Հենց նոր ՀՀ ԱԺ–ում քաղաքական մեծամասնությունը 77 կողմ ձայնով հաստատեց ՀՀ–ի և ՌԴ–ի միջև ստորագրված վիճահարույց «գազային» համաձայնագիրը։
ՀԱԿ–ի վերցրած 20 րոպե ընդմիջումից հետո ՀՀ ԱԺ նախագահ Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարել է, որ ընդդիմությունը ցանկանում է ամեն կերպ ձախողել քվեարկությունը, և այդ նպատակով վերցրել են պատգամավորների էլեկտրոնային քարտերը։
–ԱԺ–ին ամոթ է, որ նման պատգամավորներ կան, ովքեր փորձում են խարդախությամբ, նենգությամբ տապալել մեր աշխատանքները,–հայտարարել է Հ. Աբրահամյանը։
Նա քվեարկությունը կազմակերպել է «ձեռքերը վեր բարձրացնելու» տարբերակով։ Երբ քաղաքական մեծամասնության պատգամավորները ձեռքերը վեր են պարզել, ոչկոալիցիոն կուսակցությունները՝ ի նշան բողոքի, լքել են ԱԺ նիստերի դահլիճը։
Այդ ընթացքում իրենց բողոքն են արտահայտել նաև ԱԺ օթյակում հավաքված լրագրողները։ Նրանք հարվածել են օթյակի պատուհաններին և պարզել «Մի՛ քվեարկեք» գրությամբ պաստառ։
Արդեն կիսադատարկ դահլիճում՝ միայն իր կուսակիցներով շրջապատված, Հ. Աբրահամյանը հայտարարել է, որ համաձայնագիրը հաստատվել է 77 կողմ ձայնով։ ԱյժմԱԺ-ում ընդմիջում է մինչև 15:30-ը:
Այժմ խորհրդարանի շենքի մոտ հավաքված ցուցարարները բացականչում են՝ «Սեր–ժի՛կ, հեռացի՛ր, Սեր–ժի՛կ, հեռացի՛ր», «Մնում ենք փողոցո՛ւմ», «Մնում ենք, փողոցո՛ւմ»։
Վիճահարույց համաձայնագիրը 77 կողմ ձայնով հաստատվեց. ցուցարարները բացականչում են՝ «Սեր–ժի՛կ, հեռացի՛ր» (տեսանյութ)
Արդեն կիսադատարկ դահլիճում՝ միայն իր կուսակիցներով շրջապատված, Հ. Աբրահամյանը հայտարարել է, որ համաձայնագիրը հաստատվել է 77 կողմ ձայնով։ Այժմ ԱԺ-ում ընդմիջում է մինչև 15:30-ը:

Парламентское большинство ратифицировало «газовое» соглашение с РФ
Только что в НС парламентским большинством в лице РПА и «Оринац еркир» было ратифицировано «газовое» соглашение, подписанное между правительствами Армении и России. «За» высказались 77 депутатов.
Перед началом заседания спикер НС Овик Абрамян заявил, что оппозиция хочет сорвать голосование и отобрала у депутатов необходимые для голосования электронные карты.
«Стыдно, что в НС есть подобные депутаты, которые пытаются мошеннически и подло срывать работу парламента», - заявил Абрамян.
Голосовать спикер НС предложил «поднятием рук». Когда представители правящего большинства начали поднимать руки, депутаты от невластных фракций в знак протеста начали покидать зал заседаний.
Параллельно этому свое возмущение выражали аккредитованные в парламенте журналисты. Они стучали по стеклянной перегородке на ложе для работников прессы и растянули плакат с надписью «Не голосуйте!».
В полупустом зале, в присутствии депутатов от РПА и «Оринац еркир» Абрамян объявил, что соглашение утверждено 77 голосами «за».
Отметим, что на данный момент перед зданием НС проходит акция протеста, участники которой скандируют: «Сержик, уходи!».