Լևոն Զուրաբյան. «Թուրքիան չի կարող լինել միջնորդների շարքում»
«7 օր»–ի հետ զրուցում ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը պատասխանելով հարցին՝ «Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ջ. Ուորլիքի այն հայտարարությունը, թե Թուրքիան ինչ-որ պահի կարող է դերակատարություն ունենալ ղարաբաղյան հարցում», ասել է։
-Թուրքիանչիկարողդերակատարությունունենալարցախյանխնդրիկարգավորմանգործում, քանիորայնչեզոքերկիրչէ։ Նա, ըստ էության, ընդգրկված է Հայաստանի դեմ թշնամական գործողությունների մեջ։ Ավելի հստակ թշնամական գործողությունները՝ տնտեսապես շրջափակել է Հայաստանը։ Փակել է ճանապարհները։ Այնպես որ, Թուրքիան չի կարող լինել միջնորդների շարքում։
-Թուրքիան չի կարող դերակատարություն ունենալ արցախյան խնդրի կարգավորման գործում, քանի որ այն չեզոք երկիր չէ։ Նա, ըստ էության, ընդգրկված է Հայաստանի դեմ թշնամական գործողությունների մեջ։ Ավելի հստակ թշնամական գործողությունները՝ տնտեսապես շրջափակել է Հայաստանը։ Փակել է ճանապարհները։ Այնպես որ, Թուրքիան չի կարող լինել միջնորդների շարքում։

Левон Зурабян: «Турция не может быть в числе посредников»
В беседе с «7or» руководитель парламентской фракции АНК Левон Зурабян прокомментировал заявление американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Джеймса Уорлика о том, что в какой-то момент Турция может сыграть определенную роль в урегулировании Карабахского конфликта.
«Турция не может играть какой-либо роли в урегулировании карабахского вопроса, так как не является нейтральной стороной. Она, по сути, вовлечена во враждебные действия против Армении. Она продолжает блокировать Армению, держать дороги закрытыми. Так что, Турция не может быть в числе посредников», - отметил Зурабян.