվող տարբերակների» շարքում, թերևս, առաջնային պետք է համարել իշխանության տարիների բացթողման հրատապ շտկումը, այն է՝ սեպտեմբերի 2-ի և դեկտեմբերի 10-ի տոնական նշումը մայրաքաղաք Երևանում՝  քաղաքական էլիտայի մասնակցությամբ: Կարծում եմ՝ ԼՂ անկախության՝ պատմական որոշման ու հանրաքվեի «շնորհանդեսն» անհրաժեշտ է նշել ՀՀ-ում ԼՂՀ մշտական ներկայացուցչությունում: Հանդիսությանը պետք է ներկա գտնվեն Հայաստանի   երեք նախագահներն ու Արցախի ղեկավարությունը՝ որպես կարևորագույն այդ խնդրում համազգային միասնության խորհրդանիշներ։ Խիստ ցանկալի է նաև մեր երկրում հավատարմագրված բոլոր դեսպանների ներկայությունը: Հավանաբար, անհրաժեշտություն չկա հավելելու, որ այդ միջոցառումը պետք է լայնորեն լուսաբանվի...
Մյուս տարբերակը վերաբերում է նույն օրերը աշխարհի հայաշատ երկրներում տոնականորեն միջազգայնացնելուն՝ սփյուռքահայ գաղթօջախների մասնակցությամբ, Հայաստանի ու ԼՂՀ դրոշներով, պաստառներով, տեղեկատվական բնույթի թռուցիկ-բրոշյուրներով և այլն: Աշխարհագրորեն նման ընդգրկուն ակցիայի անցկացումը, ըստ ամենայնի, պետք է կազմակերպվի պետական մակարդակով՝ ՀՀ արտաքին գործերի և Սփյուռքի նախարարությունների համատեղ ջանքերով: Ի դեպ, բնավ ուշ չէ, որ իշխանությունը հենց այս տարի համակարգի արտերկրի մի շարք պետություններում Արցախի չափահասության տարիքը միջազգայնորեն նշող ու հաստատագրող տոնական քայլերթ-միջոցառումները պատշաճ մակարդակով անցկացնելու աշխատանքները: Վերջիններս իրենց հերթին տվյալ երկրների քաղաքացիների շրջանում շատ հնարավոր է՝ հասարակական հետաքրքրություն առաջացնեն, ինչին սովորաբար հաջորդում է հասարակական կարծիքի ձևավորումը...
Բանակցային այս թեժացած շրջանում, երբ էներգետիկ և  քաղաքական-քաղաքակրթական չմարող սառը պատերազմի պատճառով համաշխարհային քաղաքականության «ծանրության կենտրոնն» աստիճանաբար հանգրվանում է նաև Անդրկովկասում, Հայաստանի արդի ամենազգայուն հիմնախնդրի՝ ղարաբաղյան հակամարտության հայանպաստ լուծմանը նպաստելու համար հայկական կողմին ներկայումս «չեն խանգարի», առավելություն տվող այլ միջոցների գործադրմանը ևս:
Փորձեմ «հուշել» այդ եղանակներից մեկը, որը, չնայած, ավելի շուտ  հակառակորդին մոլորության մատնող, նրա վրա հոգեբանական ճնշում գործադրող բնույթի է, այդուհանդերձ, կարող է և արդյունավետ լինել: Խոսքը վերաբերում է Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտում դեսպանատներ կառուցելուն: Ենթադրելի է, որ գործընթացի մեկնարկն ամենայն հավանականությամբ որոշակի խուճապ կառաջացնի Ադրբեջանում այն ենթատեքստով, թե հարցի կարգավորումը (թեկուզև՝  Արցախի կագավիճակի անկախության մասով), ըստ էության, լուծված է հօգուտ հայկական կողմի։ Ըստ այդմ Ղարաբաղի իշխանություններն արդեն նախաձեռնում են դեսպանատների կառուցումը: Ընդ որում, դրանց հրատապ շինարարությունը խորհրդանշական ու համազգային բնույթ կստանա, եթե Հայաստանի ու Արցախի  իշխանություններն այն իրագործեն Հայաստան համահայկական հիմնադրամի ամենամյա մարաթոնի միջոցներով: Այլ կերպ ասած, աշխարհասփյուռ հայությանը պետք է կոչ անել, որ հիմնադրամի՝ այս տարվա համահայկական հանգանակության բոլոր միջոցներն ուղղվեն Արցախում դեսպանատների կառուցմանը: Համոզված եմ՝ այդ մասին մեր պաշտոնական հայտարարությունները ոչ միայն խառնաշփոթ կառաջացնեն Ադրբեջանում ու նրա ղեկավարներին  հոգեբանորեն կընտելացնեն Արցախի անկախությունն ի վերջո ընդունելուն, այլ նաև ողջ հայ ժողովրդի գիտակցության մեջ նորովի կամրապնդեն մասամբ սասանված ամուր հավատի հիմքը արցախահայության արդարև ազատամարտի մոտալուտ հաղթական հանգուցալուծման հանդեպ:
Ահա այս ամենն է (ավելի ստույգ՝ դրանց իրագործումը), որ, ըստ իս, էապես կբարելավի բանակցային արդի փուլում հայկական կողմի դիրքերը: Կարծում եմ՝ ընթերցողներից շատերը կհամաձայնեն նշվածների հրատապության ու արդյունավետության հետ: Մնում է, որ Հայաստանի իշխանությունները ևս իրատեսական համարեն տարբերակները, և, ամենակարևորը, ընթացք տան և հմտորեն կյանքի կոչեն դրանցից գեթ հնարավորը:

Будет ли отмечено 18-летие независимости Арцаха?
К сожалению, большинство айастанцев, непричастно к вышеназванному решению, как к летоисчислению, так и к содержанию референдума. Иначе говоря, мы, не имея полноценную информацию, просто не можем считать «нашим» эти памятные даты. Подобное обстоятельство не только «большая роскошь», но и в дальнейшем безразличное отношение Армении к значению этих дней, может волей-неволей привести к отчуждению от справедливой и бесповоротной борьбы за независимость. А виновником этого, о чем речь, «неорганизаторы» общеармянских мероприятий 2 сентября и 10 декабря, - власти РА (до сегодняшнего дня они удовлетворяются лишь дежурными поздравлениями).
В то время как на нынешнем переговорном процессе последнее заявление президентов стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, если даже в ближайшее время «не возвещает» об окончательном разрешении конфликта, тем, не менее, делает определенным его вероятность. В контексте отмеченного очевидно, что армянская сторона обязана все возможные средства и возможности использовать для усиления наших козырных карт перед «заключительным этапом».
По-моему, в ряде «обыгрываемых вариантов», наверное, первоочередным надо считать актуальное выправление упущений, сделанных властями в течение лет. А это - празднично отметить в десятый раз в столице Армении 2 сентября и 10 декабря с участием политической элиты. Думаю, что «презентацию» исторического решения и референдума о независимости НК необходимо отметить в РА в постоянном представительстве НКР. На торжествах должны присутствовать три президента Армении и руководство Арцаха, как важнейшие в этом вопросе символы общенациональной консолидации. Крайне желательно также присутствие всех послов, аккредитованных в нашей стране. Наверное, нет необходимости говорить о том, что это мероприятие надо широко освещать...
Другой вариант такой - в праздничной обстановке интернационализировать те же дни в густонаселенных армянами странах с участием колоний армянской диаспоры, с флагами Армении и НКР, плакатами, информационного толка листовками-брошюрами и т.д.  Географически проведение подобной широкомасштабной акции, по всей вероятности, необходимо организовать на государственном уровне совместно усилиями МИД и Министерства диаспоры РА. Кстати, отнюдь не поздно, чтобы власти прямо в этом году скоординировали бы в нескольких зарубежных странах работы по проведению на должном  уровне шествий-мероприятий, международно отмечающих и закрепляющих совершеннолетний возраст Арцаха. Последние, в свою очередь, в кругу граждан данной страны, вполне возможно, вызовут общественный интерес, чему обычно следует формирование общественного мнения...
В этот накаленный переговорный период, когда по причине негаснущейся энергетической и политико-цивилизованной холодной войны, «центр тяжести» мировой политики постепенно закрепляется также в Закавказье, для выгодного армянам решения самой чувствительной проблемы современной Армении - Карабахского конфликта, армянской стороне «не помешает» сейчас, применение иных средств дающих преимущество.
Попытаюсь «подсказать» одну из этих способов, который несмотря на то, что скорее всего он вводит противника в заблуждение, оказывает на него психологическое давление, тем не менее, может быть и эффективной. Речь идет о строительстве посольств  в столице Арцаха, Степанакерте. Предполагается, что начала процесса, по всей вероятности, вызовет определенную панику в Азербайджане в том контексте, что урегулирование вопроса (хотя бы, по части статуса независимости Арцаха), по сути, решено в пользу армянской стороны. В соответствии с этим  власти Карабаха уже предпринимают строительство посольств. При этом, актуальность их строительства получит символический и общенациональный характер, если власти Армении и Арцаха реализует его на средства ежегодного марафона Всеармянского фонда «Айастан». Другими словами, нужно призвать рассеянное по миру армянство, чтобы все средства всеармянского сбора пожертвований были направлены на строительство посольств в Арцахе. Уверен, наши официальные заявления об этом приведут не только к панике в Азербайджане, и в конце концов к моральному привыканию его руководителей к признанию независимости Арцаха, но также и в сознании всего армянского народа по-новому укрепит отчасти расшатанную основу крепкой веры в близкое победное решение справедливой борьбы армянства Арцаха.
Вот это всё (точнее осуществление этого), по-моему, существенно улучшит позиции армянской стороны. Думаю, многие читатели согласятся с актуальностью и эффективностью вышесказанного. Остается, чтобы и власти Армении посчитали реалистичными варианты, и самое главное, дали ход и искусно призвали к жизни хотя бы самые возможные из них.