Մարդկության պատմության ընթացքում բազմաթիվ են տարբեր երկրների իշխանությունների որոշումները, որոնք պատմաբանները, տնտեսագետները, սոցիոլոգները որակել են որպես միանշանակ ձախողված։ Շատ հեռու չգնանք.
1. Խորհրդայինկոլեկտիվացում. 1929–ին Ստալինը որոշում է պարտադրաբար անցում կատարել կոլեկտիվ տնտեսությունների։ Պատմաբանների պնդմամբ՝ հենց կոլեկտիվացումը դարձավ զանգվածային սովի պատճառ՝ նախորդ դարի 30-ականներին խլելով 100 հազարավոր մարդկանց կյանք։
2. «Չորօրենք»ԱՄՆ-ում. 1920-1933թթ. Միացյալ Նահանգներում իշխանությունները գնացին աննախադեպ քայլի՝ երկրում արգելելով ալկոհոլային խմիչքների վաճառքը։ Բարի նպատակ հետապնդող այս որոշումը ունեցավ ծայրահեղ բացասական հետևանքներ՝ հանցագործության և կոռուպցիայի կտրուկ աճ։
3. Գերմանիայիմիգրացիոնքաղաքականությունը 1960–ականներին. Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո Գերմանիան փլատակների տակ էր, միլիոնավոր մարդիկ զոհվել էին, քաղաքների զգալի մասն ավերված էր։ Բնականաբար, զգացվում էր աշխատուժի խիստ պահանջարկ։ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության իշխանությունները՝ առաջինը Եվրոպայում, գնացին արմատական քայլի՝ որպես աշխատուժ ներգրավելով երրորդ աշխարհի երկրների քաղաքացիներին։ Ներգաղթյալների նման հոսքը մինչ օրս լուրջ խնդիր է Գերմանիայի համար...
4. Միասնականեվրոպականարժույթիընդունում. 2002թ. հունվարի 1-ից տնտեսական զարգացածության տարբեր մակարդակներով պետությունների մի ամբողջ խումբ ինքնակամ անցավ միասնական արժութային համակարգի։ Բազմաթիվ տնտեսագետների հիմնավորմամբ՝ հենց այդ օրը եվրոպական տնտեսության տակ դրվեց «դանդաղ գործողության ռումբ» ...
Բնականաբար, ցանկն անվերջ կարելի է շարունակել, բայց անցնենք մեր խնդիրներին։ Ու ի՞նչ է պարզվում։ Պարզվում է, որ սկսած 2008–ից՝ իշխանությունների որոշումները (նկատե՛ք, որպեսկանոն՝միանձնյաուգիշերային) ոչ թե, մեղմ ասած, ձախողված են, այլ խիստ վտանգավոր հետևանքներով հղի։
Մայնդորֆի համաձայնագիր, «ֆուտբոլային դիվանագիտություն», ասոցացման համաձայնագրից մինչև Մաքսային միություն, անցում պարտադիր կուտակային կենսաթոշակի, արտաքին պարտքը անընդհատ մեծացնող որոշումներ, երկրի տնտեսությունը կաթվածահար արած որոշումներ, «օֆշորային» վարչապետ ունենալու որոշում՝ դրանից բխող հետևանքներով ...
Այս ամենի հետևանքները սարսափելի են։ Միայն 300 հազարի կարգի արտագաղթողների թիվն արդեն բավական է իշխանությունների գործունեության գնահատականը տալու համար։
Պարզ է, որ ձախողված այս իշխանություններն անփառունակ կերպով վաղ թե ուշ հեռանալու են։ Ամբողջ հարցը հետևանքներն են, որոնք նրանք թողնում են...
Քաղաքագետների, տնտեսագետների, սոցիոլոգների, ինչու ոչ՝ հոգեբանների համար որքա՜ն նյութ են տվել Հայաստանի ձախողված իշխանությունները։ Միայն դա, ուրիշ ոչինչ...
Միանձնյա ու ձախողված
1. Խորհրդային կոլեկտիվացում. 1929–ին Ստալինը որոշում է պարտադրաբար անցում կատարել կոլեկտիվ տնտեսությունների։ Պատմաբանների պնդմամբ՝ հենց կոլեկտիվացումը դարձավ զանգվածային սովի պատճառ՝ նախորդ դարի 30-ականներին խլելով 100 հազարավոր մարդկանց կյանք։
2. «Չոր օրենք» ԱՄՆ-ում. 1920-1933թթ. Միացյալ Նահանգներում իշխանությունները գնացին աննախադեպ քայլի՝ երկրում արգելելով ալկոհոլային խմիչքների վաճառքը։ Բարի նպատակ հետապնդող այս որոշումը ունեցավ ծայրահեղ բացասական հետևանքներ՝ հանցագործության և կոռուպցիայի կտրուկ աճ։
3. Գերմանիայի միգրացիոն քաղաքականությունը 1960–ականներին. Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո Գերմանիան փլատակների տակ էր, միլիոնավոր մարդիկ զոհվել էին, քաղաքների զգալի մասն ավերված էր։ Բնականաբար, զգացվում էր աշխատուժի խիստ պահանջարկ։ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության իշխանությունները՝ առաջինը Եվրոպայում, գնացին արմատական քայլի՝ որպես աշխատուժ ներգրավելով երրորդ աշխարհի երկրների քաղաքացիներին։ Ներգաղթյալների նման հոսքը մինչ օրս լուրջ խնդիր է Գերմանիայի համար...
4. Միասնական եվրոպական արժույթի ընդունում. 2002թ. հունվարի 1-ից տնտեսական զարգացածության տարբեր մակարդակներով պետությունների մի ամբողջ խումբ ինքնակամ անցավ միասնական արժութային համակարգի։ Բազմաթիվ տնտեսագետների հիմնավորմամբ՝ հենց այդ օրը եվրոպական տնտեսության տակ դրվեց «դանդաղ գործողության ռումբ» ...
Բնականաբար, ցանկն անվերջ կարելի է շարունակել, բայց անցնենք մեր խնդիրներին։ Ու ի՞նչ է պարզվում։ Պարզվում է, որ սկսած 2008–ից՝ իշխանությունների որոշումները (նկատե՛ք, որպես կանոն՝ միանձնյա ու գիշերային) ոչ թե, մեղմ ասած, ձախողված են, այլ խիստ վտանգավոր հետևանքներով հղի։

В истории человечества можно встретить множество примеров решений властей, которые были охарактеризованы историками, экономистами и социологами как однозначно провальные. Ходить далеко за примерами не стоит:
1. Коллективизация в СССР. Сталин принял решение принудительно перейти к коллективным хозяйствам. Как утверждают историки, именно коллективизация стала причиной массового голода, унесшего в 30-е гг. прошлого века жизни сотен тысяч людей.
2. «Сухой закон» в США (1920-1933 гг.). Власти Соединенных Штатов пошли на беспрецедентный шаг, запретив в стране продажу алкогольных напитков. Преследовавшее благие намерения решение повлекло за собой крайне негативные последствия в виде резкого роста преступности и коррупции.
3. Миграционная политика Германии в 1960-х гг. После II Мировой войны Германия лежала в руинах, миллионы людей погибли, а большая часть городов была разрушена. Естественно, ощущалась серьезная нехватка рабочей силы. Власти ФРГ первыми в Европе пошли на радикальные меры, начав использовать в качестве рабочей силы граждан стран третьего мира. Подобный приток мигрантов и по сей день является серьезной для Германии проблемой…
4. Принятие единой европейской валюты. С 1 января 2002 года целая группа стран с различным уровнем экономического развития добровольно перешла на систему единой валюты. По заверениям многих экономистов, именно тогда под европейскую экономику и была заложена «мина замедленного действия»…
Естественно, список можно продолжить до бесконечности, однако перейдем к нашим проблемам. И что выясняется? Оказывается, что, начиная с 2008-го года, решения властей (как правило, единоличные и «ночные») были, мягко говоря, не только провальными, но и чреватыми опасными последствиями.
Майндорфское соглашение, «футбольная дипломатия», кульбит от Соглашения об ассоциации к Таможенному союзу, переход на обязательную накопительную пенсионную систему, постоянно увеличивающие внешний долг и парализующие экономику страны решения, обречение иметь «оффшорного» премьера, со всеми вытекающими из вышесказанного последствиями…
Последствия же всего этого просто ужасающие. Чтобы дать оценку деятельности властей достаточно одного лишь показателя эмиграции.
Понятно, что эти провалившиеся власти, рано или поздно, бесславно уйдут. Весь вопрос в последствиях, которые после них останутся…
Сколько же все-таки материала для деятельности политологов, экономистов, социологов и, наверняка, психологов оставят власти нашей страны. Как ни жаль, но ничего более…
Единоличные и провальные