Քաղաքագետ. «Այսօր Թուրքիան ուղղակի առևտուր է անում»
-Ամենևին համոզված չեմ, որ ռուս-թուրքական պայմանավորվածությունները կգործեն և կիրականանան,-անդրադառնալով ռուս-թուրքկան մերձեցումներին՝ «Ազդակ» մամուլի ակումբում ասել է քաղաքագետ Լևոն Մելիք-Շահնազարյանը։
-Հուլիսի 13-ին Թուրքիան ստորագրել է «Նաբուկկո» ծրագրին մասնակցելու փաստաթուղթը։ Դրան հաջորդող օրերին Թուրքիայի և՛ նավթի նախարարը, և՛ վարչապետը հայտարարել են, որ Թուրքիան դեռ չի հրաժարվում «Նաբուկկոյից»։ Այսինքն, այսօր Թուրքիան ուղղակի առևտուր է անում։
Քաղաքագետի գնահատականով՝ Թուրքիան նման է բծախնդիր աղջկա, որը նայում է, թե որ փեսացուն է ավելի հարուստ. «Համոզված ասում եմ, որ այդ ստորագրությունները ոչ մի արժեք չունեն»,-ասել է բանախոսը։
Սակայն, ըստ Լ. Մելիք-Շահնազարյանի, «Եթե, այնուամենայնիվ, Թուրքիայի համար Եվրոպայի առաջարկն ավելի դուրեկան լինի, քան Ռուսաստանինը,  և այդ պայմանավորվածությունները սկսեն գործել, դա հայերի համար ձեռնտու կլինի»։
-Թուրքիան կդառնա տրանզիտային էպիկենտրոն Հարավային և Արևելյան Եվրոպաների էներգակիրների փոխանցման ճանապարհին և կկորցնի քաղաքական որոշումների ինքնուրույնությունը,-նկատել է քաղաքագետը։

Политолог: «Сегодня Турция просто торгуется»
«Отнюдь не уверен, что русско-турецкие договоренности будут действовать, и применены», - сказал политолог Левон Мелик-Шахназарян в пресс-клубе «Аздак»., обратившись к русско-турецкому сближению.
«13 июля Турция подписала документ об участии в программе «Набукко». В последующие дни и министр нефти, и премьер-министр Турции объявили, что Турция пока не отказывается от «Набукко». То есть, сегодня Турция просто торгуется», -отметил он.
По оценке политолога, Турция похожа на придирчивую девушку, которая смотрит какой жених богаче. «Уверенно говорю, что эти подписи не имеют никакой цены», - сказал политолог.
Однако, по словам Мелик-Шахназаряна, «тем не менее, если для Турции предложение Европы будет более приятным, чем России, и эти договоренности начнут действовать, это для армян будет выгодным».
«Турция станет транзитным эпицентром на пути доставки энергоносителей из Южной и Восточной Европы и потеряет самостоятельность политических решений», - заметил политолог.