Օրերս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Մեթյու Բրայզան երկու անգամ առիթ ունեցավ իր սիրելի Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի բառերով աշխարհին փողհարելու, թե Արցախյան խնդրի կարգավորման համար Հայաստանը բառացիորեն պետք է Ադրբեջանին հանձնի ազատամարտի տարիներին ազերիներից ազատագրված 7 շրջանները։ Հայաստանում էլ չմնաց մեկը, որ Բրայզային չուղարկեր Բաքվում դեսպան աշխատելու։ «Եվրոպական ինտեգրացիա» կազմակերպության ղեկավար ԿարենԲեքարյանը դրան շատ յուրօրինակ բացատրություն էր գտել. «ԻլհամԱլիևըմիջազգայինհանրությանշրջանումայնպիսիտպավորությունէստեղծել, թեիրհասարակությանհետաշխատելուայնքանմեծխնդիրունի, որկողքիցօժանդակությանուօգնությանկարիքունի»։ Բնականաբար, այդ օժանդակությունը, հավանաբար՝ «ինքնագլուխ», ապահովում է հենց ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականը։
Հայաստանի իշխանություններն էլ բազմիցս կարծիք են արտահայտել, թե Աղդամն իրենց հայրենիքը չէ, ինչի համար հասարակության հետ պակաս խնդիրներ չունեն, քան Ալիևը։ Ամբողջ շաբաթվա ընթացքում ես գլուխ էի կոտրում, թե ինչո՞ւ համանախագահներից մեկն էլ Սերժ Սարգսյանին չի օժանդակում։ Սակայն պատասխանը գտա բոլորովին ոչ այնտեղ, որտեղից սպասում էի։ Այսօր Ղարաբաղը տալու և հանգիստ ապրելու կողմնակիցների պակաս Հայաստանում չկա։ Դրա մասին ակնարկում են անգամ ընդդիմության հանրահավաքներում, թեև իրավիճակի միակ պատասխանատու են համարում գործող իշխանությանը։ Բնականաբար, դա ողջ ընդդիմադիր դաշտի հաշվարկների մեջ չի տեղավորվում։ Նրանցից շատերը հասկանում են, որ Ղարաբաղը (տվյալ դեպքում ազատագրված տարածքները) «իրենց գրպանում չէ», որ տան ու հանգիստ ապրեն. իրենց չեն հասկանա ու հանրահավաքներում չեն ծափահարի...
Տեսեք՝ ի՞նչ է ասում ՀԱԿ անդամ Վահան Շիրխանյանը. «...այսօր ոչ միայն իշխանությունն է ասում, թե սա (Մադրիդյան սկզբունքները-խմբ.) շատ ավելի լավն է, այլ նաև ընդդիմության մարդիկ են ասում, որ սա ընդունելի է, սա շատ ավելի լավն է, և պետք է գնալ այդ ճանապարհով»։
Այս օրերին հետաքրքիր գործընթացներ են զարգանում նաև իշխանական դաշտում։ Մասնավորապես արցախյան «տուրնեից» հետո ակտիվացել է ՀՀ նախագահին կից Հանրային խորհուրդը, որն արդեն հայտարարել է Ղարաբաղի վերաբերյալ իր հայեցակարգի ձևավորման մասին, և որտեղ առանձնահատուկ նշանակություն են տալու ազատագրված տարածքների վերաբնակեցմանը։ Թերևս մշուշապատ է այն հեռանկարը, որ նախագահը պատրաստ է լսել Հանրային խորհրդի բոլոր առաջարկները (միջազգային հանրություն կա, ստացված ու դեռևս սպասվող վարկեր կան...), ավելին, հայտնի չէ, թե կոնկրետ որ տարածքների վերաբնակեցման խնդիր կդրվի՝ բոլոր 7 շրջանների՞նը, թե՞ միայն Հայաստանի հետ ցամաքային կապի տարածքը... Բայց քայլն արված է։
Անչափ հետաքրքիր էր իմանալ անորոշ կամ, իրականում, շատ որոշակի քաղաքական դիրքում գտնվողների կարծիքը։ Նրանք իրենց երկար սպասել չտվեցին։ Մասնավորապես ելույթ ունեցավ ԱԻՄ նախագահ Պարույր Հայրիկյանն ու հայտարարեց, թե բանակցել՝ նշանակում է ստանալ և զիջել (հուսով եմ՝ պարոն Հայրիկյանը կնշի նաև այդ բանաձևի սկզբնաղբյուրը)։ Անմիջապես զարգացնելով միտքը՝ ԱԻՄ առաջնորդը հայտնեց. «Նրանք, ովքերկարծումեն, թեինչ-որզիջումներանելով՝մենքամենինչկորցնելուենք, միքիչչափազանցնումեն»։ Բնականաբար, նաև հետևել է հայոց վերջին հերոսամարտի, Հայաստանի անկախության ու էլի բազում ձեռքբերումների ակունքներում եղած (որոշ և առավելապես հենց Հայրիկյանի գնահատականներով՝ նաև հեգեմոն) քաղաքական գործչի «վերդիկտը». «Բարեբախտաբար, մենքհիմաայնվիճակումենք, որնաևզիջելուինչ-որբանունենք՝ազատագրյալտարածքները։Վայէնառևտրականին, որտալուոչինչչունի, բայցուզումէստանալ»։
Տեսնես դրա մասին ի՞նչ կասեին ԱԻՄ-ի ջոկատի զոհված տղաները, այդ մասին ի՞նչ են մտածում նրանց ընտանիքների անդամները, Քաշաթաղում սփռված «Աիմավանների» մոլորված բնակիչները։ Ամերիկացի համանախագահն այսուհետ ազատագրված տարածքների ճակատագրին վերաբերող հարցերին կարող է պատասխանել պարոն Հայրիկյանի խոսքերով։ Չէ՞ որ մեր նախագահն էլ օժանդակության կարիք ունի։
Բրայզայից մինչև Հայրիկյան
Օրերս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Մեթյու Բրայզան երկու անգամ առիթ ունեցավ իր սիրելի Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի բառերով աշխարհին փողհարելու, թե Արցախյան խնդրի կարգավորման համար Հայաստանը բառացիորեն պետք է Ադրբեջանին հանձնի ազատամարտի տարիներին ազերիներից ազատագրված 7 շրջանները։ Հայաստանում էլ չմնաց մեկը, որ Բրայզային չուղարկեր Բաքվում դեսպան աշխատելու։ «Եվրոպական ինտեգրացիա» կազմակերպության ղեկավար Կարեն Բեքարյանը դրան շատ յուրօրինակ բացատրություն էր գտել. «Իլհամ Ալիևը միջազգային հանրության շրջանում այնպիսի տպավորություն է ստեղծել, թե իր հասարակության հետ աշխատելու այնքան մեծ խնդիր ունի, որ կողքից օժանդակության ու օգնության կարիք ունի»։ Բնականաբար, այդ օժանդակությունը, հավանաբար՝ «ինքնագլուխ», ապահովում է հենց ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնականը։
Անչափ հետաքրքիր էր իմանալ անորոշ կամ, իրականում, շատ որոշակի քաղաքական դիրքում գտնվողների կարծիքը։ Նրանք իրենց երկար սպասել չտվեցին։ Մասնավորապես ելույթ ունեցավ ԱԻՄ նախագահ Պարույր Հայրիկյանն ու հայտարարեց, թե բանակցել՝ նշանակում է ստանալ և զիջել (հուսով եմ՝ պարոն Հայրիկյանը կնշի նաև այդ բանաձևի սկզբնաղբյուրը)։ Անմիջապես զարգացնելով միտքը՝ ԱԻՄ առաջնորդը հայտնեց. «Նրանք, ովքեր կարծում են, թե ինչ-որ զիջումներ անելով՝ մենք ամեն ինչ կորցնելու ենք, մի քիչ չափազանցնում են»։ Բնականաբար, նաև հետևել է հայոց վերջին հերոսամարտի, Հայաստանի անկախության ու էլի բազում ձեռքբերումների ակունքներում եղած (որոշ և առավելապես հենց Հայրիկյանի գնահատականներով՝ նաև հեգեմոն) քաղաքական գործչի «վերդիկտը». «Բարեբախտաբար, մենք հիմա այն վիճակում ենք, որ նաև զիջելու ինչ-որ բան ունենք՝ ազատագրյալ տարածքները։ Վայ էն առևտրականին, որ տալու ոչինչ չունի, բայց ուզում է ստանալ»։

На днях американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Метью Брайза дважды имел повод словами своего любимого президента Азербайджана Алиева раструбить на весь мир, что для урегулирования Арцахской проблемы Армения дословно должна сдать Азербайджану освобожденные от азеров в годы войны 7 районов. В Армении никого не осталось, чтобы не послал Брайзу работать послом в Азербайджан. Руководитель организации «Европейская интеграция» Карен Бекарян нашел этому очень своеобразное объяснение: «Ильхам Алиев в кругу международного сообщества создал такое впечатление, что он в работе со своим обществом имеет такие большие проблемы, что нуждается поддержки и помощи со стороны». Естественно, эту поддержку очевидно «самовольно» обеспечивает именно помощник госсекретаря США.
Власти Армении также не раз высказывали мнение, что Агдам не их родина, из-за чего не меньше проблем имеют с обществом, чем Алиев. В течение всей недели я ломал голову, зачем же один из сопредседателей не поддерживал Сержа Саргсяна. Однако ответ нашел совершенно не там, где ожидал. Сегодня в Армении не меньше сторонников сдать Карабах и спокойно жить. Об этом намекают даже в митингах оппозиции, хотя и единственным ответственным этой ситуации считают действующие власти. Естественно, это не входит в расчеты всего оппозиционного поля. Многие из них понимают, что Карабах (в данном случае освобожденные земли) «не в их кармане», чтобы сдать и спокойно жить, их не поймут и на митингах не будут им аплодировать...
Смотрите, что говорит член АНК Ваан Ширханян: «... сегодня не только власти говорят, что это (Мадридские принципы -ред.) очень хорошо. Но и люди из оппозиции говорят, что это приемлемо, это намного лучше и надо идти по этому пути».
В эти дни интересные процессы происходят также на поле власти. В частности, после арцахского «турне» активизировался Общественный совет при президенте РА, который уже объявил о формировании своей концепции относительно Карабаха, и где особое значение будут придавать заселению освобожденных территорий. Хотя и туманна та перспектива, что президент готов выслушать все предложения Общественного Совета (есть международное сообщество, полученные и пока ожидаемые кредиты). Более того, неизвестно конкретно на какие территории будет возложена задача заселения - всех 7 районов или лишь территория сухопутной связи с Арменией?... Но шаг сделан.
Крайне интересно узнать мнение людей, имеющих неопределенную или на самом деле очень определенную политическую позицию. В частности, выступил председатель ОНС Паруйр Айрикян и заявил, что вести переговоры, значит получить и уступить (надеюсь, г-н Айрикян упомянет первоисточник этой формулировки). Сразу развивая мысль, лидер ОНС сообщил: «Те, которые думают, что делая уступки, мы все потеряем, немного преувеличивают». Естественно также последовал вердикт политического (по оценкам некоторых и особенно самого Айрикяна гегемона) деятеля , находящегося в истоках последнего армянского сражения, независимости Армении и еще других многочисленных завоеваний. К счастью, мы сейчас в той ситуации, чтоу нас есть что уступить - освобожденные территории. Горе тому коммерсанту, у которого нет ничего отдать, но хочет получить».
Интересно, что об этом сказали бы погибшие парни из отряда ОНС, что об этом думают члены их семьи, заблудшие жители «Аимаванов», разбросанных в Кашатаге. Отныне американский сопредседатель относительно вопросов о судьбе освобожденных территорий может ответить словами господина Айрикяна. Ведь и наш президент нуждается в поддержке.
От Брайзы до Айрикяна
Крайне интересно узнать мнение людей, имеющих неопределенную или на самом деле очень определенную политическую позицию. В частности, выступил председатель ОНС Паруйр Айрикян и заявил, что вести переговоры, значит получить и уступить (надеюсь, г-н Айрикян упомянет первоисточник этой формулировки). Сразу развивая мысль, лидер ОНС сообщил: «Те, которые думают, что делая уступки, мы все потеряем, немного преувеличивают». Естественно также последовал вердикт политического (по оценкам некоторых и особенно самого Айрикяна гегемона) деятеля , находящегося в истоках последнего армянского сражения, независимости Армении и еще других многочисленных завоеваний. К счастью, мы сейчас в той ситуации, что у нас есть что уступить - освобожденные территории. Горе тому коммерсанту, у которого нет ничего отдать, но хочет получить».