ՕԵԿ–ը մտածում է այնպես, ինչպես ՀՀ նախագահը
-Արցախյան հիմնահարցի լուծման ընթացքում պետք է պահպանվեն երեք կարևոր սկզբունքներ,-ՄԱԱ-ում հրավիրված ասուլիսի ժամանակ ասել է «Օրինաց երկիր» խմբակցության ներկայացուցիչ Հովհաննես Մարգարյանը, ապա նշել այդ սկզբունքները։ Ըստ նրա, Ղարաբաղի ինքնորոշման հարցը չպետք է լինի քննարկման առարկա։
-Երկրորդ կարևորագույն հարցը ուղիղ ցամաքային կապն է Հայաստանի հետ։ Երրորդը միջազգային ատյաններում անվտանգության այն երաշխիքներն են, որոնք կտրվեն Ղարաբաղի ժողովրդին։
ՕԵԿ ներկայացուցիչը նշել է, թե և՛ երկրի նախագահի, և՛ իշխանությունների կողմից վարվող արտաքին քաղաքականությունը պաշտպանում է այդ մոտեցեցումները։
-Այսինքն՝ մեր տեսակետները համընկնում են երկրի նախագահի մոտեցումներին, որին մենք ականատես ենք լինում բանակցային գործընթացում։
Պատասխանելով հարցին, թե ՕԵԿ-ն ի՞նչ կարծիք ունի փոխզիջում կոչվածի մասին, Հովհաննես Մարգարյանն ասել է.
-Իհարկե՛, փոխզիջում բառը նշանակում է ինչ-որ բան զիջել։ Բայց այս պահին չեմ կարող ասել, թե ինչ ենք զիջելու։ Երբ կլինեն հստակ ամրագրված սկզբունքներ, նոր միայն գնահատականներ կտրվեն։ Սակայն ես վստահորեն փաստում եմ, որ ՀՀ նախագահն ամեն ինչ անելու է, որպեսզի փոխզիջման ճանապարհով հարցը լուծվելուց հետո այն ունենա ՀՀ և ԼՂՀ ժողովրդի համար ազգանպաստ լուծում։

Партия ОЕ думает так, как президент РА
«В ходе решения Арцахской проблемы должны быть сохранены три важные принципы», - заявил на пресс-конференции в Национальном пресс-клубе представитель парламентской фракции «Оринац еркир» Ованес Маргарян, перечислив затем их.  По его словам, вопрос самоопределения не должен быть предметом обсуждения.
«Второй важнейший вопрос  - прямая сухопутная связь с Арменией. Третье - те гарантии безопасности в международных инстанциях, которые будут даны народу Карабаха», - подчеркнул депутат.
Представитель ОЕ отметил, что со стороны и президента, и внешней политики, проводимой властями, поддерживаются эти подходы.
«То есть, наши точки зрения совпадают с подходами президента страны, чему мы бываем свидетелями в переговорном процессе», - добавил он.
Отвечая на вопрос, какое мнение имеет ОЕ относительно так называемых взаимных уступках, Ованес Маркарян сказал: «Конечно, взаимные уступки означают, что-то уступить. Но на этот момент не могу сказать, что будем уступать. Когда будут четко закреплены принципы, только лишь тогда будут даны оценки. Однако я уверенно констатирую, что президент РА сделает все, чтобы после разрешения на компромиссной основе вопрос имел решение во благо народа РА и НК».