Ռուսաստանը Ղրղզստանում լրացուցիչ զորախումբ կմտցնի
Ղրղզստանի տարածք ռուսական լրացուցիչ զորախումբ կմտցվի, և երկու երկրների զինծառայողների վերապատրաստման ուսումնական կենտրոն կստեղծվի։ Այս մասին ասված է օգոստոսի 1-ին Ռուսաստանի և Ղրղզստանի նախագահներ Դմիտրի Մեդվեդևի և Կուրմանբեկ Բակիևի միջև կնքված հուշագրում։ Զորախումբն ընդհանուր առմամբ գումարտակի չափ կլինի։ Դրա վերաբերյալ համաձայնագիրը նախատեսվում է ստորագրել 2009թ. նոյեմբերի 1-ին։ Նախատեսվում է այն կնքել 49 տարով՝ ևս 25 տարի մեխանիկորեն երկարաձգելու հնարավորությամբ։
Ներկայում Ղրղստանում տեղակայված է ռուսական ռազմաօդային ուժերի բազան ու ևս մի քանի ռազմական օբյեկտ։ Բացի այդ, հանրապետության տարածքում է գտնվում ամերիկյան «Մանաս» ավիաբազան, որի միջոցով սպասարկվում են Աֆղանստանում գտնվող ԱՄՆ զորքերը։
Ոչ պաշտոնական տվյալներով՝ ռուսական ևս մեկ զորախմբի հայտնվելուն կտրուկ դեմ են հարևան Ուզբեկստանի իշխանությունները։

Россия введет в Киргизию дополнительный военный контингент
На территории Киргизии будет введен дополнительный российский воинский контингент и создан учебный центр для подготовки военнослужащих двух стран. Об этом говорится в меморандуме, подписанном 1 августа президентами России и Киргизии Дмитрием Медведевым и Курманбеком Бакиевым. В общей сложности воинский контингент будет доходить до размера батальона. Соглашение об этом планируется подписать 1 ноября 2009 года. Срок действия нового соглашения - 49 лет, кроме того, в документе предусмотрена возможность его автоматического продления на 25-летний период.
Ныне в Кыргызстане дислоцированы  российская военно-воздушная база и еще несколько военных объектов. Кроме того, на территории республики находится американская авиабаза «Манас», посредством которой обслуживаются находящиеся в Афганистане войска США.
По неофициальным сведениям, против нахождения еще одного российского военного контингента высказываются власти соседнего Узбекистана.