ՀՀԿ–ականները «նեղեցին» կառավարությանն ու նախարարին (տեսանյութ)
Այսօր ԱԺ արտահերթ նիստում շարունակել է քննարկվել «Բնապահպանական և բնօգտագործման վճարների» մասին օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին նախագիծը, որով կառավարությունն առաջարկում է 10 անգամ բարձրացնել ձկնաբուծարանների կողմից օգտագործվող ջրի վճարը:
Օրինագծի և նույնիսկ կառավարության նման գործելաոճի դեմ են արտահայտվել ՀՀԿ–ականները։ Մասնավորապես, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Հերմինե Նաղդալյանը հայտարարել է.
–Կառավարության համար ձեռագիր է դարձել ֆորմալ բնույթի, մակերեսային, քոփի փեյսթ արած գնահատականներ և եզրակացություններ տալը։
Մեկ այլ ՀՀԿ-ական Արփինե Հովհաննիսյանին էլ վիրավորել էր Բնապահպանության նախարար Արամ Հարությունյանի արձագանքն իրենց մտահոգությանը, որ օրինագծի ընդունումից հետո ձկնամթերքը կթանկանա:
–Դուք խոր մոլորության մեջ եք,–ասել էր նախարարը:
Այսօր արդեն նա արդարացել է, որ որևէ մեկին վիրավորելու համար չի փորձել ինչ-որ բան ասել:
–Դուք ասում եք՝ մեր տուն ես եկել, քեզ խելոք պահի։ Ի՞նչ եմ արել, չարությո՞ւն: Խնդրում եմ, նկատի ունեցեք, որ սա մե՛ր տունն է եղել, հետո նոր ձերը։ Ես երկու անգամ պատգամավոր եմ ընտրվել,-նեղսրտել է նախարարը:

Депутаты от РПА «прижали» правительство и министра (видео)
Сегодня в ходе внеочередного заседания НС обсуждался законопроект о внесении изменений в закон РА «О природоохранных и природопользовательских выплатах», которым правительство предлагает в 10 раз увеличить для рыбоводческих предприятий выплаты за использование воды.
Против законопроекта и подобного стиля работы правительства высказались члены РПА, в частности, вице-спикер НС Эрмине Нагдалян:
«Давать формальные, поверхностные и поспешные оценки и заключения стало уже подчерком правительства».
Другого члена РПА Арпине Ованнисян оскорбила реакция министра экологии Арама Арутюняна на их обеспокоенность, что после принятия законопроекта рыбопродукты подорожают. В частности, министр заявил, что депутаты пребывают в глубоком заблуждении.
После этого Арам Арутюнян попытался оправдаться и заверить, что не хотел кого-либо обидеть.
«Вы говорите, мол, мы пришли к вам домой и должны вести себя смирно. А что я такого сделал? Прошу иметь в виду, что сначала это был наш дом, а затем – ваш. Я дважды избирался депутатом», - раздосадовано заявил министр.