ԱՄՆ–ը երբեք չի ճանաչի Աբխազիայի և Հարավային Օսիայի անկախությունը
ԱՄՆ-ը երբեք չի ճանաչի Աբխազիային և Հարավային Օսիային որպես ինքնիշխան պետություններ,- այդ մասին երեքշաբթի օրը հայտարարել է Պաշտպանության նախարարության միջազգային անվտանգության հարցերով փոխնախարար Ալեքսանդր Վերշբոուն։
Վերշբոուի խոսքերով, ԱՄՆ-ի քաղաքականությունը հիմնված է Վրաստանի տարածքային ամբողջականության պաշտպանության, անկախության ու ինքնիշխանության, ինչպես նաև տարածաշրջանում շահերի առկայության գաղափարի բացառման վրա։ Փոխնախարարը նաև հավատացրել է սենատորներին, որ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների վերաբեռնմանն ուղղված ԱՄՆ-ի ջանքերը Վրաստանի «հաշվին» չեն լինելու։

США никогда не признают независимость Абхазии и Южной Осетии
Вашингтон «никогда не признает Абхазию и Южную Осетию в качестве суверенных государств». Об этом накануне заявил замглавы Пентагона по вопросам международной безопасности Александр Вершбоу.
По словам Вершбоу, политика США основывается на поддержке территориальной целостности Грузии, ее независимости и суверенитета. Он заявил сенаторам, что «усилия США по перезагрузке отношений с Россией за счет Грузии происходить не будут».