Գուրգեն Արսենյան. «Եթե Հայաստանի հավաքականը հաղթի, կշահենք»
Միավորված աշխատանքային կուսակցության նախագահ Գուրգեն Արսենյանը հայ-թուրքական փոխհարաբերություններում զգալի առաջընթաց է տեսնում։ Նա համոզված է, որ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորումը բխում է Հայաստանի և ՀՀ քաղաքացիների շահերից։
-Թշնամանքի մթնոլորտից դուրս ենք եկել երկխոսության մթնոլորտ։ Բայց ՀՀ հասարակությունը դեռ պատրաստ չէ դրան։ ՀՀ հասարակության մեջ գերիշխում են ազգայնական մոտիվները։ Հասարակությանն էլ է պետք պատրաստել, որպեսզի վերջինը կարողանա հանգիստ տանել այն փաստը, որ Թուրքիան գոյություն ունի այնպես, ինչպես որ կա։ Պետք է հաշվի առնել, որ Թուրքիան Օսմանյան կայսրության իրավահաջորդն է, որը 500 տարի թելադրող է եղել համաշխարհային գործընթացներում,- «Հայելի» ակումբում ասել է Գ. Արսենյանը՝ համոզված լինելով նաև, որ Հայաստան-Թուրքիա սահմանների բացումը Հայաստանին ձեռնտու է նաև տնտեսական տեսանկյունից.
-Հայաստանի ցանկացած տնսեսվարող, ունենալով բաց սահման և տնտեսական ազատ գործունեության հնարավորություն այնպիսի երկրում, որի սպառողները մոտ 80 մլն են, թեկուզ մի աննշան խորշ զբաղեցնելով՝ ուղղակի կկարողանա եռապատկել իր արտադրական հզորությունները։
Միայն ՀՀ նախագահի որոշելու հարցն է՝ կընդունի՞ Աբդուլլա Գյուլի հրավերը, թե՞ ոչ։ Այսպես է կարծում Գ. Արսենյանը՝ չմեկնաբանելով նաև, թե ի՞նչ կշահի Հայաստանն այդ հրավերը մերժելուց կամ ընդունելուց.

Гурген Арсенян: «Если сборная Армении победит, то выиграем»
Председатель Объединенной трудовой партии Гурген Арсесян видит значительное продвижение в армяно-турецких отношениях. Он уверен, что урегулирование отношений с Турцией вытекает из интересов граждан РА.
«Из атмосферы враждебности вышли в среду диалога. Однако общество РА пока не готово к этому. В обществе РА пока преобладают националистические мотивы. И общество надо подготовить, чтобы последнее могло спокойно перенести этот факт, что Турция существует такой, какая она есть.  Надо учитывать то, что Турция является правопреемником Османской империи, которая 500 лет была диктующей страной в мировых процессах», - сказал в клубе «Зеркало» Г.Арсенян, будучи уверенным, что открытие границ Армения-Турция выгодно Армении также с экономической точки зрения.
«Любой хозяйствующий субъект Армении, имея открытую границу и возможность свободной экономической деятельности в такой стране, потребителями которой являются 80 млн. человек, занимая даже незаметную нишу, просто сможет утроить свои производственные мощности», - подчеркнул Арсенян.
Это лишь вопрос принятия решения президентом РА - примет приглашение Абдуллы Гюля или нет. Так считает Г.Арсенян, не комментируя также что выиграет от того Армения, если отвергнет или примет это решение.