Լ. Զուրաբյան. «…երբ մեր քայլերը բերելու են իրավիճակի փոփոխմանը»
-Մեր քայլերն աննպատակ, ինքնանպատակ չպետք է լինեն։ Մենք չենք ցանկանում, որ մեր քայլերը սահմանափակվեն միայն մեր դժգոհությունը հայտնելով,-«Փաստարկ» ակումբում ասել է Հայ ազգային կոնգրեսի համակարգող Լևոն Զուրաբյանը, պատասխանելով հարցին, թե առաջիկայում որո՞նք են լինելու ՀԱԿ-ի քայլերը, մասնավորապես այն դեպքում, երբ ՀԱԿ-ին չի բավարարում իշխանությունների վարած թե՛ ներքին, թե՛արտաքին քաղաքականությունը։
-Մեր քայլերը պետք է լինեն արդյունավետ, որոնք կբերեն իրավիճակի փոփոխմանը։ Վստահ ենք, որ այդպիսի պահ գալու է, երբ մեր քայլերը բերելու են իրավիճակի փոփոխմանը։ Բայց դրա համար դեռևս քաղաքական գործընթացն անհրաժեշտ հանգրվանին չի հասել, և՛բանակցությունների զարգացման, և՛ փաստաթղթերի հրապարակման առումով,-հայտարարել է Լևոն Զուրաբյանն ու շարունակել,- բայց վստահ եմ, որ մինչ հրապարակումը, կլինեն այնպիսի արտահոսքեր, որոնք հիմնովին կփոխեն իրավիճակը։
-Շատ բարդ իրավիճակում ենք հայտնվել, երբ իշխանությունը խաղում է ամբողջ հասարակության հետ. ընդ որում խաղում է խորհրդապահական խաղ։ Նրանք հիմա սեփական ժողովրդի նկատմամբ մտել են տեղեկատվական պատերազմի մեջ։ Չեմ կարծում, որ նման իրավիճակում կարող ենք բացահայտ ասել, թե որոնք են լինելու մեր քայլերը,-ընդգծել է Լևոն Զուրաբյանը։

Л.Зурабян: «... когда наши шаги приведут к изменению ситуации»
«Наши шаги не должны быть бесцельными, самоцельными. Мы не хотим ограничивать свои шаги лишь проявлением недовольства», - сказал в клубе «Пастарк» координатор АНК Левон Зурабян, отвечая на вопрос относительно того, каковы будут шаги АНК, в частности, в том случае, когда АНК не удовлетворяет ни внутренняя, ни внешняя политика, проводимая властями.
«Наши шаги должны быть эффективными, которые приведут к изменению ситуации. Уверены, что такой момент наступит, когда наши шаги приведут к изменению ситуации. Но для этого пока политический процесс не дошел до необходимой кондиции как в плане развития переговоров, так и публикации документов»- заявил Левон Зурабян, добавив, что «уверен, что до публикации будут такие утечки, которые основательно поменяют ситуацию».
«Мы оказались в очень тяжелой ситуации, когда власти играют со всей общественностью, притом играют в тайную игру. Сейчас они в отношении собственного народа вошли в информационную войну. Не думаю, что в подобной ситуации можем открыто сказать, каковы будут наши шаги», - подчеркнул Левон Зурабян.