Արա Բադալյանը նշանակվել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ
Ըստ «Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության քարտուղարության կանոնակարգի», ինչպես նաև հավաքական անվտանգության խորհրդի 2008թ. սեպտեմբերի 5-ի որոշման (որի համաձայն ՀԱՊԿ քարտուղարությունում քվոտային հիմունքով Հայաստանի Հանրապետությանը հատկացվել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի տեղակալի հաստիքը)՝ ՀՀ կառավարությունը որոշել է Արա Բադալյանին նշանակել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ (նստավայրը՝ ք. Մոսկվա, ՌԴ)։

Ара Бадалян назначен заместителем генерального секретаря ОДКБ
В соответствии с «Регламентом Организации Договора о коллективной безопасности», а также с решением Совета коллективной безопасности от 5-го сентября 2008г., согласно которому на основании квоты в секретариате ОДКБ, Республике Армения была предоставлена должность заместителя генерального секретаря организации, правительство РА приняло решение назначить Ара Бадаляна заместителем генсекретаря ОДКБ (резиденция - г. Москва, РФ).