A/H1N1 գրիպի աշնանային համաճարակից խուսափելու համար Մեծ Բրիտանիայում բոլոր աշակերտներին պատվաստելու են
A/H1N1 գրիպի համաճարակի՝ աշնանը սպասվելիք նոր բռնկումը կանխելու համար բրիտանական կառավարությունը ծրագրում է բոլոր աշակերտներին պատվաստել։ Դա դպրոցները փակելու այլընտրանքն է։ Ավելի վաղ, Միացյալ թագավորության գլխավոր բժիշկ Լիամ Դոնալդսոնը հայտարարել էր ուսումնական տարվա մեկնարկը սեպտեմբերի առաջին շաբաթից ավելի ուշ տեղափոխելու մասին։
Վերջին անգամ Մեծ Բրիտանիայում դպրոցականների նմանօրինակ պատվաստում 45 տարի առաջ է կատարվել։ Այն ժամանակ պայքարում էին ծաղիկ հիվանդության դեմ։ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության մասնագետներն արդեն հաստատել են, որ A/H1N1 գրիպի հարուցիչն առաջին հերթին վարակում է ցածր դասարաններում սովորող երեխաներին, այդ իսկ պատճառով հենց դպրոցներն են դառնում այս հիվանդության արագ տարածման օջախ։
Այժմ Մեծ Բրիտանիայում 8,5 մլն դպրոցական կա։ Իսկ օգոստոսի առաջին շաբաթվա ընթացքում այդ հարուցիչով 30 հազ. բրիտանացի է վարակվել։ Հաշվի առնելով, որ հուլիսի վերջին այս թիվը 110 հազ. է եղել և հիմնականում թեթև բնույթի է, Լ. Դոնալդսոնը հայտարարել է, որ A/H1N1 գրիպի ամառային համաճարակը նվազում է։ Բրիտանացի գիտնականները հաստատել են նաև, որ A/H1N1 գրիպի հարուցիչն այժմ արդեն մուտացիայի չի ենթարկվում։ Այդուհանդերձ, Դոնալդսոնը նկատել է, որ դեռ վաղ է հանգստանալ. «Մենք չենք բացառում, որ գալիք աշնանը հիվանդացության նոր բռնկում կլինի, և Մեծ Բրիտանիային կհամակի A/H1N1 գրիպի երկրորդ ալիքը»,- հավելել է նա։

Чтобы избежать осенней эпидемии гриппа A/H1N1 всем ученикам в Великобритании будет сделана прививка
С целью предотвращения новой вспышки гриппа A/H1N1 британское правительство планирует сделать прививки всем учащимся. Это альтернатива закрытию школ. Ранее главный врач объединенного королевства Лиам Доналдсон заявила о переносе старта учебного года на первую неделю сентября позже.
В последний раз подобная прививка школьникам в Великобритании была сделана 45 лет тому назад. В то время боролись против болезни ветрянки. Специалисты  Всемирной организации здравоохранения уже подтвердили, что возбудитель гриппа A/H1N1 в первую очередь заражает детей младших классов, по этой причине именно школы становятся очагом быстрого распространения этой болезни.
Ныне в Великобритании есть 8,5 млн. школьников. А за первую неделю августа этим возбудителем заразилось 30 тысяч британцев. Учитывая то, что в конце июля эта цифра составила 110 тысяч и в основном легкого характера, Л.Доналдс заявила, что летняя эпидемия гриппа A/H1N1 убавляется. Британские специалисты подтвердили также, что ныне уже возбудитель гриппа A/H1N1 не подвергается мутации. Тем не менее, Доналдс заметила, что пока рано успокаиваться. Мы не исключаем, что в ближайшую осень будет новая вспышка болезни и Великобританию охватит вторая волна гриппа A/H1N1», - добавила она.