2050թ. Եվրամիության ամեն հինգերորդ բնակիչը մահմեդական է լինելու
Այժմյան 5%-ի փոխարեն ներկա դարաշրջանի երկրորդ կեսին Եվրամիության բնակչության 20%-ը մահմեդական է լինելու։ Այս եզրակացությունն ամրագրված է ամերիկյան Միգրացիոն քաղաքականության ինստիտուտի նոր հաշվետվությունում։ Կանխատեսման հեղինակները հայտնում են, որ Եվրամիության երկրներից հատկապես Նիդերլանդներում, Մեծ Բրիտանիայում և Իսպանիայում մահմեդական բնակչության թիվն է՛լ ավելի կմեծանա։ «The Daily Telegraph» անգլիական պահպանողական պարբերականն այս գործընթացն արդեն իսկ անվանել է «ժամացույցի մեխանիզմով ժողովրդագրական ռումբ»։
Եվրամիությունում մահմեդական բնակչության թիվն առաջին հերթին կավելանա նախորդ դարաշրջանի 50-70թթ. Եվրոպա մասսայաբար ներգաղթածների ժառանգների բարձր ծնելիության հաշվին։ Ժողովրդագրական տվյալների փոփոխմանը նպաստում է նաև այն, որ Եվրոպայի բնիկների շրջանում ծնելիությունը չի ապահովում նախկին մակարդակը։ Միաժամանակ, վերջին տարիներին մի քանի անգամ բարձրացել է Միջին և Մերձավոր Արևելքից, Հյուսիսային Աֆրիկայից և Ասիայից ԵՄ ներգաղթողների հոսքը։ Վերջին հաշվարկների համաձայն՝ ամեն տարի մշտական բնակչության համար Եվրամիություն է մեկնում մինչև 2 մլն մարդ։ Հիմնականում դրանք իսլամական երկներից ժամանածներն են։
Հետազոտությունում նաև ասվում է, որ ընթացիկ տարվա կեսերին Եվրամիության խոշոր քաղաքներում բնիկների թիվը փոքրամասնություն է դառնալու։ Դրանցից մեկը Անգլիայի երկրորդ քաղաքը համարվող Բիրմինգեմն է լինելու։ Ճիշտ է, մինչև 2026թ. Բիրմինգեմում բնիկներն իրենց առավելությունը դեռ կպահպանեն։

Каждый пятый житель Евросоюза к 2050 году будет мусульманином
Доля мусульман в составе населения Евросоюза к середине нынешнего века увеличится с нынешних 5 до 20 процентов. Этот вывод содержится в новейшем докладе американского Института миграционной политики. Авторы прогноза сообщают, что в ряде государств Евросоюза - Нидерландах, Великобритании и Испании, процент мусульманского населения будет еще более значительным. Английская консервативная газета The Daily Telegraph уже назвала данный процесс "демографической часовой бомбой".
Мусульманское население в Евросоюзе будет увеличиваться в первую очередь за счет высокой рождаемости потомков иммигрантов, которые в массовом порядке прибывали в Европу в 50-70 годах прошлого века. Изменению демографических пропорций способствует и то, рождаемость среди коренного население Европы не обеспечивает поддержание его численности на прежнем уровне. Одновременно в последние годы многократно вырос поток иммигрантов в ЕС из стран Ближнего и Среднего Востока, Северной Африки и Азии. Согласно последним подсчетам, ежегодно в Евросоюз на постоянное жительство прибывают до 2 миллионов человек. В основном это выходцы из исламских стран.
В исследовании также отмечается, что к середине текущего года в части крупнейших мегаполисов Евросоюза коренное население окажется в меньшинстве. Одним из них станет второй по размерам город Англии - Бирмингем. Правда, в Бирмингеме коренное население еще будет удерживать численное превосходство до 2026 года.