ՌԴ ԱԳ նախարար. «Արևմուտքի հետ հարաբերություններում Վրաստանն այլևս խոչընդոտ չէ»
«Վրացական հարցն այլևս չի խանգարում Արևմուտքի հետ հարաբերություններին. դա հաստատեց ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի այցը Մոսկվա»,-հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Վեստի» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Լավրովն ասել է նաև, որ Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի անկախության ճանաչումը ծրագրավորված չէր, բայց պետք էր այնտեղ փրկել մարդկանց կյանքը։
Նախարարը խոստովանել է, որ «տեղեկատվական պատերազմը դեռևս շարունակվում է», սակայն դա «հին մտածելակերպի արձագանքն է». «կատարվածն անդառնալի է»։ «Իրողությունն ակնհայտ է. այն ոչ մի տեղ չի կորչի»,-նշել է Լավրովը։

Министр иностранных дел РФ «Грузия - больше не помеха в отношениях с Западом»
«Грузинский вопрос» больше не мешает отношениям с Западом, что подтвердил визит в Москву президента США Барака Обамы. Об этом заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров.
В интервью телеканалу «Вести» Лавров также сказал, что признание Россией независимости Абхазии и Южной Осетии не планировалось, однако надо было спасать там людей.
Министр признал, что «информационная война продолжается», но - «это отголоски старого мышления», «случившиеся необратимо». «Реальность она существует, она никуда не денется», - отметил Лавров.