4 խմբակցությունները ՍԴ դիմելու համար անհրաժեշտ ստորագրությունները հավաքել են
Կուտակային կենսաթոշակային համակարգի պարտադիր բաղադրիչը հակասահմանադրական ճանաչելու համար ԲՀԿ, ՀԱԿ, ՀՅԴ և «Ժառանգություն» խմբակցությունները ստորագրահավաք են սկսել։ Սահմանադրական դատարան դիմելու համար անհրաժեշտ 27 ստորագրությունն արդեն կա։ Այս պահին 32 պատգամավոր է ստորագրել։ Ստորագրահավաքը դեռ ընթացքի մեջ է։
Բացի օրենքում պարտադիր նորմի հակասահմանադրականության հարցից՝ 4 խմբակցությունները միջնորդելու են, որպեսզի ՍԴ-ն կասեցնի ողջ օրենքի գործադրումը մինչ քննարկումների անցկացումը։

4 фракции НС набрали необходимое количество подписей для обращения в КС
Парламентские фракции ППА, АНК, АРФД и «Наследие» начали сбор подписей для обращения в Конституционный суд с целью признания антиконституционности обязательной составляющей накопительной пенсионной системы. Необходимые для обращения в КС 27 подписей уже собраны – на данный момент свои подписи под документом поставили 32 депутата.
Обращение содержит также ходатайство 4 фракций об отсрочке внедрения закона о накопительной пенсионной системе до завершения соответствующих обсуждений.