Անկախ այն բանից, թե ինչպիսի զանգվածայնություն կապահովվի պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի ներդրման դեմ հավաքի ու երթի ժամանակ, իշխանություններն արդեն ցույց են տվել, որ լրջորեն անհանգստացած են։
Անհանգստացած են նախ և առաջ ԱԺ 4 ոչիշխանական խմբակցությունների (ԲՀԿ, ՀԱԿ, ՀՅԴ, «Ժառանգություն») միասնական դիրքորոշմամբ։ Միայն այդ փաստն արդեն հունից հանում է կուտակային թալանի ախորժակ ունեցողներին։ Դա է պատճառը, որ Բաղրամյան 26–ի ու Կառավարության տակ աշխատող և «դհոլի» ֆունկցիա կատարող քարոզչամիջոցները («Lragir.am», «1in.am» և այլն) պարբերաբար կոչ են անում չքաղաքականացնել ակնհայտ քաղաքական հարցը։ Չքաղաքականացման տակ նկատի ունեն «Դեմ եմ»–ի շարժման ներկայացուցիչների՝ քաղաքական ուժերի հետ համագործակցության չգնալը, այսինքն՝ «էս գլխից» պարտվելը։
Չքաղաքականացումը նշանակում է պարտություն։ Սա շատ լավ գիտեն իշխանությունները, այդ իսկ պատճառով դաշտը հեղեղել են տարատեսակ «մուտիլովկաներով»։
Իշխանությունների մոտ մարազմը հասավ այն աստիճանի, որ իրենց թերթերից մեկով կենսաթոշակայինին նվիրված հավաք–երթին տվեցին «գեոպոլիծիկ» տեսք՝ «Ռոբերտ Քոչարյանն ուզում է Պուտինին հանդիպել ու դրա համար մարդ է հավաքում Ազատության հրապարակում» թեմայով։ Թե քանի ոչխարի կարողացան նման «մուտիտով» ապակողմնորոշել, թողնում ենք Սերժ և Տիգրան Սարգսյաններին կցված «կրեածիվ» տղերքի ու հատկապես աղջկերքի (նախկին) հաշվարկին։ Մարդիկ ինչ աստիճանի պետք է հիվանդ լինեն նմանատիպ ախմախություններ մտածելու, տպելու և այդ տպածի տակ «ֆեյքերով» բոցաշունչ մեկնաբանություններ թողնելու համար։ Ինչևէ։
Այս ամենը վկայում է մեկ բանի մասին՝ պայքարը պետք է շարունակել։ Պետք է կուտակային ճնշում իրականացնել իշխանությունների նկատմամբ, որպեսզի նրանք փոխեն օրենքն ու հանեն «պարտադիր» բաղադրիչը։
Այսօրվա հավաքը, բնականաբար, հանգրվանային չէ։ Այսօր պարզապես «բլդուխ» կարվի իշխանություններին։ Բուն «չափալախը» դեռ առջևում է։

Накопительный «щелчок»
Независимо от того, сколько людей соберется на митинг-шествие против обязательной накопительной пенсионной системы, власти уже начали проявлять свою серьезную обеспокоенность.
Встревожены они, в первую очередь, единой позицией 4-х невластных парламентских фракций (ППА, АНК, АРФД и «Наследие»). Этого факта уже достаточно для того, чтобы вывести предвкушающих накопительное разграбление из себя. Именно поэтому подконтрольные президентскому дворцу и правительству, а также выполняющие функции «барабанов» СМИ («Lragir.am», «1in.am» и др.) периодически призывают не политизировать явно политический вопрос. Под этим призывом подразумевается отказ от сотрудничества представителей инициативы «Я – против» с политическими силами, иными словами, согласие на проигрыш.
Отказ от политизации именно поражение и подразумевает. Власти это прекрасно понимают, поэтому пытаются заполонить политическое и информационное поле различными «мутиловками».
Маразм властей достиг того, что в одной из своих газет они придали пенсионному митингу-шествию геополитический окрас на тему «Роберт Кочарян хочет встретиться с Путиным, и для этого собирает людей на площади Свободы». Скольких все-таки дураков удастся дезориентировать подобными «мутиловками», оставляем на подсчеты закрепленных за Сержем и Тиграном «креативщиков». Какими все-таки остолопами нужно быть, чтобы придумывать, публиковать и красочно комментировать под своими «фейками» подобную чушь?
Всё это свидетельствует об одном – борьбу нужно продолжать. Нужно оказывать на власти «накопительное» давление, чтобы они изменили закон и изъяли из него обязательную составляющую.
Естественно, сегодняшний митинг не будет решающим. Сегодня властям будет дан всего лишь «щелчок». «Затрещина» еще предстоит.