Տիգրան Սարգսյանի փուչիկը և «Մուտիտ.am»–ների քամին
Տասը տարի Սերժ Սարգսյանի մտերիմ գործարարի տանիքի տակ ծվարած, Կենտրոնական բանկի նախագահի պաշտոնում խորհրդավոր լռություն պահպանած ու տերտերական մորուք պահած Տիգրանը խելացու տպավորություն էր թողնում անտեղյակների ու չկայացած քաղքենիների վրա։ Ու քանի որ տնտեսության մեջ շարժ կար, դրսից ուղարկվող փող կար ու աճ կար, հանրության լայն շրջանակները, ինչպես նաև հիմնական քաղաքական ուժերը ԿԲ նախագահ Տիգրանից հաշիվ չէին պահանջում «ուժեղ» դրամի քաղաքականություն վարելու և մեր տնտեսության տակ ական դնելու համար։
Իշխանության կողմից վերահսկվող լրատվական դաշտի ու վարձկան փորձագետների միջոցով 2008թ. սկսած շրջանառության մեջ դրվեց հետևյալ հեքիաթը. Տիգրան Սարգսյանը խելքի տոպրակ է, ուսյալ–կրթյալ է, աստվածավախ է, բարեպաշտ է, համեստ ապրելակերպի կողմնակից է, հակաօլիգոպոլիկ է, ֆլան է, բեֆան է։ Մի խոսքով, ուզում էին ասել, որ Սերժ Սարգսյանը ոչ լեգիտիմ նախագահ է, բայց տեսեք, թե ինչ «գյոզալական» վարչապետ է նշանակել և շուտով Հայաստանը վերածվելու է տարատեսակ միջազգային կենտրոնների։
Շատ քիչ ժամանակ պահանջվեց, որպեսզի անգամ անմեղսունակները տեսնեն, որ ի դեմս Տիգրան Սարգսյանի գործ ունենք սերիական թալանչու (բյուջետային «ատկատներ», գյուղատնտեսության թեմաներով «ատկատային» ու բազմամիլիոնանոց դասախոսություններ, օֆշորային մեքենայություններ, դրսից բերված միլիարդավոր վարկերի փոշիացում և այլն), օլիգարխիկ «կայֆերով» ապրող պաշտոնյայի, պաթոլոգիկ նյութապաշտի, անսահման փողասերի, փարիսեցու և պրոֆեսիանոլ ցինիկի հետ։
Ադրբեջանի ու Թուրքիայի համար Տիգրան Սարգսյանի վարած տնտեսական քաղաքականության արդյունքները տպավորիչ են։ Հինգ տարվա ընթացքում նրան հաջողվեց մի քանի հարյուր հազար մարդու արտագաղթի պատճառ դառնալ, աղքատության ցուցանիշը կտրուկ բարձրացնել, տնտեսության մեջ ներդրումների ծավալները կտրուկ իջեցնել, գները բարձրացնել, մեր երկիրը հետ շպրտել։
Սերժ Սարգսյանն ու Տիգրան Սարգսյանը ձախողվել են ամբողջությամբ։ Չկա մի ոլորտ, որտեղ հետընթաց արձանագրված չլինի։ Ու հիմա այս զույգը փոխարենը պատասխան տա, դիմել է «մուտիտի» օգնությանը։
Ռոբերտ Քոչարյանի վերջին հարցազրույցից հետո «անկախ» լրատվամիջոցներին հանձնարարված է քամիներ անել՝ «Ինչքան ոխչարի մոլորեցնենք, էլի քյար է» թեմայով։
«Մուտիլովկայի» տարածման և քամի անողների առաջամարտիկների դերում են հայտնվել վարչապետի օֆշորային փաստաբաններ «Lragir.am» և «1in.am» կայքերը։ Առաջինին հանձնարարված է քաղաքականապես անմեղսունակների համար «մելոդրամա» ներկայացնել, ըստ որի՝ «Տիգրան Սարգսյանը վատ կառավարիչ է, բայց նրան ԲՀԿ–ն ու ՀԱԿ–ը փորձում են պաշտոնանկ անել, որպեսզի Ռոբերտ Քոչարյանը գա վարչապետ»։ Այս «մուտիտը» պտտեցնելուց հետո «Lragir.am»–ի վարձկանները աչքով–ունքով հասկացնում են, որ եկեք Տ. Սարգսյանին պահենք, քանզի կգա «բոբո» Քոչարյանը։ Նկատենք, որ սա գեղամյանության պես մի բան է, քանզի «ընդդիմադիր» խոսքի օգնությամբ փորձ է արվում փրկել վարչապետի «օֆշորային» հետույքը՝ տնտեսական դաշտում առկա իրավիճակի հետ կապված կոնկրետ պատասխանատվության հարցը տեղափոխելով «մուտիտի» դաշտ։
Հարց է առաջանում՝ «պռիչո՞մ տուտ» Ռոբերտ Քոչարյան։ Անկախ այն բանից, թե ով ինչ կարծիքի է նրա մասին, դժվար է նրա տված գնահատականների հետ չհամաձայնելը։ Իշխանությունը թող բարի լինի ու առարկայական պատասխան տա Քոչարյանի ու մյուսների տված գնահատականներին։ Թե չէ «Քոչարյանը քննադատում է վարչապետին, որպեսզի նրա աթոռը զբաղեցնի» հեքիաթին քանի՞ ոչխար կա, որ հավատում է և քանիսի՞ն խաբելով է հնարավոր խուսափել կոնկրետ հարցերին պատասխան տալուց։
Ինչ վերաբերում է «1in.am»–ին, ապա դրան հանձանարարված է մոբիլիզացնել քաղաքական, քաղաքացիական ու փորձագիտական կոչված դաշտերում գործող հաստիքային «դհոլներին» ու արտահաստիքային «ազնիվ քյարփինջներին» և խոսեցնել Ռոբերտ Քոչարյանի դեմ՝ փորձելով Տիգրան Սարգսյանի ու նրա շեֆի ձախողումների հարցը լղոզել Բաղրամյան 26–ի սիրելի «մուտիտի» տիրույթում և կեղծ օրակարգ հրամցնել հանրությանը։
Հարկ է առանձնահատուկ ընդգծել, որ «անկախների» ու նրանց տերերի մոտ ստեղծագործական մտքի ու «կրեածիվ» մոտեցումների դեգրադացիա է արձանագրվել։
Եթե 2008–ին հանրության որոշակի շերտի հնարավոր էր համոզել, որ Ռոբերտ Քոչարյանի համեմատ Սերժ Սարգսյանը չարյաց փոքրագույնն է, քանզի վերջինս բարի է, արևմտամետ է, հանդուրժող է ու առաջադեմ, իսկ Տիգրան Սարգսյանն էլ խելքի տոպրակ է ու ասկետ, ապա որոշ ժամանակ անց այդ փուչիկը պայթեց։ Հիմա այդ էժանագին «տրյուկը», շնորհիվ իշխանությունների ապաշնորհության, չի աշխատում։
Այլևս հնամաշ է Քոչարյանի «բոբոյով» հանրությանը վախեցնելու տեխնոլոգիան։ Բաղրամյան 26–ում դա, ակնհայտորեն, չեն ֆիքսել ու շարունակում են հին «նաղլը» չար Քոչարյանի վերադարձի ու բարի Սերժ և Տիգրան Սարգսյաններին նրա ձեռքերից փրկելու մասին։ Նույնիսկ Համբոն ու Գիքորն են հասկացել, որ չարյաց մեծագույնը սիամական երկվորյակների վերածված Տիգրանն ու Սերժն են, ինչի՞ մասին է խոսքը։
Այնպես որ, «հարգելի» կնանի՛ք և պարոնա՛յք, տղե՛րք ու աղջկե՛րք, ձեր փչած փուչիկը վաղո՜ւց պայթել է, իսկ ձեր քամիներից միայն օդն է տատանվում։ Ձեզ ասում ենք արտագաղթ, իսկ դուք ասում եք հարա՜յ, հասե՜ք Քոչարյանը գալիս է։
Ձեզ ասում ենք, աղքատության աճ, իսկ դուք ասում եք հարա՜յ, հասե՜ք Քոչարյանը գալիս է։
Ձեզ ասում ենք Հայաստանը դարձրիք Ռուսաստանի գուբերնիայից էլ ցածր մակարդակի միավոր, իսկ դուք ասում եք հարա՜յ, հասե՜ք Քոչարյանը գալիս է։
Ձեզ ասում ենք Ղարաբաղն ու Հայաստանը աճուրդի եք հանել հանուն ձեր աթոռի, իսկ դուք ասում եք հարա՜յ, հասե՜ք Քոչարյանը գալիս է։
Քանի՞ չորքոտանու կարող եք կերակրել ձեր այդ «քարոզչակտերով»։
Ի դեպ, նման արդյունավետ ու ձրի PR Ռ. Քոչարյանը չէր էլ կարող երազել։ Սերժի ու Տիգրանի գոյությունը պետական կառավարման համակարգում արդեն իսկ դրական PR է Քոչարյանի համար։ Նրանք երկրորդ նախագահի «ժիվոյ» գովազդային գործակալներ են։ Այնպես որ քամի ցանողները շուտով փոթորիկ են հնձելու, քանզի փուչիկն արդեն պայթած է։

Мыльный пузырь Тиграна Саркисяна и ветра «Mutilovo.am»
Когда Тигран Саркисян был только назначен премьером, для формирования его имиджа был раздут колоссальный мыльный пузырь.
Выросший под крылом близкого Сержу Саргсяну предпринимателя, сохранявший на посту председателя Центробанка таинственное молчание и отращивавший поповскую щетину Тигран в течение 10 лет производил на неосведомленные круги и несостоявшихся мещан впечатление умного человека. И поскольку в экономике были определенные положительные сдвиги и имелся некоторый рост, широкие слои общества и основные политические силы не требовали от председателя ЦБ Тиграна отчета за проводимую политику «сильного» драма и закладывание мины под экономику нашей страны.
С 2008 года посредством подконтрольных СМИ и наемных экспертов власти ввели в оборот сказку о непомерной толковости, образованности, набожности, праведности, скромности, антиолигархической настроенности Тиграна Саркисяна. Словом, предпринималась попытка сказать, мол, если Серж Саргсян – нелегитимный президент, то премьер у нас просто отменный, и скоро он превратит Армению в различные международные центры.
Чтобы убедиться в том, что в лице Тиграна Саркисяна мы имеем дело с серийным грабителем (бюджетные «откаты», многомиллионные лекции на сельскохозяйственные темы, оффшорные махинации, распыление миллиардных иностранных кредитов и др.), живущим олигархическими «кайфами» чиновником, патологическим стяжателем, фарисеем и профессиональным циником, потребовалось совсем немного времени.
За пять лет ему удалось стать причиной эмиграции нескольких сот тысяч граждан, резко повысить показатели бедности, стремительно сократить объемы инвестиций в экономику, поднять цены и отбросить нашу страну назад.
Серж Саргсян и Тигран Саркисян полностью провалились. Нет такой сферы, в которой не был бы зафиксирован регресс. И вместо того, чтобы отвечать за содеянное, эта парочка сейчас предалась различным «мутиловкам».
После недавнего интервью Роберта Кочаряна «независимым» СМИ дано распоряжение гонять ветра на тему «Чем больше дураков в это поверит, тем лучше».
Авангардом в деле распространения «мутиловок» выступают оффшорные адвокаты премьера – сайты «Lragir.am» и «1in.am». Последним дано распоряжение по постановке мелодрамы для политически невменяемых, согласно которой «Тигран Саркисян – плохой управленец, однако ППА и АНК хотят его отставки, чтобы премьером стал Роберт Кочарян». После введения в оборот этой «мутиловки» наемники из «Lragir.am» как бы намекают, что Тиграна нужно оставить, так как на его смену может придти «зловещий» Кочарян. Заметим, что это не более чем гегамянство, так как посредством «оппозиционной» речи предпринимается попытка спасти «оффшорные» полушария премьера, переводя вопрос конкретной ответственности за сложившуюся в экономике ситуацию в поле «мутиловок».
Возникает вопрос: а причем тут Кочарян? Независимо от того, кто какого о нем мнения, трудно не согласиться с данными им оценками. Пусть власти будут добры дать предметные ответы на озвученные Кочаряном и остальными оценки. Иначе сколько дураков может поверить в то, что «Кочарян критикует премьера, чтобы занять его кресло» и что властям удастся избежать ответов на конкретные вопросы посредством введения нескольких простаков в заблуждение?
Что касается «1in.am», то ему отведена функция мобилизации действующих на политическом, гражданском и экспертном поле штатных «барабанов» и внештатных «честных кирпичей», чтобы они выступали против Роберта Кочаряна, переводя вопрос провалов Тиграна и его шефа в излюбленное президентским дворцом поле «мутиловок», а также вводя ложную повестку.
Стоит отдельно подчеркнуть, что у «независимых» и их хозяев наблюдается последовательная деградация творческой мысли и «креативных» подходов.
Если в 2008 году некоторых и можно было убедить в том, что, в сравнении с Кочаряном, Серж Саргсян является меньшим из зол, поскольку он добрее, прозападнее, толерантнее и прогрессивнее, а Тигран Саркисян – ума палата и аскет, то некоторое время спустя этот мыльный пузырь лопнул. Сейчас этот дешевый трюк, благодаря бесталанности властей, больше не работает.
Страшилка о Кочаряне отныне неактуальна, и запугать ею общество не удается. В президентском дворце это так и не поняли, поэтому продолжают наигрывать мотивы о возвращении Кочаряна и необходимости спасти Сержа и Тиграна из его рук. Даже Амбо и Гикор уже поняли, что большим из зол является небезызвестная парочка. О чем речь?
Так что, уважаемые дамы и господа, раздутый вами пузырь уже давно лопнул, а гоняемыми вами ветрами лишь сотрясается воздух. Вам говорят об эмиграции, а вы караулите о возвращении Кочаряна.
Вам говорят об росте бедности, а вы опять за старое.
Вам говорят, что Армения стала губернией России, а вы говорите о спасении от Кочаряна.
Вам говорят, что Армения и Карабах выставлены на аукцион, а вы снова караулите о пришествии Кочаряна.
Скольких еще четвероногих удастся повести на эти «агитнаживки»?
Кстати, о подобном эффективном и бесплатном пиаре Кочарян даже и не мог мечтать. Уже само пребывание Сержа и Тиграна в системе госуправления является для Кочаряна позитивным пиаром. Они стали ходячими рекламными агентами второго президента. Так что, посеявшие ветер скоро будут пожинать бурю, так как пузырь уже лопнул.