Նաիրա Զոհրաբյան. «Սա օրինականացված պետական ռեկետ է»
ՀՀ ԱԺ այսօրվա արտահերթ նիստում «Բարգավաճ Հայաստանը» կրկին չի մասնակցել կառավարության կողմից հատուկ կարգով խորհրդարան բերված օրինագծի քվերակությանը։
Այս անգամ խոսքը 2014թ. հունվարի 1-ից ՀՀ անձնագրերը կենսաչափական անձնագրերով և նույնականացման քարտերով պարտադիր փոխարինելու օրինագծի մասին է։
Այսպիսով, կենսաչափական անձնագրի արժեքը սահմանվել է 25000 դրամ, իսկ նույնականացման քարտինը՝ 3000 դրամ:
ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանն ԱԺ այսօրվա նիստում ևս մեկ անգամ ընդգծել է, որ ԲՀԿ–ի համար անընդունելի է ուրբաթ կեսգիշերին օրինագծերը խորհրդարան բերելու կառավարության գործելաոճը։
–Մենք, ինչպես և նախկինում հայտարարել էինք, չենք մասնակցի այս կերպ ԱԺ բերված օրինագծերի քվեարկությանը։ Ինչ վերաբերում է կոնկրետ այս նախագծին, ապա սա համարում ենք ոչ այլ ինչ, քան օրինականացված պետական ռեկետ,–հայտարարել է Ն. Զոհրաբյանը։

Наира Зограбян: «Это узаконенный государственный рэкет»
В ходе сегодняшнего внеочередного заседания НС фракция «Процветающая Армения» снова не приняла участия в голосовании по законопроекту правительства, внесенному в парламент в особом порядке.
На этот раз речь шла об инициативе по обязательной замене с 1 января 2014 года обычных паспортов РА на биометрические и внедрении системы идентификационных карт.
Для граждан РА новые паспорта и идентификационные карты будут стоить по 25000 и 3000 драмов соответственно.
В ходе заседания НС секретарь фракции ППА Наира Зограбян в очередной раз подчеркнула, что их фракция считает неприемлемым подход правительства, когда законопроекты включаются в повестку НС в полночь пятницы.
«Мы, как и заявлялось ранее, не будем участвовать в голосованиях по включенным в повестку подобным образом законопроектам. Что касается конкретно данного законопроекта, то мы считаем его ничем иным, как узаконенным государственным рэкетом», - заявила Зограбян.